Διαφήμιση αρθου blog στο facebook.Κάτι περίεργο συμβαίνει

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 09 Σεπ 2015 20:09

Έχω φτιάξει μια διαφήμιση στο fb η οποία οδηγεί σε άρθρο blog και το άρθρο οδηγεί με text link σε καμπάνια affiliate δικτύου

Τα χορηγούμενα ποστς μου στο fb βγαίνουν εντυπωσιακά φθηνά με κόστος ανα κλικ στον ιστότοπο που ξεκινάει από 0,3λεπτά μέχρι 1 λεπτό(0,003€ μέχρι 0,01€)

Πρόκειται για περίπου 1700 κλικς με το ανωτέρω κόστος όμως στο blog σύμφωνα με τα στατιστικά του blogger έχουν μπει με το ζόρι 400 επισκπτες.

Τα στατιστικά της καμπάνιας του affiliate δικτύου συνάδουν περισσότερο με τα στατιστικά του blogger αφού το affiliate text link στο τέλος του άρθρου έχει πάει μόνο 80κλικς!

Το φβ πλέον διάβασα ότι ως κλικ στον ιστότοπο υπολογίζει μόνο τα καθαρά κλικς που γίνονται πάνω στον επίμαχο διαφημιστικό σύνδεσμο και πλεον δεν συμπεριλαμβάνονται τα "μου αρέσει" ,τα σχόλια ,οι κοινοποιήσεις και τα κλικς πάνω στη σελίδα του διαφημιστικού ποστς.

Ακόμα και έτσι να μην ήταν πάντως λόγω της φύσης του διαφημιστικού ποστ δεν υπάρχουν ούτε like ούτε σχόλια ούτε τίποτα.Και τα 1700 κλικς θεωρώ ότι έχουν γίνει πάνω στον σύνδεσμο που οδηγεί στο άρθρο του blog!

Από την εμπειρία μου δεν έχω συναντήσει κάτι ανάλογο

Υπάρχουν ιδέες από καποιον τι μπορεί να φταίει συμφωνα με αυτα που περιέγραψα ή σύμφωνα με πράγματα που ίσως δεν ανέφερα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cpleader την 09 Σεπ 2015 20:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 09 Σεπ 2015 20:10

πέιτε ότι σκέφτεστε πάνω στο θέμα και μπορεί να φανει χρήσιμο

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Σεπ 2015 18:40

στα στατιστικά έχει
Post Clicks

τα οποία τα σπάει σε
Photo views
Link clicks
Other Clicks

αυτά που πάνε στο blog σου είναι τα Link clicks.

εκεί έχει τα 1700;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 10 Σεπ 2015 22:53

cordis έγραψε:στα στατιστικά έχει
Post Clicks

τα οποία τα σπάει σε
Photo views
Link clicks
Other Clicks

αυτά που πάνε στο blog σου είναι τα Link clicks.

εκεί έχει τα 1700;
δυστυχώς η σελίδα είναι καινούρια με 20 likes και δεν μου παρέχει αυτα τα στατιστικά(χρειαζονται 30 likes)

απο τα στατιστικα στη διαχείριση διαφημίσεων μου΄όμως μπορω να δω τα διαφημιστικα ποστς και βλέπω το αναμενόμενο ότι ουτε like παίρνουν ούτε σχόλιο..
όπως είπα είναι τέτοια η φύση των ποστς που όλοι κλικάρουν για να μπουν στο μπλογκ και να διαβασουν το άρθρο και δε κανει κανεις like ktl

επίσης έκανα ένα λάθος δεν είναι 1700 τα κλικς που έχουν καταγραφεί αλλά 32999(Τα μέτρησα όλα) ακόμα πιο περίεργο δηλαδη..

και στα στατιστικά του blogger εχουν καταγραφει μολις 502 προβολές σελίδας

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 11 Σεπ 2015 01:26

το θέμα λυθηκε,το αναφέρω για να μη μπει κάποιος άλλος στον κόπο να σκέφτεί τι μπορει να έγινε.

για την ιστορία το facebook μαλλον ειχε χαρακτηρίσει το blog ως σπαμ και έβγαζε προειδοποιητικό μηνυμα στους χρήστες αν επιθυμουν να συνεχισουν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες