Διαφήμιση στο Adwords για 1 μήνα πόσο χρήματα πρέπει να βάλω ;

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niksmith

Δημοσίευση από niksmith » 16 Σεπ 2015 13:35

Καλημέρα

Για μια τοπικη επιχείρηση που θέλει να εμφανίζεται στις διαφημίσεις google adwords στη 1η σελίδα τι ποσό πρέπει να δαπανήσει στο adwords για να εμφανίζεται για 1 μήνα στη πρωτη σελίδα ;

π.χ 100 ευρώ αρκούν ;

Έχω τρέξει ως τώρα μια καμπάνια και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίζω πόσα χρήματα πρέπει να βάλω για να τρεχει η διαφήμιση για 1 μήνα ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Σεπ 2015 14:29

η ερώτηση είναι πόσα θέλω να βγάλω;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
niksmith

Δημοσίευση από niksmith » 16 Σεπ 2015 14:37

Γεια σας τιμή μου, που στο πρώτο μήνυμα μου απαντά ο admin !

Αλλά δεν σας κατάλαβα, έχω τρέχει μια καμπανια στο παρελθόν είχα βάλει 10 ευρώ είχα βάλει 4 ευρω όριο ανα μερα και 0,25 cents στα κλικς.

Απλά έχω την απορία αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να υπολογίσουμε αν πχ 50, 100 ευρώ αν βάλω θα φτάσουν για να τρέξει μια διαφήμιση για 1 μηνα (30 ημέρες) και να εμφανίζεται στη 1η σελίδα.

Εξηγήσετε μου παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Σεπ 2015 14:42

από την πρώτη φορά που έβαλες 10 ευρώ πόσα τελικά έβγαλες;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
niksmith

Δημοσίευση από niksmith » 16 Σεπ 2015 14:46

Μα πως μπορώ να το ξέρω αυτό που με ρωτάτε πόσα έβγαλα σε ευρω ;;
Ξέρω ότι 2 πελάτες ήρθαν επειδή είδαν την διαφήμιση στο adwords αφού μου το είπαν οι ίδιοι, οι δουλειές που έκαναν ηταν 25 ευρω ο ενας και 70 ο άλλος οπότε συμφερει.

Αυτό λέτε ; Τι σχέση έχει όμως αυτό με την ερώτηση που έκανα εγώ ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Σεπ 2015 14:55

οπότε με 10 ευρώ έβγαλες τουλάχιστον 95 ευρώ μικτά...

θα πρέπει να βάλεις όσα νομίζεις ότι θα συνεχίζουν να σου φέρνουν περισσότερα και αυτό είναι ανάλογα την δυναμική του κλάδου, της περιοχής, του φυσικού ανταγωνισμού και του ανταγωνισμού στις λέξεις κλειδιά.

οπότε τεστάρεις και βλέπει μέχρι που σε συμφέρει να φτάσεις και από πιο σημείο και μετά μπαίνεις μέσα, οπότε και δεν σε συμφέρει να το ξεπεράσεις.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
niksmith

Δημοσίευση από niksmith » 16 Σεπ 2015 15:01

Ωχ κύριε admin με μπερδευψατε αυτα μου είπε και ένας σε εταιρία που πήγα και έφυγα, εμείς απλοί άνθρωποι είμαστε λαικοί να τώρα μάθαμε και τους υπλογιστές χασάπικο έχουμε και απλά θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας.

Κοίτα δε με ενδιαφέρει πόσα θα πάρω στο χέρι απο τη διαφήμιση,
αυτό που με ενδιαφερει να μάθω είναι άν πχ βάλω 5 λεξεις πχ Χασάπικο, κρεοπωλείο, κρέατα, κρεατικά, κρεοπωλείο Αθήνα και δαπανήσω γιαυτο 100 ευρω μέχρι εκει μπορω οχι παραπανω αυτη διαφημιση με αυτα που σου είπα μπορεί να διαρκέσει 1 μήνα ;;

Με ενδιαφέρει στις λεξεις αυτές να φαίνομαι για 1 μήνα στη πρώτη σελίδα με 100 ευρά γίνεται ; Αυτό θέλω να μάθω !

Άβαταρ μέλους
niksmith

Δημοσίευση από niksmith » 16 Σεπ 2015 15:35

Δεν πιστεύω να παρεξήγησες admin απλά δεν τα καταλαβαίνω τα πολύ επιστημονικά να με συγχωρείς ; Να το ξαναπώ πιο καλύτερα !

Μπορώ να δώσω ως 100 ευρώ για το adwords και θέλω μαφτά τα 100 ευρώ να με δείχνει για 1 μήνα στη πρώτη σελίδα, μπορώ να το κάνω αν ναι πώς ; Δεν μπορώ να δώσω παραπάνω φράγκα.

Πχ μπορώ να ακολουθήσω μια στρατηγική για να το πετύχω πχ τόσα ευρά ανα μέρα, τόσα cents ανά κλίκς ;

Αν τα 100 ευρώ πχ δεν αρκούν για 1 μήνα να με δείχνει κάθε μέρα πόσα περίπου αρκούν από την πείρα που σκέφτομαι ότι θα χεις ;

Άβαταρ μέλους
niksmith

Δημοσίευση από niksmith » 16 Σεπ 2015 16:43

Κάποιος να μου εξηγήσει αυτό που θέλω να πετύχω ρε μάγκες πως θα το κάνω ;

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 17 Σεπ 2015 01:02

Γιατί δε ρωτάς απευθείας τη google;

Άβαταρ μέλους
niksmith

Δημοσίευση από niksmith » 17 Σεπ 2015 05:25

Έλα Καλημέρα αδερφέ παλιά είχα καλέσει και με βοήθησαν στη πρωτη μου φορά ήταν ένα χρόνο πριν φέτο όποτε τους καλώ όλο με βάζει σε αναμονή και δεν βγαίνει κανένας έχω και δουλειά πολλές ώρες ρε φιλαράκι και δεν μπορώ να είμαι συνέχεια πάνω από την οθόνη και το τελέφωνο έτσι ο κομπιουτεράς που μου φτιάχνει το pc μου είπε να γράψω εδώ μέσα.

Δεν ρωτάω κάτι απλό ; 100 ευρώ πως θα τα κάνω να μου βγάλει τη καμπάνια για 1 μήνα αυτή είναι η ερώτηση μου !

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 17 Σεπ 2015 07:13

Αν ρωτήσεις σε φόρουμ κρεοπωλών έχεις καλύτερες πιθανότητες να πάρεις απάντηση.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 17 Σεπ 2015 11:28

niksmith έγραψε: Δεν ρωτάω κάτι απλό ; 100 ευρώ πως θα τα κάνω να μου βγάλει τη καμπάνια για 1 μήνα αυτή είναι η ερώτηση μου !
Μπακάλικη απάντηση incoming:

Διαιρείς το 100 με τις μέρες του μήνα (εργάσιμες ή/και σ/κ) και βάζεις το ποσό που βρήκες σε daily budget.

π.χ. 100/30 = 3.333 -> Το βάζεις σαν Daily Budget και σου βγαίνει ο μήνας.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 17 Σεπ 2015 11:49

Εγώ θα σου προτείνω να ρωτάς αυτούς τους καινούριους πελάτες που έρχονται από το adwords στο κρεοπωλείο τι ακριβώς ή περίπου έψαξαν στο google και σε βρήκαν. Αφού κάνεις μια λίστα με αυτές τις φράσεις σιγά σιγά θα καταλάβεις και μόνος σου που πρέπει να ξοδέψεις τα χρήματά σου.

Και θα σου δώσω και ένα παράδειγμα για να αρχίσεις και μόνος σου να διαλέγεις τις σωστές λέξεις που θα πληρώσεις. Π.χ αν ξοδεύεις χρήματα για την λέξη "χασάπικο". Τι χασάπικο? Ο χορός χασάπικο ή κάποιο κατάστημα? Και πάνω από όλα που? Χασάπικο στην Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα ή πχ στους Αμπελόκηπους? Επιπλέον μπορείς να στοχεύεις να εμφανίζεται η διαφήμιση σε χρήστες από την ευρύτερη περιοχή που είναι το κατάστημά σου και μόνο.

Στο τέλος θα καταλήξεις με μια λίστα κυρίως από φράσεις που έχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να μετατρέψουν αυτούς που είδαν την διαφήμιση σε πελάτες και έτσι δεν θα σε απασχολεί και το κόστος της διαφήμισης.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 17 Σεπ 2015 12:45

Δες από την προηγούμενη καμπάνια που είχες κάνει πια λέξη πήγε καλά και βάλε σε αυτή μεγαλύτερο ποσό ανα κλικ και ρίξε λιγότερα λεφτά στις υπόλοιπες λέξεις.

Το αν φτάνουν ή όχι τα 100 ευρώ είναι δικό σου θέμα και θέλει παρακολούθηση.
Για ένα μήνα που θέλεις είναι 3+ ευρώ την ημέρα. Αν αυτά τα 3 ευρώ τα χαλάς σε 3-4 ώρες τότε όχι δεν σε φτάνουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες