Κοινόχρηστος φάκελος με αρχεία σπίτι - δουλειά

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
H_TSOPELAS

Δημοσίευση από H_TSOPELAS » 26 Σεπ 2015 15:09

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ έναν φάκελο στην εργασία μου (έχω windows) να τον κάνω κοινόχρηστο και παράλληλα να έχω πρόσβάση από άλλο υπολογιστή είτε με windows είτε με linux. Όχι με FTP. Θέλω να μπορώ να βλέπω τον φάκελο και να μπώορ να επεξεργάζομαι τα αρχεία του και να τα αποθηκεύω ξανα.

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 26 Σεπ 2015 16:41

Για να μην αφήνεις ανοιχτό υπολογιστή στο σπίτι ή στη δουλειά, ίσως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μια λύση cloud (Google Drive, Dropbox)

H_TSOPELAS

Δημοσίευση από H_TSOPELAS » 26 Σεπ 2015 18:31

Δεν θα ήθελα τα αρχεία αυτά να είναι ανεβασμένα πουθενα στο διαδίκτυο π.χ. gogole drive και για αυτό το λόγω ρώτησα πως γίνετα μέσα από τον υπολογιστή μου.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 26 Σεπ 2015 20:23

Τότε δες λύσεις τύπου team viewer αλλά θα πρέπει να αφήνεις ανοιχτούς τους υπολογιστές.

Υπάρχουν και λύσεις να ανοίγεις εξ αποστάσεως τους υπολογιστές αλλά θα μπλέξεις με σταθερές ip και θύρες στα router σου

Tera_Rare

Δημοσίευση από Tera_Rare » 26 Σεπ 2015 22:31

Για παρόμοιο θέμα φακέλου περίμου 15G με αρχεία που αλλάζω - μεταβάλλω - χρησιμοποιώ έχω ένα USB stick που έχω πάντα επάνω μου και το "βυσματώνω" όπου δουλεύω.

Κάθε Κυριακή και Tετάρτη κρατάω backup απαραίτητα στο σπίτι και στη δουλειά αντίστοιχα.

Έχω ψιλοβρει την υγειά μου. :D

H_TSOPELAS

Δημοσίευση από H_TSOPELAS » 27 Σεπ 2015 00:19

Δεν βολεύει το teamviever λόγω του ότι θέλω να μπορώ να είμαι μέσα εγώ και παράλληλα από το σπίτι να μπει κάποιος σε έναν φάκελο μόνο που θα έχω δώσει σαν Shared Folder. Έχω δοκιμάσει και άλλες λύσεις αλλά αυτό αν μπορεί αν γίνει είναι ιδανικό.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 28 Σεπ 2015 08:52

Αν μπορείς να στήσεις ένα virtualbox είναι η καλύτερη λύση κατά εμε.
Στην εργασία σου το pc σου πρέπει είναι ανοιχτό συνέχεια και έχει μόνιμη σύνδεση με το internet.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 29 Σεπ 2015 10:50

Το πιο εύκολο είναι να το ανεβάσεις σε ένα dropbox και να δώσεις δικαιώματα σε αυτούς που θες.

Από εκεί και πέρα ο "χειροκίνητος" τρόπος είναι να στήσεις ένα vpn στον υπολογιστή που έχει τα αρχεία (http://www.pcworld.com/article/210562/h ... ows_7.html)

να κάνεις forward τις πόρτες στο router (TCP: 47,1701,1723,500 και UDP: 500)

κάνεις κοινόχρηστο τον φάκελο και δίνεις δικαιώματα κοινής χρήσης (http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... =windows-7)

Τέλος αν δεν έχεις στατική IP θα σε βοηθήσει το http://www.noip.com/remote-access όπου ορίζεις ένα subdomain από αυτά που έχει, κατεβάζεις την εφαρμογή στον υπολογιστή που θα παίξει τον ρόλο του server και μετά μπορείς να χρησιμοποιείς αυτή τη διεύθυνση για να συνδεθείς.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης