ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Η ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ ΓΑΙ ΕΡΓΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗς

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
coderix

Δημοσίευση από coderix » 11 Οκτ 2015 23:44

καλησπερα θελω να ρωτησω για dhmiourgia επιχειρησης μια κια εχω μpερδευτει τρομερα.εχω πλανο για τα τεχνικα αλλα στο κοματι το λογιστικο εχω πελαγωσει ασχημα ...λοπον αυτο που θελω να κανω ειναι α πουλαω software και μελετες για embedded electronics.σε απλα ελληνικα ειναι εφαρμογες πληροφρικης ,κωδικας που καποιες φορες απαιτει και παραγωγη υλικου προιοντος απο την μερια μου.πχ πλακετες ,τσιπακια ,μοτερ κτλπ .

to ερωτημα ειναι εαν κανω εναρξη με μπλοκακι και κοβω αποδειξη θα με καλυπτει ακομα και αν κανω πωλησεις υλικου?αγοραπωλωησιες απο ebay?ρωταω για αφου θα νοικασω εταιρια κουριερ για τισ μεταφορες θα εχω αναγκαστηκα δελτια αποστολης, εισαγωες υλικων σε χονδρικη κτλπ τελωνεια γιατι πολλα εξαρτηματα ερχονται απο εξω κτλπ...

εναρξη ατομικης εταριας (ενα ατομο ειμαι)με καλυπτει για ολα ?δηλαδη και να πουλαω αυτα που φτιαχνω (τις κατασκευς μου )με εδρα το σπιτι και εργα πληροφορικης ή υπηρεσις αυτονομα σε πελατες ?

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 12 Οκτ 2015 12:55

Μπορείς να κάνεις κανονικά έναρξη ατομικής επιχείρησης με έδρα το σπίτι σου για δημιουργία software.

Για πλακέτες κλπ ίσως να υπάρχει καμιά περίεργη διάταξη και ο μόνος που μπορεί να σου απαντήσει με ακρίβεια είναι ο λογιστής σου.

Άβαταρ μέλους
rc31
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rc31 » 12 Οκτ 2015 14:39

Για το software σου κάνει ως έδρα το σπίτι, αλλά για την εμπορία ηλεκτρονικών εξαρτημάτων μάλλον δεν σου κάνει. Μίλα με τον λογιστή η με το επαγγελματικο επιμελητιριο της περιοχής σου γιατι οι προϋποθέσεις έδρας έχουν να κάνουν με τον ΚΑΔ που θα κάνεις έναρξη στην εφορία.
http://www.motocikleta.gr
---------------------------------------------------
http://www.insurance4you.gr

coderix

Δημοσίευση από coderix » 12 Οκτ 2015 15:12

ευχαριστω για τις απαντησεις.μολις μιλησα με τον λογιστη .αυτο λυνεται με προσθηκη ΚΑΔ(Καπως ετσι μου το ειπε)για πωλησεις προιοντων υπλογιστη και παρομοια .και η εδρα λυνεται γιατι εχω αδεια αποθηκη στην πολυκατοικια.αλλωστε αυτη χρησιμοποιω.τα προβληματα που προεκυψαν ειναι αλλα δυο :roll: το ενα εινια οτι λγο ελειψης κεφαλαιου δε μπορω να εγκαταλειψω τη μισθωτη εργασια ακομα.οποτε και λογο οαεε πρεπει να ενημερωσω το αφεντικο για παραλληλη εργασια.και δε ξερω επειδη με τισ καινουργιες συμβασεις (ειμαι σε ετοαιρια ενοικιασης εργαζομενων δουλευω σε παροχο υπηρεσιων ιντερνετ -ας μη λεμε ονοματα) απαγορευει τυπικα την εξτρα εργασια...οπτε θελει ψαξιμο.το αλλο ειναι οτι επειδη στην ουσια παλευω για hardware start up (γαι οποιον ασχολειται εχει σχεση με 3d printing ,rasbery/arduino programming ,embedded electronics κτλπ)ειανι απαραιτητη η παραγωγη "δοκιμιων"δηλαδη πρεεπει να φυγουν οι πρωτες 10-20 παραγγελιες απο ebay να αγοραστουν τα πρωτα αναλωσιμα για να αρχισω να τσεκαρω real time κοστολογια, χρονους παραδοσης ,feedback απο πελατες ,επικοινωνια με εργοσατσια εκτος ελλαδας ,ποιοτικα χαρακτριστικα κτλπ κτλπ .δεν μπορω να κανω mass production πριν εχω σοβαρη εικονα για αυτα και δε ξερω τι γνωμη του σδοε ουτε του τελωνειoυ χωρις να υπαρχει απο πισω ετοιμη εταιρια . Απαιτειττυαι ενα μαξιλαρι ασφαλειας.πχ πρωτες εισαγωγες υλικων ,εργαλειων , 200 -500 e.πρωτες παραγγελιες εξωτερικο Εσοδα μεχρι 1000 e το χρονο -λεμε και καμια χαζομαρα :cry: . )και δε ξερω πως να τα δικαιολογισω και δε θελω ετσι οπως ιεναι η κατασταση να βρεθω πισω απο τα καγγελα ουτε αφραγκος επειδη κανω κατι που μαρεσει και θελω να το κυνηγισω

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Οκτ 2015 10:22

Δες και αν μπορεις να επιδοτηθείς
http://www.iplus.gr/index.php/2014-10-1 ... 5281-100-6

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες