ενσωμάτωση wp σε web app

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Serghio

ενσωμάτωση wp σε web app

Δημοσίευση από Serghio » 12 Οκτ 2015 22:55

φτιάχνω ενα web app το οποίο ΔΕΝ βασίζεται σε wp ή σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα....

Επειδή όμως θέλω να προσθέσω ενα blog στο app σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το wp για αυτό.

Διάβασα της οδηγίες εγκατάστασης του wp και αναφέρει οτι πρέπει να φτιαχτεί με ξεχωριστή βάση για αυτό όπως επίσης και ένα ξεχωριστός user που θα συνδέεται στην βάση αυτή.

Δυο ερωτήσεις:
Η εφαρμογή έχει την δικία της βάση....μηπως δημιουργηθουν προβλήματα αργότερα που θα πάω να δημιουργήσω ξεχωριστή βάση για το wp....δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να είναι αυτά...ρωτάω.

Γιατί να δημιουργηθεί ξεχωριστός user για την βάση του wp...γιατί να μην χρησιμοποίησω αυτον που έχω ηδη για το web app....αυτός να συνδέεται δηλαδη στην βάση του wp...

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

ενσωμάτωση wp σε web app

Δημοσίευση από tsiger » 19 Οκτ 2015 13:37

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον user που έχεις για το app. Αλλά καλύτερα θα ήταν να απομονώσεις οτιδήποτε έχει σχέση με το blog για μεγαλύτερο έλεγχο. Μπορεί μελλοντικά να θέλεις στον app db user να αλλάξεις δικαιώματα που ίσως επηρεάσουν και το blog. Μια νέα βάση με έναν νέο user νομίζω πως είναι το καλύτερο σενάριο.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

ενσωμάτωση wp σε web app

Δημοσίευση από alou » 19 Οκτ 2015 14:30

Δε διαφωνώ με τον tsiger αλλά αν υπάρχει περίπτωση να θες πχ τα πρόσφατα blog posts μέσα στην εφαρμογή σου, το να είναι σε διαφορετική db θα το κάνει προφανώς πιο δύσκολο και θα προτιμούσα απλά να είχα prefixed tables. Όμως, θα προτιμούσα ακόμα περισσότερο να αφιερώσω λίγες ώρες και να φτιάξω ένα custom blog μέσα στην εφαρμογή, χωρίς όποια πιθανά προβλήματα, αναγκαστικά update, πιθανές τρυπες και πολλά άλλα που θα έφερνε ένα Χ CMS.

Serghio

ενσωμάτωση wp σε web app

Δημοσίευση από Serghio » 19 Οκτ 2015 18:15

alou έγραψε: Όμως, θα προτιμούσα ακόμα περισσότερο να αφιερώσω λίγες ώρες και να φτιάξω ένα custom blog μέσα στην εφαρμογή, χωρίς όποια πιθανά προβλήματα, αναγκαστικά update, πιθανές τρυπες και πολλά άλλα που θα έφερνε ένα Χ CMS.
Ορθώς το σκέφτεσαι...το θεμα είναι οτι δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται για να φτιαχτεί ενα custom blog...έχεις να προτείνεις κανένα tutorial;

Ποια πρέπει να είναι δομή του π.χ...
Πως θα φτιάξω το pagination κ.α

alou
Script Master
Επικοινωνία:

ενσωμάτωση wp σε web app

Δημοσίευση από alou » 19 Οκτ 2015 20:04

Όχι, δεν έχω να προτείνω κάποιο tutorial αλλά δε νομίζω πως είναι δύσκολο να βρεις κάτι. Φυσικά εξαρτάται από το ήδη υπάρχον περιβάλλον σου, αν χρησιμοποιείς κάποιο framework κλπ

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης