PriceAlert - Ενημερώσεις και ιστορικό τιμών προϊόντων για ηλεκτρονικά καταστήματα

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

PriceAlert - Ενημερώσεις και ιστορικό τιμών προϊόντων για ηλεκτρονικά καταστήματα

Δημοσίευση από burnmind » 03 Νοέμ 2015 15:58

To PriceAlert σας ενημερώνει μέσω email, απολύτως δωρεάν, όταν η τιμή ενός προιόντος που σας ενδιαφέρει έχει πέσει στο επίπεδο που ορίζετε εσείς και στο κατάστημα που σας ενδιαφέρει. Μία ακόμα χρήσιμη δυνατότητα της υπηρεσίας ειναι το ιστορικό τιμής για κάθε προϊόν. Προς το παρόν, η υπηρεσία προσφέρεται για τα εξής καταστηματα: E-shop.gr, Public.gr, Media Markt, και Plus4u.

Μιας και αυτή είναι η πρώτη ανακοίνωση για την έναρξη λειτουργίας του PriceAlert (βγήκε στον "αέρα" την Κυριακή, 1/11/2015), θα μοιραστώ και την ιστορία του:

Ως καταναλωτής, με ενδιαφέρει να βρω μία καλή τιμή για ένα προϊόν το οποίο θέλω να αγοράσω, αλλά ταυτόχρονα με ενδιαφέρει και το κατάστημα από το οποίο θα το αγοράσω. Οι λόγοι διάφοροι· η ασφάλεια συναλλαγών και προσωπικών δεδομένων, το after-sales service, η εξυπηρέτηση πελατών που προσφέρει, κλπ.

Αυτό έχει ως επακόλουθο να αγοράζω το μεγαλύτερο ποσοστό των προϊόντων από συγκεκριμένα καταστήματα, χωρίς να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν ένα άλλο κατάστημα που δε μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη έχει κάποια (μικρή συνήθως) διαφορά στην τιμή.

Ένα από τα καταστήματα που εμπιστεύομαι είναι το Amazon, οπότε -εδώ και χρόνια- όταν θέλω να αγοράσω κάτι από εκεί μπαίνω πρώτα στο camelcamelcamel, το οποίο παρέχει ενημερώσεις και ιστορικό τιμών για τα προϊόντα που πωλούνται στο Amazon. Πρώτα ρίχνω μια ματιά στο ιστορικό και αν η τιμή εκείνη τη στιγμή είναι σε χαμηλά επίπεδα και γενικά αποδεκτή, τότε το αγοράζω. Αν δεν είναι, τότε αποφασίζω ποια είναι η επιθυμητή τιμή και δημιουργώ μία ειδοποίηση, ώστε να ενημερωθώ μόλις η τιμή πέσει σε αυτό το επίπεδο και να αγοράσω τότε το προϊόν.

Πριν από περίπου 2.5 χρόνια λοιπόν, έψαξα για κάποια παρόμοια υπηρεσία για συγκεκριμένα (γνωστά) Ελληνικά eshops, αλλά δεν υπήρχε. Οπότε, σαν ένα ενδιαφέρον μικρό side-project, κατασκεύασα ένα αυτοματοποιημένο σύστημα που έκανε τη διαδικασία που περιέγραψα για τα καταστήματα που με ενδιέφεραν. Γρήγορα αποφάσισα πως θα ήθελα να το μοιραστώ με τον υπόλοιπο κόσμο, οπότε κατασκεύασα ένα υποτυπώδες UI (αυτό που σήμερα είναι το PriceAlert), αγόρασα το domain, το άφησα να "τρέχει" σε έναν server κλειδωμένο με κωδικό ώστε να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ, και αποφάσισα πως μετά από αλλαγές λίγων ημερών θα το έβγαζα online.

Αυτές οι λίγες μέρες όμως άργησαν αρκετά και το PriceAlert έμεινε για καιρό στο... rack (πώς λέμε συρτάρι) με τα projects που ποτέ δεν είδαν το φως της 'μέρας. Μπορεί να πέρασε καιρός, αλλά είχα πάντα στο νου μου να το ολοκληρώσω, οπότε πριν λίγους μήνες βγήκε από το συρτάρι, ανανεώθηκε όσο έπρεπε λόγω ηλικίας, και ξεκίνησε το ταξίδι του. :)

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 03 Νοέμ 2015 18:34

Δεν πρόλαβα να το δω πολύ καλά αλλά good luck, φαίνεται ενδιαφέρον :)

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 03 Νοέμ 2015 18:59

Καλή επιτυχία! Ελπίζω να μεγαλώσει και να γεμίσει καταστήματα και προϊόντα!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 03 Νοέμ 2015 19:17

Σας ευχαριστώ και τους 2! :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Νοέμ 2015 08:40

like!
Ωραία ιδέα και ελπίζω να προχωρήσει καλά dude! :)

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 05 Νοέμ 2015 13:16

καλό σαν ιδέα....χρήσιμο.
Καλή επιτυχία, τα προσωπικά site (που δεν μπορούν να έχουν διαφήμιση) είναι αρκετές φορές ενδιαφέροντα και αξίζουν υποστήριξης....
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

imaginena

Δημοσίευση από imaginena » 05 Νοέμ 2015 23:43

Ωραια ιδέα αλλα μηπως αργησες μιας και το skroutz και ιστορικο τιμων εχει και alert (αγαπημένα);
edit: Οκ τωρα to ειδα εσυ ορίζεις το ποσό που οταν φτασει θα ενημερωθεις, cool.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Νοέμ 2015 02:58

@tempo: Όσο και αν δε μου αρέσει, η πραγματικότητα είναι πως πολύ σπάνια ένα project θα προχωρήσει χωρίς αρκετή δουλειά (και χρήμα) στον τομέα του marketing. Όσο καλό προϊόν (ό,τι κι αν είναι αυτό) και αν έχεις, αν δεν το φέρεις μπροστά στα μάτια του χρήστη δε θα γίνει τίποτα. Έχω δει πολλά projects (προσωπικά και μη) να "πεθαίνουν" γι' αυτόν το λόγο.

@imaginena: Η αλήθεια είναι πως όντως άργησα. Όχι συγκεκριμένα για το skroutz (δεν είχε alerts εκείνο τον καιρό), αλλά επειδή το project ήταν λειτουργικό 2+ χρόνια πριν και με περίμενε να το βγάλω έκτοτε.

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία βέβαια, καθώς αν μια ιδέα είναι καλή πάντα θα υπάρξει κάποιος που θα την αντιγράψει (όπως πχ έκανα εγώ με το camel), ή θα την ενσωματώσει σε κάτι που ήδη έχει (όπως ας πούμε πως έκανε το skroutz). Άσε που πιστεύω πως δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία αν θα είσαι ο πρώτος στο να κάνει κάτι.

Παρεμπιπτόντως, αφού αναφερθήκαμε στο skroutz, μου δίνεται η ευκαιρία να αναφέρω πως δε βλέπω το PriceAlert σαν ανταγωνιστή των price comparison sites. Στο price comparison που περιέχει δεκάδες καταστήματα, συνήθως πηγαίνεις για να βρεις τη φθηνότερη τιμή και να αγοράσεις κάτι εκείνη τη στιγμή. Το βασικό κοινό του PriceAlert από την άλλη είναι άνθρωποι που κάνουν έρευνα αγοράς για ένα προϊόν, αλλά ταυτόχρονα θέλουν να το αγοράσουν από κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί (για διάφορους λόγους - ανέφερα στο πρώτο post ποιοι είναι οι δικοί μου) και σε συγκεκριμένη τιμή.

Αυτή τη λειτουργία δε μπορεί να τους την προσφέρει το skroutz (ως έχει), καθώς ναι μεν μπορείς να δεις ένα ιστορικό τιμής αλλά όχι για συγκεκριμένο κατάστημα. Επίσης, μπορείς μεν να βάλεις το προϊόν στα αγαπημένα σου ώστε να ειδοποιηθείς όταν πέσει η τιμή, αλλά δε μπορείς ούτε να ορίσεις την επιθυμητή τιμή, ούτε να επιλέξεις τα καταστήματα που σε ενδιαφέρουν. Λογικά, δεν υπάρχουν και όλα τα καταστήματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν (όχι ότι υπάρχουν στο PriceAlert, τέσσερα έχει όλα κι όλα αυτή τη στιγμή, αλλά π.χ. το eshop νομίζω πως δεν υπάρχει στο skroutz).

Αυτό φυσικά δε σημαίνει πως δε μπορεί να τους την προσφέρει στο μέλλον, αλλά ακόμα και να το κάνει, πιστεύω πως πάντα υπάρχει χώρος για εφαρμογές που κάνουν μόνο ένα πράγμα και το κάνουν καλα (και ως χρήστης τις προτιμώ)! Τα price comparison sites (αφού τα χρησιμοποιούμε για παράδειγμα), έχουν ένα σωρό features ώστε να καταντούν αχανή: σύγκριση τιμών, σύγκριση προϊόντων, ratings και reviews για καταστήματα και προϊόντα, κλπ. Τα price alerts θα είναι απλά ένα άλλο feature στο σωρό που ίσως δεν του δίνουν τη σημασία που χρειάζεται.

Ευχαριστώ για το "πάτημα" που μου έδωσες να γράψω τα παραπάνω. Περίμενα πως θα αναφερθεί το skroutz ή κάποιο άλλο price comparison site κάποια στιγμή, οπότε ήταν ευκαιρία να αναφερθώ στις διαφορές που βλέπω. :)

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 07 Νοέμ 2015 01:23

Καλή αρχή! Ενδιαφέρον project!
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Νοέμ 2015 01:09

Αν το προϊόν αλλάξει url τι γίνεται; Συμβαίνει συχνά σε e-commerce sites, αλλάζουν ας πούμε την κατηγορία του προϊόντος οπότε αλλάζει και το url. Κάνεις crawl όλο το site ή έχεις τις url hardcoded;

Από πρακτικής άποψης έτσι όπως το ‘χεις στήσει δεν νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον. Πρέπει να εστιάσεις σε προϊόντα που είναι unique. Μόδα για παράδειγμα. Σε προϊόντα πληροφορικής δεν έχει νόημα να παρακολουθώ ένα συγκεκριμένο site καθότι δεν ξέρω αν είναι το φτηνότερο. Όταν δηλαδή ένα προϊόν υπάρχει σε 50 sites θα πάει ο άλλος στο skroutz ή το bestprice να βρει τη φθηνότερη τιμή. Αν αντιθέτως το προϊόν υπάρχει μόνο σε ένα site τότε έχει ενδιαφέρον αυτό που προσφέρεις.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 25 Νοέμ 2015 17:30

@ailouros Όσον αφορά τα urls και τους κωδικούς, όλες οι πληροφορίες έρχονται από τα ίδια τα καταστήματα μέσω feed.

Για τα υπόλοιπα, συμφωνώ πως πρέπει να μπουν και καταστήματα με διαφορετικό περιεχόμενο από αυτά που ήδη υπάρχουν (δεν υπάρχουν βέβαια μόνο προϊόντα πληροφορικής όπως αναφέρεις, αλλά δεν έχει σημασία) και ήδη δουλεύω προς αυτόν το σκοπό.

Τέλος, έχω εξηγήσει ήδη το σκεπτικό γύρω από την υπηρεσία και σε ποιους απευθύνεται, σε προηγούμενα μηνύματα. Εν συντομία, δεν απευθύνεται σε αυτόν που ψάχνει τη φθηνότερη τιμή απ' όπου να 'ναι. Απευθύνεται στον καταναλωτή που ψωνίζει από συγκεκριμένα καταστήματα (ανέφερα ήδη παραδείγματα λόγων), οπότε τον ενδιαφέρει να αγοράσει ένα προϊόν όταν φτάσει σε τιμή που θέλει στο κατάστημα που τον ενδιαφέρει. Το κοινό που απευθύνεται το PriceAlert δεν είναι η πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού, αλλά υπάρχει. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης