Κατασκευη site με ευκολη ενημερωση περιεχομένου

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
szzs

Δημοσίευση από szzs » 14 Νοέμ 2015 21:13

Καλησπέρα σε όλους!

Εϊμαι αρχάριος στην κατασκευή ιστοσελίδων, έχοντας μόνο δει κάποια σχετικά βιντεάκια και κάνει κάποιες βασικές ενέργειες για την κατασκευή μιας πολύ απλής στατικής ιστοσελίδας.

Θέλω να φτιάξω κάποιο site (περισσότερο για να μάθω μέσα από την πράξη) το οποίο να μου επιτρέπει τα παρακάτω:
- Έυκολη ενημέρωση περιεχομένου με νές posts μου, χωρίς να χρειάζεται μεγάλη διαδικασία
- Δυνατότητα κατηγοριοποίησης των posts που θα κάνω
- Σε δικό μου domain (έχω ήδη και domain και hosting)
- Ανοιχτό όσο γίνεται για περαιτέρω βελτίωση και παραμετροποίηση, καθώς μαθαίνω.

Θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει για το πως να αρχίσω;

Κάποιος συνδυασμός τύπου blog με σύνδεση σε δικό μου domain θα μπορούσε να κάνει τα παραπάνω;[/flash]

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 14 Νοέμ 2015 21:38

Καλησπέρα για να κάνεις αυτόματη και εύκολη ενημέρωση του περιεχομένου ενός site θα πρέπει να περάσεις από το στάδιο της "απλής στατικής ιστοσελίδας" και να πας στο δυναμικό CMS που πατάει σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού και database για να διαχειριστεί και να προβάλει όλα σου τα δεδομένα.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό το βήμα είναι σαν να είσαι αθλητής μήκους και να θες να πηδήξεις μόνος σου το Grand Canyon.

Υπάρχουν τόνοι θεμάτων που πρέπει να έχεις υπόψιν σου για να φτιάξεις κάτι τέτοιο μόνος σου και ενδεικτικά αναφέρω ότι πρέπει να ξέρεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού που να εκτελείτε server side τύπου php asp.net ruby python cfm.
Και φυσικά να συνδεθείς σε κάποια βάση δεδομένων.

Φυσικά όλα αυτά μπορείς να τα παραλήψεις και να κατεβάσεις ένα wordpress/joomla/drupal και διαβάζοντας 5-10 tutorial να κάνεις τα πρώτα σου ολοκληρωμένα πειράματα.

Αν πάλι σε αυτή σου την έρευνα αποφασίσεις ότι θες πραγματικά να ασχοληθείς με το web development ή το web design τότε στο freestuff.gr θα βρεις μία καλή βάση για να αρχίσεις την αναζήτησή σου.

PS: φυσικά υπάρχουν και λύσεις από web builders / site building services που είναι νέα μόδα και είναι και αρκετά εξελιγμένα μπορώ να πω αλλά θα στο συνιστούσα μόνο σαν εναλλακτική και αφού αποφασίσεις ότι δεν έχεις τον χρόνο ή την θέληση να αφοσιωθείς στον πιο hardcore τρόπο που σου περιέγραψα πιο πάνω.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Νοέμ 2015 09:34

Φτιάξε ένα μπλογκ σε blogger ή wordpress και σύνδεσέ του το δικό σου domain. Θα κοστίσει περισσότερα από το hosting που ήδη έχεις, αλλά δεν χρειάζεσαι καμία απολύτως γνώση. Εναλλακτικά βρες κάποιον να σου φτιάξει το site.

Άβαταρ μέλους
elpida_fwt
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elpida_fwt » 24 Μάιος 2016 22:11

Εφόσον είσαι αρχάριος τότε η καλύτερη λύση είναι ένα CRM (Wordpress, Joomla, Drupal) και παράλληλα αν θες να εμβαθύνεις και να ασχοληθείς με κώδικα προκειμένου να μάθεις τότε μπορείς να κάνεις την πρακτική σου σε αυτές τις πλατφόρμες καθώς είναι και Open Source οπότε μπορείς να πειράξεις όλο τον κώδικα και τη βάση δεδομένων!
Πτυχιακές Εργασίες - Διπλωματικές
https://www.sbs-studies.gr
http://netsatisfy.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες