Βοήθεια με BIND Dns μετά από μεταφορά server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 16 Νοέμ 2015 10:03

Παίδες έχω ένα θεματάκι. Έκανα μεταφορά το VPS μου σε άλλη εταιρία, δοκίμασα πως όλα λειτουργούν με καρφωτή IP και χτες βράδυ άλλαξα τις IP των nameserver στο papaki (ίδιοι nameserver άλλες IP και πήρε την αλλαγή μετά από λίγο, φαίνεται και στο whois της forth)

Χρησιμοποιώ webmin/virtualmin και η μεταφορά έγινε μέσω backup/restore οπότε οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς ίδιες (τις τσέκαρα κιόλας). Το firewall το έχω προς το παρών κλειστό (firewalld / iptables inactive).

Το πρόβλημα μου είναι πως ο νέος DNS δεν απαντάει σε queries, σαν να μην υπάρχει.

Έκανα named-checkzone σε όλα τα domain και απλά πρόσθεσε SPF record που δεν υπήρχε. Έφτιαξα χειροκίνητα reverse zone και πρόσθεσα όλα τα domain (δεν υπήρχε πριν).

Άλλαξα το hostname του server στο κεφαλικό domain (pcware.gr)

Δεν βγάζει κανένα error στο configuration check.

Το μόνο σφάλμα που βγάζει είναι στις ρυθμίσεις των records του κάθε domain (μέσα από το Bind module του Virtualmin): Warning - errors were found in this domain's DNS records : This domain has email enabled, but none of the MX records point to it. Either the MX records should be corrected, or the email feature disabled if mail is hosted externally.

Το οποίο ουσιαστικά το βγάζει επειδή δεν μπορεί να κάνει resolve (λογικό αφού δεν απαντάει ο Bind)

Δείτε κι αυτό το report: http://viewdns.info/dnsreport/?domain=pcware.gr

Τι κάνω λάθος;

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες σε PM/skype
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 16 Νοέμ 2015 13:22

Γύρισα τους dns στον παλιό server μέχρι να βρω τι θα κάνω. Ορίστε το screenshot από το dnsinfo με τον νέο server

Εικόνα
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες