Ερώτηση για cookies

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kostasmm
Επικοινωνία:

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από kostasmm » 04 Δεκ 2015 19:28

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι.

Έχω παρατηρήσει κάτι νέο στη μόδα, σε μερικά site τώρα τελευταία μου ζητάνε να πατήσω αποδοχή στα cookies χώρις να έχω άλλη επιλογή. Δεν θα έπρεπε να μη με αφήνει να συνεχίσω την περιήγηση μου στο αντίστoiχο site αφού δεν το αποδέχθηκα?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από korgr » 04 Δεκ 2015 20:21

Όχι, η νομική υποχρέωση σταματάει στο ό,τι σε ενημέρωσε.
Η αποδοχή το μόνο που κάνει είναι να σου φυτεύει άλλο ένα cookie ώστε να μην σε ζαλίσει ξανά με αυτό το μήνυμα.

kostasmm
Επικοινωνία:

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από kostasmm » 05 Δεκ 2015 12:58

κανονικα εχω δει σε αλλα Sites οτι σε ενημερωνει με ενα popup και σου ζηταει αν πατησεις OK αν δεν πατησεις agree τοτε δεν σε αφηνει να προχωρησεις στο Site.
γιατι οπως βλεπω σε πολλα sites που το εχουν to cookie το τρώς ακομα και αν δεν πατησεις το Agree.ειναι σωστο αυτο???

ailouros

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από ailouros » 06 Δεκ 2015 12:29

Γιατί στην Ελλάδα είναι τόσο μπαγλαμάδες που δεν μπορούν καν να φτιάξουν τον κώδικα για να βγαίνει ένα απλό μήνυμα που να ενημερώνει για τα cookies με αντίστοιχες επιλογές. Παίρνουν όλοι έτοιμα script να ξεμπερδεύουν μια ώρα αρχύτερα.

Ρεαλιστικά μιλώντας πάντως το site δεν είναι υποχρεωμένο να σου δίνει επιλογή απόρριψης. Ο νόμος αφορά την ενημέρωση και μόνο.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Δεκ 2015 16:39

Αφού ο νόμος δεν υποχρεώνει να δίνεις επιλογή απόρριψης τότε γιατί είμαστε μπαγλαμάδες που δίνουμε μόνο την επιλογή Αποδοχή.

Ο επισκέπτης έρχεται στο σπίτι μας και τους όρους τους καθορίζουμε εμείς σαν οικοδεσπότες. Όποιος δεν συμφωνεί μπορεί απλά να φύγει και να πάει παρακάτω.

Σιγά μη κάνουμε τις σελίδες μας άνω κάτω κάθε φορά που η ΕΕ θα βγάζει οδηγίες.

ailouros

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από ailouros » 06 Δεκ 2015 18:18

Μου φαίνεται αστείο ότι στη χώρα που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό υιοθέτησης ad blocking τεχνολογιών, οι ιδιοκτήτες sites δίνουν τόση λίγη σημασία σε θέματα ιδιωτικότητας. Σου φαίνεται αγγαρεία να ενημερώνεις τους χρήστες τι είναι τα cookies, έτσι; Το κάνεις επειδή κάποιος σε αναγκάζει, όχι επειδή το θεωρείς υποχρέωση σου. Αυτό συμπεραίνω από τοποθετήσεις του στυλ σε όποιον αρέσει και σε όποιον δεν αρέσει ας πάει αλλού.

Εν προκειμένω δεν θα πάει αλλού καθότι χωρίς cookies δεν δουλεύουν τα sites, αλλά στο παρεμφερές θέμα των διαφημίσεων πολύ απλά θα τις κόψει και θα συνεχίσει να βλέπει το site μια χαρά κι ωραία. 35% των ελλήνων users κόβουν τις διαφημίσεις. Κάτσε να φτάσει στο 60% και μετά να δούμε αν και πόσο θα ενδιαφερθούν οι επαγγελματίες της αγοράς για θέματα ιδιωτικότητας.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Δεκ 2015 19:03

Η οδηγία που έγινε νόμος υπάρχει πολλά χρόνια. Τα sites άρχισαν να βάζουν την ειδοποίηση μόνο όταν το απαίτησε η Google για το Adsense.

Προσωπικά μόνο σε μια σελίδα το έχω βάλει η οποία μάλιστα δεν έχει διαφημίσεις τις google.

Τα περί ιδιωτικότητας να τα πεις στους χρήστες που ξημεροβραδιάζονται στο facebook. Αν δεν ξέρουν τι είναι τα cookies να ψάξουν να μάθουν!

Οι περισσότεροι πουλάμε άλλου είδους υπηρεσίες στους χρήστες κι όχι μαθήματα ασφαλούς χρήσης τους ίντερνετ.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Ερώτηση για cookies

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Δεκ 2015 21:20

Δεν θυμάμαι που αλλού έχουν αναφερθεί πάλι τα συγκεκριμένα πράγματα, αλλά ας ξεκινήσουν από εδώ όσοι ενδιαφέρονται...

http://www.lawnet.gr/news/ensomatosi-ti ... 26931.html
http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL
http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης