Πρόβλημα αποστολής e-mails σε Microsoft Λογαριασμούς

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 06 Δεκ 2015 10:13

Γεια σας παιδιά!

Έχω ένα site-forum σε vBulletin 3.8 με 11.000 μέλη.
Το πρόβλημά μου είναι ότι τα 4500 μέλη εξ αυτών έχουν e-mail της μορφής hotmail.com/hotmail.gr/live.com/windowslive.com, ενώ, η Microsoft για άγνωστους λόγους έχει μπλοκάρει την αποδοχή e-mails σε αυτούς τους λογαριασμούς, από το site μου.
Διάβαζα πριν μήνες ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και το adslgr.com καθώς και άλλα forums του διαδικτύου.

Επομένως, έχω 4500 μέλη που δεν μπορούν να λάβουν ειδοποιήσεις για συνδρομές σε θέματα forum ή ενημερωτικά λήψης νέου ΠΜ, αλλαγή κωδικού, επιβεβαίωση λογαριασμού μέσω e-mail ή να στείλω μαζικά e-mails στα μέλη μου κτλ..

Η ερώτησή μου είναι: τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;
Ας πληρώνω και ένα μικρό ποσό, αρκεί τα e-mails να στέλνονται. :idea:

Μου πρότειναν τα: mailchimp.com, sendgrid.com, mailgun.com, mandrill.com, critsend.com

Μπορεί κάποιος να μου πει πως να τα χρησιμοποιήσω;
Ξέρω PHP και έχω καλή γνώση της μηχανής vBulletin, αν και στην προκειμένη ψάχνω να μην τροποποιήσω τη vBulletin, αλλά κάτι πιο απλό του στυλ να ορίσω στο admin control panel απλά να στέλνει μέσω SMTP...

Τέλος, από τις παραπάνω υπηρεσίες, και γενικά, ψάχνω υπηρεσίες που να δέχονται πληρωμή μέσω Paypal.
Με 11.000 μέλη και άντε μια φορά στο 2μηνο να στέλνω μαζικό e-mail, καταλαβαίνετε ότι δεν έχω υψηλές απαιτήσεις σε πόρους.

Ευχαριστώ :D

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Δεκ 2015 16:35

Όλες αυτές οι υπηρεσίες σου επιτρέπουν να τις χρησιμοποιήσεις σαν SMTP server, οπότε θα πας στις ρυθμίσεις του vBulletin και θα βάλεις τα στοιχεία που θα πάρεις από την υπηρεσία που θα επιλέξεις.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Δεκ 2015 16:13

Ή απλά μπλοκάρεις το hotmail/microsoft/whatever όπως έκανε το ADSLgr και έχεις επιτέλους το κεφάλι σου ήσυχο.
Kudos to ADSLgr που είχε τα @@ να τους διαολοστείλει από εκεί που ήρθαν :P
Πραγματικά ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα ώστε είτε να βάλει μυαλό η MS είτε (επιτέλους) να σταματήσουν να το χρησιμοποιούν όσοι «παππούδες» ακόμα έχουν hotmail.

Η Microsoft είναι μακράν ο χειρότερος provider υπηρεσιών email.
Δεν προσφέρει τίποτα άλλο από προβλήματα στο υπόλοιπο internet με τους sysadmins να τραβάνε τα μαλλιά τους προσπαθώντας να βγάλουν το φίδι από την τρύπα επειδή κόβει αδιακρίτως ότι της κατέβει επειδή... Microsoft :hammer:

Για μένα, όσοι χρησιμοποιούν ακόμα Hotmail και αντίστοιχα mails, δεν μπορούν να έχουν καμία απαίτηση να περιμένουν να λαμβάνουν mails από τρίτους αφού η κάθε Hotmail κόβει ότι της κατέβει.

Με άλλα λόγια, αν οι χρήστες που έχουν hotmail δεν λαμβάνουν mails επειδή τα κόβει η Hotmail γιαυτούς (για το «καλό» τους πάντα!) τότε το πρόβλημα είναι των χρηστών και όχι του κάθε φόρουμ admin.-

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Δεκ 2015 16:55

Cha0s έγραψε:Ή απλά μπλοκάρεις το hotmail/microsoft/whatever όπως έκανε το ADSLgr και έχεις επιτέλους το κεφάλι σου ήσυχο.
Kudos to ADSLgr που είχε τα @@ να τους διαολοστείλει από εκεί που ήρθαν :P
Πραγματικά ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα ώστε είτε να βάλει μυαλό η MS είτε (επιτέλους) να σταματήσουν να το χρησιμοποιούν όσοι «παππούδες» ακόμα έχουν hotmail.

Η Microsoft είναι μακράν ο χειρότερος provider υπηρεσιών email.
Δεν προσφέρει τίποτα άλλο από προβλήματα στο υπόλοιπο internet με τους sysadmins να τραβάνε τα μαλλιά τους προσπαθώντας να βγάλουν το φίδι από την τρύπα επειδή κόβει αδιακρίτως ότι της κατέβει επειδή... Microsoft :hammer:

Για μένα, όσοι χρησιμοποιούν ακόμα Hotmail και αντίστοιχα mails, δεν μπορούν να έχουν καμία απαίτηση να περιμένουν να λαμβάνουν mails από τρίτους αφού η κάθε Hotmail κόβει ότι της κατέβει.

Με άλλα λόγια, αν οι χρήστες που έχουν hotmail δεν λαμβάνουν mails επειδή τα κόβει η Hotmail γιαυτούς (για το «καλό» τους πάντα!) τότε το πρόβλημα είναι των χρηστών και όχι του κάθε φόρουμ admin.-
Προσυπογράφω!
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο MASTER SYSADMIN

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Δεκ 2015 20:02

Το πρόβλημα ποιο είναι ακριβώς;
Δεν πηγαίνει καθόλου το email στον user (γίνεται reject από τον mail server)
ή
Πηγαίνει στον user αλλά καταλήγει στο junk folder?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Δεκ 2015 20:04

Με τα τζιμάνια της Hotmail είναι χειρότερα.

Το κάνει accept κανονικά και το στέλνει στο /dev/null

Οπότε ούτε ο αποστολέας ούτε ο παραλήπτης έχουν την παραμικρή ιδέα του τι έγινε.

Με άλλα λόγια, όπως πάντα, η Microsoft παραβιάζει τα RFCs κλπ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες