Αγορά εξωτερικού δίσκου για BackUp καθαρά... Να προτιμήσω SSD?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 19 Δεκ 2015 19:24

Καλησπέρα,

Μιας και ένας από τους προηγούμενους εξωτερικούς [ur=http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=67360l]πήγε για βρούβες[/url], λέω να αγοράσω έναν SSD αυτή τη φορά. Από όσα έχω διαβάσει κατανόησα ότι δεν την πατάνε εύκολα αυτοί οι δίσκοι. Δηλαδή, δε θα την παίξουν με ένα απλό χτύπημα, όπως την πάθαιναν οι προηγούμενοι. Ισχύει αυτό ή έχουν και αυτοί κίνδυνο;
Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο όσοι έχετε (αν όχι μοντέλο, έστω εταιρεία).

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Δεκ 2015 09:04

Από την πολύ μικρή μου εμπειρία, θεωρώ τους ssd ανθεκτικούς στις μηχανικές καταπονήσεις, αλλά πολύ εύκολα μπορεί να πάνε άκλαυτοι από ηλεκτρικές διακυμάνσεις.
(1 μου έχει καεί εμένα, μετά από σβήσιμο υπολογιστή που είχε φάει κόλλημα και δεν επαιρνε εντολές ούτε από mouse ούτε από πληκτρολόγιο, με σκληρό τρόπο. 1 κάηκε σε συνάδελφο, μετά από πτώση τάσης).
Οπότε, για χρήση backup και storage εγώ προσωπικά, δεν θα τους συνιστούσα. Φαντάσου τώρα στον εξωτερικό ssd, να φύγει ένα καλώδιο usb, ή τροφοδοσίας...
Άσε που χάνεις σε χωρητικότητα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 23 Δεκ 2015 16:30

mechpanos έγραψε:Από την πολύ μικρή μου εμπειρία, θεωρώ τους ssd ανθεκτικούς στις μηχανικές καταπονήσεις, αλλά πολύ εύκολα μπορεί να πάνε άκλαυτοι από ηλεκτρικές διακυμάνσεις.
(1 μου έχει καεί εμένα, μετά από σβήσιμο υπολογιστή που είχε φάει κόλλημα και δεν επαιρνε εντολές ούτε από mouse ούτε από πληκτρολόγιο, με σκληρό τρόπο. 1 κάηκε σε συνάδελφο, μετά από πτώση τάσης).
Οπότε, για χρήση backup και storage εγώ προσωπικά, δεν θα τους συνιστούσα. Φαντάσου τώρα στον εξωτερικό ssd, να φύγει ένα καλώδιο usb, ή τροφοδοσίας...
Άσε που χάνεις σε χωρητικότητα!
Δηλαδή δεν υπάρχει αξιοπιστία πουθενά... Εγώ θα τα βάζω σε στικάκια USB...

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Καλές γιορτές!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Δεκ 2015 18:47

Τα στικάκια είναι πιο εύκολο να τα χάσεις και χειρότερα σε αξιοπιστία από τους SSD.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Δεκ 2015 16:26

Η καλύτερη πρακτική, είναι να παίρνεις backup με 2 τουλάχιστον τρόπους, ειδικά για τα σημαντικά αρχεία!
1 σε εξωτερικό δίσκο,ή 2ο σκληρό
1 σε cloud ή nas storage...

Αν έχεις τα δεδομένα σου σε 1 μόνο μέρος η εμπειρία δείχνει ότι δεν είναι ασφαλή.
Βοηθάει, τυχόν backup να έχει raid mirror ώστε αν αστοχήσει 1 σκληρός, να υπάρχει στον άλλον το αντίγραφο...είσαι κατά 99.5% καλυμμένος.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης