Αξιζει τελικα - ποσα κερδη;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikpe80

Δημοσίευση από nikpe80 » 10 Ιαν 2016 15:20

Καλησπερα!

Εν ετη 2016, αξιζει κανεις να ασχοληθει με το affiliate marketing η παμε κατευθειαν σε adsense?
Ποσα εχετε βγαλει εσεις(Δεν χρειαζεται να αναφερετε τα site σας, αν θελετε βεβαια καντε το), η βασικα μεσο ορο ανα μηνα κλπ.. ;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2016 13:29

νομίζω ότι το adsense έχει πέσει τόσο πολύ από το καλοκαίρι και μετά που δεν έχει νόημα να το έχεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
nikpe80

Δημοσίευση από nikpe80 » 14 Ιαν 2016 17:18

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Οποτε τι εναλλακτικη υπαρχει περα απο το adsense? (Γιατι και το affiliate δεν ειναι εφικτο σε καθε site)
Εικόνα

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 18 Ιαν 2016 00:16

To 35% των ελλήνων χρηστών χρησιμοποιούν ad blocking τεχνολογίες. Σταδιακά, είτε βάλεις adsense, είτε affiliate θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα, δηλαδή μια τρύπα στο νερό. Ίσως πρέπει να κοιτάξεις για άλλες πηγές εσόδων.

Άβαταρ μέλους
nikpe80

Δημοσίευση από nikpe80 » 18 Ιαν 2016 19:26

@ailouros, ευχαριστω.

Καποια ιδεα;
Μετα το μονο τιποτα premium/vip μελος η content με κανα 2-3/μηνα συνδρομη αλλα και παλι, αναλογα το site και το τι προσφερεις..
Εικόνα

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 18 Ιαν 2016 21:03

Συνδρομή για περιεχόμενο πληρώνουν μόνο σε πολύ μεγάλα sites. Θα δώσω λεφτά στον Economist ή στο New York Times. Σε ελληνικό site αποκλείεται γιατί όλοι λίγο πολύ αναπαράγουν το ίδιο περιεχόμενο.

Για να βγάλεις λεφτά από περιεχόμενο είτε θα πρέπει να φτιάξεις κάτι ξενόγλωσσό καθότι στο εξωτερικό το CPM του AdSense είναι τουλάχιστον τριπλάσιο από ότι εδώ, ή να βρεις ένα αντικείμενο στο οποίο δεν υπάρχει καθόλου ανταγωνισμός. Επίσης, καλό είναι να στοχεύεις γυναικείο κοινό γιατί και πιο πολλά πράγματα αγοράζουν online και συχνότερα πατούν διαφημίσεις.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 19 Ιαν 2016 11:11

@nikpe80

Λες ότι εξαρτάται από το site και πως δεν είναι όλες οι μέθοδοι monetization για όλα τα sites, αλλά δεν μας λες για τί είδους site ενδιαφέρεσαι εσύ ώστε να μπορέσουμε να σου προτείνουμε κάτι. Το affiliate πάντως, αν και έχεις δίκιο πως δεν "κολλάει" παντού, είναι αρκετά ευέλικτο.

@ailouros

Υπάρχει κάποια έρευνα σχετικά με αυτό που λες πως οι γυναίκες αγοράζουν περισσότερο online; Στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν το έχω δει να αναφέρεται κάπου, γι'αυτό μου κάνει εντύπωση.

Όσον αφορά τους ad blockers, ναι, θα μπλοκάρουν τα affiliate banners (θεωρητικά, σε κάποιες περιπτώσεις) αλλά όχι τα text links. Γι'αυτό και το affiliate όταν χρησιμοποιείται ως μέρος του content έχει πολύ μεγαλύτερο potential από οποιαδήποτε διαφήμιση. Εξάλλου τα banners στο affiliate παράγουν ένα πολύ ελάχιστο κομμάτι των εσόδων.
Linkwise Affiliate Network

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 19 Ιαν 2016 14:33

Δεν θα έπρεπε να σου κάνει εντύπωση. Οι γυναίκες είναι υπεύθυνες για το 80% των αγορών ενός νοικοκυριού. Στη μόδα και στα φαρμακευτικά ας πούμε οι γυναίκες αγοράζουν πολύ περισσότερα. Αν δεις πόσα γυναικεία sites ρούχων υπάρχουν είναι τουλάχιστον τριπλάσια από τα αντρικά. Στα φαρμακεία το 60% των προϊόντων απευθύνονται αποκλειστικά σε γυναίκες.

Data για ελληνική αγορά δεν έχω.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 19 Ιαν 2016 15:57

ailouros έγραψε:Δεν θα έπρεπε να σου κάνει εντύπωση. Οι γυναίκες είναι υπεύθυνες για το 80% των αγορών ενός νοικοκυριού. Στη μόδα και στα φαρμακευτικά ας πούμε οι γυναίκες αγοράζουν πολύ περισσότερα. Αν δεις πόσα γυναικεία sites ρούχων υπάρχουν είναι τουλάχιστον τριπλάσια από τα αντρικά. Στα φαρμακεία το 60% των προϊόντων απευθύνονται αποκλειστικά σε γυναίκες.

Data για ελληνική αγορά δεν έχω.
Κι όμως, μου κάνει εντύπωση, γιατί όλες οι έρευνες που έχω δει μέχρι στιγμής, συμπεριλαμβανομένων των τελευταίων όπως αυτή που είναι περυσινή από την ΕΛΣΤΑΤ:
http://www.statistics.gr/documents/2018 ... 119d0b1106

Δείχνουν πως οι άντρες κάνουν περισσότερες αγορές online απ'ότι οι γυναίκες.

Από εκεί και πέρα το τί άποψη έχει σχηματίσει ο καθένας από την προσωπική του εμπειρία, δεν αποτελεί ορθό οδηγό για να δώσεις συμβουλή σε κάποιον.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 19 Ιαν 2016 18:15

Στην έρευνα που παραθέτεις λέει ότι η κατηγορία με τις περισσότερες πωλήσεις είναι η μόδα, με 47,6% των ερωτηθέντων να έχουν αγοράσει κάποιο ρούχο τη στιγμή που η επόμενη κατηγορία είναι στο 26,3%. Αν λοιπόν αυτό το νούμερο είναι σωστό τότε πως εξηγείται ότι το 70% των sites μόδας απευθύνονται σε γυναίκες; Επίσης στο ntynomai που αν δεν απατώμαι είναι το μεγαλύτερο site του είδους σε έσοδα από affiliate τα προϊόντα των γυναικών είναι διπλάσια από αυτά των αντρών. Στη δε σελίδα του στο Facebook τρία στα τέσσερα posts απευθύνονται σε γυναίκες. Αφού λοιπόν οι άντρες αγοράζουν περισσότερο πως και μια ολόκληρη βιομηχανία απευθύνεται κυρίως στις γυναίκες;

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 20 Ιαν 2016 00:40

Και η Γη απ'όσο μπορώ να δω εγώ από εδώ που στέκομαι φαίνεται επίπεδη, αλλά κάποιοι που το έχουν ερευνήσει λίγο πιο διεξοδικά λένε πως δεν είναι, οπότε τους πιστεύω.

Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω πως έχει νόημα να αντιπαρατιθέμεθα περαιτέρω επί καταγεγραμμένων στοιχείων. Δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία εξάλλου το συγκεκριμένο θέμα.

Εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να αγνοείς τα στοιχεία υπέρ των δικών σου συλλογισμών, εγώ απλά λέω πως όταν είναι να συμβουλεύσουμε άλλους, καλό είναι να προσπαθούμε να επιβεβαιώνουμε τα όσα λέμε.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 20 Ιαν 2016 10:07

Δεν έχω καμία άποψη. Προσπαθώ να διαμορφώσω παρατηρώντας πως λειτουργεί το e-commerce. Όταν λοιπόν μου λες ότι οι άντρες αγοράζουν περισσότερο από τις γυναίκες και βλέπω στην πιο δημοφιλή κατηγορία αγορών το 70% των sites να απευθύνονται σε γυναίκες υπάρχει μια αντίφαση. Ή τα στοιχεία είναι λάθος, ή η αγορά γνωρίζει κάτι που μου διαφεύγει. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες τις καταθέτεις να ενημερωθούμε καλύτερα. Με τις ειρωνείες και τις παραινέσεις δεν κερδίζεις τίποτα.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 20 Ιαν 2016 11:02

Δεν το έγραψα ειρωνικά (και σίγουρα όχι προσβλητικά), με παρεξήγησες.

Έφερα ως παράδειγμα αυτό που είπα για τη Γη, για να δείξω γιατί δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στο τί βλέπουμε εμείς για να βγάλουμε τέτοιου είδους συμπεράσματα. Μόνο αν κάνουμε μια διεξοδική, επιστημονική μελέτη με τις κατάλληλες μεθόδους και τα κατάλληλα εργαλεία μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα (και πάλι ενδέχεται να μην είναι και σωστά).

Από εκεί και πέρα, δεν σημαίνει πως αν εγώ προσωπικά (ή κάποιος άλλος εδώ στο forum) δεν έχω την απάντηση στους προβληματισμούς σου, τότε δεν ισχύουν τα στοιχεία της έρευνας.

Παρ'όλα αυτά, θα μπορούσα θεωρητικά να αντικρούσω σχεδόν όλους τους ισχυρισμούς σου:

α) "Το 70% των sites μόδας απευθύνονται σε γυναίκες"

Το γεγονός πως τα περισσότερα sites μόδας απευθύνονται σε γυναίκες (δεν λέω σε τί ποσοστό γιατί δεν έχω κάποια έρευνα στη διάθεσή μου) ΔΕΝ σημαίνει πως οι γυναίκες αγοράζουν "περισσότερο" από τους άντρες (εξαρτάται πώς ορίζεις και το περισσότερο).

Μπορεί οι ίδιες (λιγότερες) γυναίκες να κάνουν περισσότερες μικρότερης αξίας αγορές από περισσότερα καταστήματα σε σχέση με τους άντρες (παρόμοια συμπεριφορά με το offline, όπου οι γυναίκες θα μπουν σε όλα τα μαγαζιά και θα πάρουν από τίποτα έως κάτι από το καθένα. Ενώ ο άντρας θα πάει για ψώνια μια φορά στο τόσο, θα πάει σε ένα μαγαζί που ξέρει και του αρέσει και θα το "σηκώσει").

Ή μπορεί τα μισά από αυτά τα καταστήματα να μην πουλάνε και να μπαίνουν μέσα και σε 2-3 χρόνια να έχουν κλείσει (όπως έχει γίνει σε πολλούς άλλους κλάδους).

β) "με 47,6% των ερωτηθέντων να έχουν αγοράσει κάποιο ρούχο τη στιγμή που η επόμενη κατηγορία είναι στο 26,3%"

Η επόμενη κατηγορία όμως είναι τα ηλεκτρονικά και παρακάτω ακολουθεί το hardware με 15%, σύνολο 41,3%.
Αν λοιπόν το 90% αυτών που αγοράζουν ηλεκτρονικά και hardware είναι άντρες και το 70% αυτών που αγοράζουν προϊόντα μόδας είναι γυναίκες, βλέπεις γιατί τελικά οι άντρες αγοράζουν περισσότερο από τις γυναίκες (βέβαια τα παραπάνω νούμερα είναι τυχαία, απλά τα βάζω για να δείξω πώς θα μπορούσε κάλλιστα να ισχύει κάτι τέτοιο).

γ) "στο ntynomai που αν δεν απατώμαι είναι το μεγαλύτερο site του είδους σε έσοδα από affiliate"

Ο μόνος τρόπος να το γνωρίζεις αυτό θα ήταν αν στο είχαμε πει εμείς και εμείς σίγουρα δεν στο έχουμε πει. Οπότε δεν ξέρεις αν ισχύει ή όχι, άρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς ως στοιχείο για να βασίσεις τον συλλογισμό σου.

Επίσης όμως, τί σημασία έχει αν είναι ή όχι το μεγαλύτερο "του είδους του" σε "έσοδα από affiliate". Π.χ. το skroutz που έχει υπερ-πολλαπλάσιο traffic δεν μετράει επειδή δεν είναι affiliate; Εκεί ποιά είναι τα πιο δημοφιλή προϊόντα (είναι προϊόντα τεχνολογίας, στο απαντάω γιατί το ξέρω);

Επίσης τα άλλα affiliate sites που δεν είναι στον κλάδο της μόδας (και πίστεψέ με υπάρχουν τέτοια με πολλαπλάσια έσοδα από το ntynomai), δεν μετράνε; Οπότε τί συμπέρασμα βγαίνει;

δ) "Αφού λοιπόν οι άντρες αγοράζουν περισσότερο πως και μια ολόκληρη βιομηχανία απευθύνεται κυρίως στις γυναίκες;"

Το ότι αγοράζουν περισσότερο οι άντρες δεν σημαίνει πως δεν αγοράζουν ΚΑΙ οι γυναίκες. Οπότε το ότι μια ολόκληρη βιομηχανία (της μόδας) απευθύνεται κυρίως στις γυναίκες δεν λέει κάτι για το σύνολο, όπως είπα και παραπάνω. Π.χ. στον offline κόσμο, επειδή οι διαφημίσεις των αυτοκινήτων απευθύνονται κυρίως στους άντρες, δεν σημαίνει πως οι γυναίκες δεν ψωνίζουν.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 20 Ιαν 2016 13:26

George - Linkwise έγραψε:Δεν το έγραψα ειρωνικά (και σίγουρα όχι προσβλητικά), με παρεξήγησες.
Από εκεί και πέρα, δεν σημαίνει πως αν εγώ προσωπικά (ή κάποιος άλλος εδώ στο forum) δεν έχω την απάντηση στους προβληματισμούς σου, τότε δεν ισχύουν τα στοιχεία της έρευνας.
Και τότε γιατί συζητάμε; Για να αποδείξουμε ποιος είναι πιο έξυπνος; ΟΚ, εσύ είσαι.
George - Linkwise έγραψε:Μπορεί οι ίδιες (λιγότερες) γυναίκες να κάνουν περισσότερες μικρότερης αξίας αγορές από περισσότερα καταστήματα σε σχέση με τους άντρες (παρόμοια συμπεριφορά με το offline, όπου οι γυναίκες θα μπουν σε όλα τα μαγαζιά και θα πάρουν από τίποτα έως κάτι από το καθένα. Ενώ ο άντρας θα πάει για ψώνια μια φορά στο τόσο, θα πάει σε ένα μαγαζί που ξέρει και του αρέσει και θα το "σηκώσει").
Στον offline κόσμο που ζω εγώ ο μέσος άντρας αγοράζει τρία ζευγάρια παπούτσια το χρόνο και η γυναίκα τουλάχιστον τα διπλά.
George - Linkwise έγραψε:Η επόμενη κατηγορία όμως είναι τα ηλεκτρονικά και παρακάτω ακολουθεί το hardware με 15%, σύνολο 41,3%.
Αν λοιπόν το 90% αυτών που αγοράζουν ηλεκτρονικά και hardware είναι άντρες και το 70% αυτών που αγοράζουν προϊόντα μόδας είναι γυναίκες, βλέπεις γιατί τελικά οι άντρες αγοράζουν περισσότερο από τις γυναίκες (βέβαια τα παραπάνω νούμερα είναι τυχαία, απλά τα βάζω για να δείξω πώς θα μπορούσε κάλλιστα να ισχύει κάτι τέτοιο).
Ναι θα μπορούσε κάλλιστα να ισχύει. Με τη διαφορά ότι υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες που θεωρητικά οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερο μερίδιο (καλλυντικά, οικιακά είδη, κοσμήματα) και δεύτερον η λίστα των κατηγοριών της μελέτης είναι ημιτελής. Παράδειγμα, δεν υπάρχουν μέσα είδη bebe, είδη κηπουρικής, λευκά είδη, οπτικά, super market, είδη χειροτεχνίας, κατηγορίες κατεξοχήν «γυναικείες». Να υποθέσω ότι για όλες αυτές τις κατηγορίες αθροιστικά το ποσοστό αγορών είναι λιγότερο από 0,6% που είναι η χαμηλότερη κατηγορία στην έρευνα; Σου φαίνεται λογικό αυτό;
George - Linkwise έγραψε:Ο μόνος τρόπος να το γνωρίζεις αυτό θα ήταν αν στο είχαμε πει εμείς και εμείς σίγουρα δεν στο έχουμε πει. Οπότε δεν ξέρεις αν ισχύει ή όχι, άρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς ως στοιχείο για να βασίσεις τον συλλογισμό σου.
Συνεχίζεις να έχεις ένα επιθετικό ύφος χωρίς λόγο. Εσείς όχι, αλλά κάποιος που είναι πολύ κοντά στο ntynomai έχει πει μεγέθη. Διάφορα στελέχη της αγοράς ξέρουν πόσα βγάζει το ntynomai σε μηνιαία βάση γι αυτό έχει γεμίσει ο τόπος κλώνους.
George - Linkwise έγραψε:Επίσης όμως, τί σημασία έχει αν είναι ή όχι το μεγαλύτερο "του είδους του" σε "έσοδα από affiliate". Π.χ. το skroutz που έχει υπερ-πολλαπλάσιο traffic δεν μετράει επειδή δεν είναι affiliate; Εκεί ποιά είναι τα πιο δημοφιλή προϊόντα (είναι προϊόντα τεχνολογίας, στο απαντάω γιατί το ξέρω);
Στο skroutz λογικό να είναι τα προϊόντα τεχνολογίας καθότι το skroutz έχει νόημα για παρόμοια προϊόντα. Στη μόδα δεν έχεις κοινά προϊόντα, κάθε μαγαζί πουλάει τις δικές του φίρμες. Στα φαρμακεία ας πούμε έχεις, εκεί θα είχε ενδιαφέρον να μας πει κάποιος αν αγοράζουν περισσότερο γυναίκες ή άντρες. Όπου περισσότερο εννοώ ξοδεύουν περισσότερα.
George - Linkwise έγραψε:Επίσης τα άλλα affiliate sites που δεν είναι στον κλάδο της μόδας (και πίστεψέ με υπάρχουν τέτοια με πολλαπλάσια έσοδα από το ntynomai), δεν μετράνε; Οπότε τί συμπέρασμα βγαίνει;
"Πολλαπλάσια" σημαίνει ότι υπάρχουν ελληνικά sites που βγάζουν από affiliate πάνω από πενήντα χιλιάρικα το μήνα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
George - Linkwise έγραψε:Το ότι αγοράζουν περισσότερο οι άντρες δεν σημαίνει πως δεν αγοράζουν ΚΑΙ οι γυναίκες.
Προφανώς. Δεν θυμάμαι να είπα ότι αγοράζουν μόνο οι γυναίκες. Είπα ότι με βάση αυτά που γνωρίζω, κυρίως από εξωτερικό, οι γυναίκες ξοδεύουν περισσότερα online. Λες ότι αυτό δεν ισχύει εδώ. ΟΚ, μπορώ να το δεχτώ, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όταν κάνουμε μια συζήτηση προσπαθούμε να καταλάβουμε ο ένας τα επιχειρήματα του άλλου. Δεν παλεύουμε.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 20 Ιαν 2016 13:49

ailouros έγραψε:
George - Linkwise έγραψε:Δεν το έγραψα ειρωνικά (και σίγουρα όχι προσβλητικά), με παρεξήγησες.
Και τότε γιατί συζητάμε; Για να αποδείξουμε ποιος είναι πιο έξυπνος; ΟΚ, εσύ είσαι.
Δεν ξέρω γιατί το αντιλαμβάνεσαι έτσι (δεν λέω ότι φταις εσύ, ίσως εγώ να μην εκφράζομαι σωστά), αλλά σίγουρα δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου, οπότε σταματάω την συζήτηση εδώ.

Θα πω μόνο ένα πράγμα σε σχέση με τα παραπάνω που γράφεις: Ναι, υπάρχουν affiliate sites στην ελληνική αγορά που βγάζουν 50Κ τον μήνα (και πολύ παραπάνω). Άλλη μια απόδειξη πως ίσως τελικά δεν έχεις όσο σωστή εικόνα της αγοράς φαντάζεσαι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες