Αγορα iPhone εξωτερικό. Trustworthy or not?

περιοχή για το iPhone, iPod και το iPad της Apple

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 19 Ιαν 2016 21:57

Βρήκα αυτό το site. http://www.itcomputes.com/

Οι τιμές που έχουν είναι καταπληκτικές, και ετσι ενδιαφέρθηκα για αγορά ενός iPhone 6S 64GB στα 600ευρώ! (λιγότερο από το 16GB στην Ελλάδα)

Στην αρχή λεω αυτοί είναι ψεύτες δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά στη συνέχεια, αφου τους εστειλα email ρωτώντας ευθέως γιατί να τους εμπισθευθώ, μου στείλαν ένα κείμενο που εξηγούσε ότι είναι νόμιμη εταιρία και επισύναψαν ένα πολυσέλιδο αρχείο αποδικνείοντας ότι πρόκειται για νόμιμη εταιρία. Μου έδωσαν μέχρι και αριθμό εταιρίας ή κάτι τέτοιο, καθώς και αρκετές επιλογές site για να ελέγξω την εγγυρώτητα τους. Όντως φαίνεται λοιπόν για αληθινή εταιρία.

Επίσης, έψαξα λίγο για το site τους, το οποίο υπάρχει για 5 χρόνια, κάτι που μειώνει τις πιθανότητες για scam.

Μετά σκέφτηκα μήπως είναι μούφα το κινητό που στέλνουν, και τους ζήτησα σειριακό αριθμό του κινητού που ήθελα για παραγγελία και μου απάντησαν δίνοντας τον. Μόλις πήγα στον ελεγχτή του site της apple, έλεγε πως πρόκειται για αυθεντικό μοντέλο.

Δεν ξέρω. Αν όντως ισχύει πρέπει να είναι καλή ευκαιρία, μέχρι και free shipping εχει me DHL ή κάτι τέτοιο.

Τέλος τους ρώτησα μέχρι και πως εξασφαλίζουν τέτοιες τιμές και μου είπαν ότι αγοράζουν κατευθείαν από κατασκευαστές και σε μεγάλες ποσότητες και έτσι κρατούν το κόστος χαμηλά.

Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας πάνω στο ζήτημα. Να τους εμπιστευθώ;

Sorry for the long post :hammer:
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 19 Ιαν 2016 22:13

Τους είπα ότι αν ήταν λίγο φθηνότερο το iPhone 6S θα το έπερνα αύριο. Και μόλις μου έδωσε έναν κωδικό discound -50 ευρώ. Και πήγε το 64GB 550euro. Μου φαίνεται τόσο fishy αλλά είναι όντως από την κυβέρνηση εγκεκριμένη εταίρια WTF?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιαν 2016 13:53

ψάξε με το όνομα του site και δίπλα scam ή fake ή review.

δες τι θα σου βγάλει, διάβασε και αποφάσισε.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 20 Ιαν 2016 20:50

Οι αμερικάνοι λένε ότι όταν κάτι είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό τότε μάλλον είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό :lol:

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 20 Ιαν 2016 22:43

Καλησπέρα,
JohnMorf έγραψε: Επίσης, έψαξα λίγο για το site τους, το οποίο υπάρχει για 5 χρόνια, κάτι που μειώνει τις πιθανότητες για scam.
Δεν έψαξες αρκετά, με έναν μικρό έλεγχο 5 λεπτών είδα πως το 2014 έως και τον Αύγουστο του 2015 ήταν "for sale" το domain: http://web.archive.org/web/201508011657 ... putes.com/

Σε ξεγέλασε το registration date.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 24 Ιαν 2016 10:10

συμαντική πληροφορία που δεν είχα λάβει υπ' όψην μου @gvard . Ευχαριστώ. Αλλά μου δίνουν αριθμό εταιρίας και μάλιστα τον επιβεβαίωσα σε κάποια site και φαίνεται η εταιρία να είναι νόμιμη. Επίσης πληρώνω μέσω Western Union, που μου δίνει απόδειξη. Δεν μειώνει τις πιθανότητες να είναι too good to be true? Οι άνθρωποι ίσως είναι απλά έμποροι χονδρικής... Δεν ξέρω.

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 24 Ιαν 2016 10:11

αλλά το ότι είναι έγγυρη και νόμιμη εταιρία με ωθεί στο να πραγματοποιήσω την αγορά.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 24 Ιαν 2016 10:46

Καλημέρα,

Μαλακία μου που ενώ το σκέφτηκα πριν δεν το πρόσθεσα τότε στην απάντηση μου:

"Πάω στοίχημα πως ενώ στο site τους δείχνουν πιστωτική κάρτα και PayPal θα σου ζητήσουν χρήματα μέσω Western Union (WU)"

Να ξέρεις πως το Nigerian scam (όπου ξαφνικά έχεις την ευκαιρία να γίνεις εκατομμυριούχος) θησαυρίζει μέσω WU. Τα χρήματα πάνε σε ένα ψεύτικο όνομα, ο άλλος το μόνο που χρειάζεται ειναι μια κλεμμένη ταυτότητα και τα παίρνει. Μπορεις να διαβάσεις και το statement στο http://www.westernunion.gr/WUCOMWEB/sta ... Index_0509
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 24 Ιαν 2016 10:49

Άρα να μην το κανω πιστευεις ε;

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 24 Ιαν 2016 11:03

τους ειχα πει για τους ενδυασμους μου και μου ειχαν απαντησει αυτο[/img]
Συνημμένα
salespitch.png

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 24 Ιαν 2016 11:14

+ αυτο
Συνημμένα
Company Cert DJY.pdf
(585.69 KiB) Μεταφορτώθηκε 95 φορές

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 24 Ιαν 2016 11:35

Το να προσπαθείς να πείσεις έναν επαγγελματία του Internet ότι αυτό που βλέπει χρόνια τώρα σαν scam ότι δεν είναι scam δεν θα το καταφέρεις. Εγώ σου λέω ότι η εν λόγω εταιρία είναι δική μου και αυτοί απλά σου δείχνουν τα χαρτιά μου, με λίγα λόγα που ξέρεις ότι είναι η ίδια εταιρία;

Τέλος πάντων, από την μεριά μου έκανα ο,τι πίστευα πως πρέπει να κάνω σε μέλος του FS (να το ενημερώσω για κάτι που είδα πως είναι απάτη). Αν θες πλήρωσε τους, αλλά μετά στείλε μας ένα unpacking video από ένα imitation τηλέφωνο ή από ένα δέμα με πέτρες, αν σου έρθει ποτέ δέμα (και φυσικά κράτησε την απόδειξη της WU για να την κορνιζάρεις να την έχεις κάπου να την βλέπεις κάθε μέρα, ώστε να είσαι από τους χιλιάδες Ελληνες που την πατάνε κάθε έτος με αυτού του είδους τις απάτες.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 24 Ιαν 2016 14:29

Εάν δεν υπάρχει άλλη επιλογή πέραν της WU κι εγώ πιστεύω ότι είναι απάτη. Έχω στενό φίλο που την πάτησε με eBay και WU και μέχρι σήμερα δεν έχει βρει άκρη.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Ιαν 2016 10:33

JohnMorf έγραψε:αλλά το ότι είναι έγγυρη και νόμιμη εταιρία με ωθεί στο να πραγματοποιήσω την αγορά.
Ό,τι και να σου λένε, μου δίνεις την εντύπωση ανθρώπου που προσπαθεί πάση θυσία να πείσει τον εαυτό του περί της νομιμότητας αυτής της εταιρείας, απλά και μόνο επειδή έχεις καψουρευτεί το συγκεκριμένο iphone.

Εγώ θα σου πρότεινα αν πράγματι έχεις πειστεί να δώσεις αυτά τα χρήματα, δώστα στο Χαμόγελο του Παιδιού.
Θα μου πεις δεν θα σου δώσουν iphone!
Γιατί, μήπως θα σου δώσουν οι άλλοι;

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 25 Ιαν 2016 14:32

ακριβως..wu στελνεις μονο σε ατομα που γνωριζεις και οχι για αγορες.
επισης μη στεναχωριεσαι δεν χανεις καμια ευκαιρια διοτι με DHL θα πληρωσεις τελωνειο κουκος αηδονι.
Μην το σκεφτεσαι καν και μη ρισκαρεις ποτε.
Ουτε και με paypal μην αγορασεις διοτι μπορει να σου στειλει 1 πλαστικο iphone και να δηλωσει στο paypal το tracking number και να ειναι και καλυμμενος.
δωσε κατι παρα πανω και πανε better safe than sorry και να εχεις και μια Α εξυπηρετηση πανω στην εγγυηση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “iPhone, iPod και iPad”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης