Εγκατάσταση Laravel

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
neaegnatia

Εγκατάσταση Laravel

Δημοσίευση από neaegnatia » 05 Φεβ 2016 11:01

Έγραψα ένα μικρό tutorial στο blog της ιστοσελίδας μου για το πως μπορείς να εγκαταστήσεις το laravel σε έναν vps γιατί είδα ότι υπάρχουν tutorials για εγκατάσταση σε homestead ή μέσω του forge αλλά κανένα tutorial για έναν συνηθισμένο server vps ή share που υπάρχει στην Ελλάδα. Ακόμη δεν βρήκα tutorial (εκτός από 1 που είναι μετάφραση από αγγλικά και μιλάει για τοπική εγκατάσταση) που να είναι στα ελληνικά.

Εάν θέλετε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο παρακάτω link για να χρησιμοποιήσετε αυτό το πολύ καλό framework.

http://web-mate.gr/install-laravel-serv ... gatastasi/

neaegnatia

Εγκατάσταση Laravel

Δημοσίευση από neaegnatia » 05 Φεβ 2016 21:30

Πείτε και κάνα σχόλιο για βελτίωση εάν θέλετε

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση Laravel

Δημοσίευση από webdevgr » 06 Φεβ 2016 01:16

Ωραίος οδηγός, αλλά κάποιος που δεν έχει σχέση με το άθλημα, πιο λογικό είναι να το στήσει πρώτα τοπικά με Homestead και όταν τελειώσει απλά να το ανεβάσει στον server.
Άλλωστε το Laravel δεν είναι CMS, το έκανα εγκατάσταση, πέρασα κι ένα Template και έχω έτοιμη τη σελίδα μου.

neaegnatia

Εγκατάσταση Laravel

Δημοσίευση από neaegnatia » 06 Φεβ 2016 08:49

Καταρχάς ευχαριστώ .
Απλά επειδή αρχικά αντιμετώπισα προβλήματα όταν ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το laravel πριν κανα 1,5 χρόνο στην μετάβαση από το homestead στον server, σκέφτηκα ότι είναι πολύ καλύτερο να δουλεύεις online. Όταν θα πας να κάνεις απλά ftp τα αρχεία στον server δεν γίνονται κάποια αρχεία upload και δημιουργείτε πρόβλημα.
Γενικά το Laravel δεν φτιάχτηκε για να βάζεις templates φτιάχτηκε για μεγάλα projects καλύτερα για δημιουργία ιστοσελίδας wordpress , drupal που έχεις έτοιμα backend.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες