Δημιουργια development environment για Ruby και Ruby on Rails

Ruby, Ruby on Rails, Sinatra, ...

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, Ruby Moderators

Απάντηση
ltweb

Δημοσίευση από ltweb » 21 Φεβ 2016 19:23

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο forum και θέλω να ξεκινήσω να μαθαίνω ruby και ruby on rails. Από ότι έχω δει υπάρχουν μερικά topics εδώ που αναφέρουν πως να ξεκινήσει κανείς, ωστόσο επειδή βλέπω ότι είναι κάπως παλιά και αναφέρονται σε παλαιότερες εκδόσεις, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια μήπως υπάρχει κάτι που έχει αλλάξει από τότε.

Καταρχήν να αναφέρω ότι μέχρι στιγμής έχω κάνει setup Ubuntu 14.04 LTS σε VirtualBox.

1. Καταρχήν για να κάνω install τη Ruby προτείνεται να χρησιμοποιήσω ένα rvm. Το θέμα είναι ποίο θεωρείτε εσείς ότι είναι πιο κατάλληλο να χρησιμοποιήσω ? RVM ή RBENV (αναφέρω τα δύο πιο γνωστά) ? έχω ρίξει μια ματιά στο documentation του καθενός, αλλά δεν έχω βγάλει και πολύ άκρη, γιατί είναι κάποια πράγματα που μου είναι λίγο άγνωστα ακόμα, πχ το RBENV αναφέρει πως λειτουργεί με shims τα οποία δεν έχω πολυκαταλάβει ακριβώς τι είναι.

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στα 2 ή και τα δύο δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο ??

2. Για β.δ. μπορώ να χρησιμοποιήσω και απλά τη MySQL ή θα χρειαστεί να εγκαταστήσω επιπλέον postgre ή sqlite ? Επίσης για GUI μπορώ να χρησιμοποιήσω το phpmyadmin ( έχω ήδη εγκαταστήσει lamp στο vm μου και το χρησιμοποιώ για την PHP kai MySQL) ή υπάρχει κάποιο άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω ?

3. Θα χρειαστεί να έχω και κάποιο javascript runtime, πχ nodejs να εγκαταστήσω πριν τα rails ή τη ruby και αν ναι, να το εγκαταστήσω μέσω npm ? γενικότερα τι θα μου χρειαστεί για να δημιουργήσω ένα ruby development environment ?

4. Θα χρειαστώ επίσης και το vagrant ? από ότι εχω καταλάβει σου δίνει την δυνατότητα να έχεις πολλά διαφορετικά περιβαλλοντα στο vm, σωστά το χω καταλάβει ? δηλαδή θα μπορώ να έχω ένα development environment ξεχωριστό για php - mysql και ένα ξεχωριστό development environment, αν θέλω, για ruby ?

5. Χρειάζεται και apache για τη Ruby και αν ναι θα χρειαστέι κάποια ρύθμιση για να παίζει και στη Ruby ?

6. Σε ποιο path συνήθως τοποθετούμε τα project μας στη Ruby ?? πχ στην php συνήθως είναι /var/www/html

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 23 Φεβ 2016 20:10

Καλησπέρα και καλώς όρισες.

Λοιπόν πάμε να τα πάρουμε ένα ένα.

1. Και τα δύο είναι ευρέως διαδεδομένα και δουλεύουν σταθερά, οπότε και με τα δύο θα κάνεις την δουλεία σου. Προσωπικά χρησιμοποιώ το rvm απλά γιατί αυτό ήταν που χρησιμοποίησα εξ αρχής και δεν με δυσκόλεψε καθόλου.

2. Η Rails έχει built-in την sqlite οπότε δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα για development environment. Επίσης άνετα κάνεις migration σε postgresql (την οποία προσωπικά χρησιμοποιώ και προτιμώ ) .

3. Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα άλλο πρίν να τρέξεις την rails.Μόνο την Rails. Αργότερα όταν χρησιμοποιήσεις κάποια gems, σε διάφορα projects, ενδεχομένως να έχουν κάποια dependencies τα οποία όμως εγκαθίστανται αυτόματα με το bundle.

4. H Rails δεν επηρεάζεται από άλλους server αρκεί να χρησιμοποιείς διαφορετικές port όταν τρέχεις τον rails server.

5. Σε development environment δεν χρειάζεται τίποτα.

6. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο path σε development environment. Κάνεις ένα new se οποιοδήποτε φάκελο θέλεις να έχεις τα projects σου.

Κώδικας: Επιλογή όλων

$rails new to_onoma_tou_project

κάνεις cd στο project και απλά τρέχεις

$rails server -p arithmos_port
Εικόνα

ltweb

Δημοσίευση από ltweb » 23 Φεβ 2016 23:38

@Pesoner Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Και εγώ έκλεινα πιο πολύ προς το rvm, αλλά βρήκα αυτόν εδώ τον οδηγό https://gorails.com/setup/ubuntu/14.04#ruby και με έβαλε στο τρυπάκι να ψάξω.

Από ότι είδα πάντως σε σχέση με β.δ. μπορώ να δουλέψω και με MySQL που την έχω ήδη εγκατεστημένη, απλά δεν ήμουν τόσο σίγουρος αν έχω το δικαίωμα να εγκαταστήσω στην πορεία πχ και postgre αν θέλω ή θα δουλεύω αποκλειστικά μόνο με MySQL.

Το nodejs επομένως δεν μου χρειάζεται ? δεν είναι υποχρεωτικό να το έχω ??

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 24 Φεβ 2016 00:11

Ενδιαφέρον θέμα! και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω για το Vagrant

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 24 Φεβ 2016 00:37

ltweb έγραψε: Το nodejs επομένως δεν μου χρειάζεται ? δεν είναι υποχρεωτικό να το έχω ??
Για αρχή σίγουρα όχι..

Μπορείς να εγκαταστήσεις το rubyracer gem.

Αλλά γιατί δεν θες να εγκαταστήσεις το node?

Πάντως αν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας δώσω μερικά links που αξίζουν.
Εικόνα

ltweb

Δημοσίευση από ltweb » 24 Φεβ 2016 01:56

Pesoner έγραψε:
ltweb έγραψε: Το nodejs επομένως δεν μου χρειάζεται ? δεν είναι υποχρεωτικό να το έχω ??
Για αρχή σίγουρα όχι..

Μπορείς να εγκαταστήσεις το rubyracer gem.

Αλλά γιατί δεν θες να εγκαταστήσεις το node?

Πάντως αν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας δώσω μερικά links που αξίζουν.
Δεν είπα ότι δεν θέλω να το εγκαταστήσω, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν χρειαζόταν ή όχι.

Ναι αμέ! πιστεύω θα βοηθούσαν μερικά links, ειδικά τώρα στην αρχή

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 24 Φεβ 2016 15:20

Καλησπέρα. Αφού δεν έχεις πρόβλημα τότε εγκατέστησε το :D

Μερικά από τα καλύτερα links που προσωπικά με έχουν βοηθήσει :

Railscasts

Παλιό και κλασσικό. Μπορεί να το έχει παρατήσει και να έχει καιρό να ενημερωθεί αλλά αποτελεί ακόμα μία από τις καλύτερες πηγές βοήθειας.

Sitepoint

Τρομερά tutorial για όλα τα γούστα. Καλύπτει μεγάλη γκάμα.

Πιστεύω ότι τα δυο παραπάνω είναι για πιο mid - level.
Για κάποιον που μόλις τώρα ξεκίνησε ένα από τα καλύτερα που έχω βρεί στο youtube είναι ένας τύπος που λέγεται MackenzieChild, ο οποίος έχτισε 12 Web Apps με rails 4 σε 12 εβδομάδες :hammer: :hammer:

MackenzieChild Rails Playlist

Φυσικά πλέον με την τεράστια διάδοση της Rails με μια απλή αναζήτηση μπορείς να βρείς χιλιάδες links, αλλά τα παραπάνω τα βρήκα άκρως ενδιαφέροντα.

Θα επανέλθω εαν θυμηθώ κάτι εξαιρετικό που μου διέφυγε :lol: :lol:
Εικόνα

ltweb

Δημοσίευση από ltweb » 24 Φεβ 2016 16:00

@Personer: Να επανέλθεις! να επανέλθεις! :D :D :D

Μια επιεπλεον ερώτηση: Προφανώς θα πρέπει πρώτα να ξεκινήσω να μαθαίνω την Ruby ως γλώσσα και στη συνεχεια τα Rails, ωστόσο στα Rails ποια έκδοση να κάνω instal ??? v4 ή v5 ? ρωτάω γιατί από ότι έχω δει η v5 είναι beta ακόμα ή κάνω λάθος ?

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 24 Φεβ 2016 16:03

Καλύτερα να ξεκινήσεις με την 4. Η 5 είναι ακόμα σε BETA οπότε θέλει λίγο καιρό ακόμα. Πάντως το Actioncable τα σπάει από τα λίγα που έχω παρακολουθήσει. Είδωμεν...

Edit :

Για να μπορέσεις να ξεκινήσεις αρκεί να διαβάσεις τα βασικά της Ruby. Άποψη μου είναι ότι μπορείς να μαθαίνεις ταυτόχρονα όσο θα προχωράς σε ποιό πολύπλοκα projects.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 07 Μαρ 2016 00:08

Έχω δει σε μερικά άρθρα ή και σε μερικά tutorials που δείχνουν τα βήματα για την εγκατάσταση ότι κάνουν install και το Homebrew. Βέβαια αυτό από ότι έχω δει είναι για MacOS μόνο. Από όσο έχω δει υπάρχει Linuxbrew αντίστοιχα για Linux.

Είναι απαραίτητο να το έχουμε και αυτό ή προεραιτικά? βασικά δεν έχω πολυ καταλάβει σε τι ακριβώς χρησιμεύει, αν μπορούσε να εξηγήσει κάποιος πιο έμπειρος

EDIΤ ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ήδη κάνει install RVM και Ruby 2.2.3p173, επομένως αν και εφόσον χρειάζεται και αυτό θα μπορέσω να το κάνω install τώρα ή είναι κάτι που γίνεται πριν κάνουμε εγκτάσταση τη ruby ?

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 07 Μαρ 2016 11:09

Το homebrew είναι package manager για OSX, τα περισσότερα linux distros έχουν τον δικό τους package manager. Δεν έχω δουλέψει με το linuxbrew για να εκφρέσω γνώμη αλλά το πιθανότερο είναι να μην το χρειάζεσαι γιατί το linux distro σου να έχει ήδη ένα.

Εφόσον έχεις το rvm εγκατεστημένο δε χρειάζεσαι κάτι άλλο όσον αφορά τη ruby. Αν όμως π.χ. θες να χρησιμοποιήσεις redis, mysql, postgres ή οτιδήποτε άλλο, τότε πρέπει να τα κάνεις κάπως εγκατάσταση και με έναν package manager γίνεται πιο εύκολα. Αντί δηλαδή να κατεβάζεις το source, να εγκαθιστάς τα compile tools που θα χρειαστείς, να κάνεις make κλπ., απλά γράφεις μια εντολή του στυλ "apt-get install redis" και γίνεται εγκατάσταση με κάποια defaults.

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δημοσίευση από Lykos22 » 08 Μαρ 2016 01:17

θα ήθελα μια βοήθεια, προσπαθώ να εγκαταστήσω τα Rails. Eχω κάνει μέχρι στιγμής τα εξής

~$ ruby -v
ruby 2.2.3p173 (2015-08-18 revision 51636) [x86_64-linux]

~$ which ruby
/home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/bin/ruby

~$ gem -v
2.6.1

~$ gem list

*** LOCAL GEMS ***

activesupport (4.2.6)
bigdecimal (1.2.6)
bundler (1.11.2)
bundler-unload (1.0.2)
concurrent-ruby (1.0.1)
executable-hooks (1.3.2)
gem-wrappers (1.2.7)
i18n (0.7.0)
io-console (0.4.3)
json (1.8.1)
mini_portile2 (2.0.0)
minitest (5.8.4)
psych (2.0.8)
rack (1.6.4)
rake (10.4.2)
rdoc (4.2.2, 4.2.0)
rubygems-bundler (1.4.4)
rubygems-update (2.6.1)
rvm (1.11.3.9)
sprockets (3.5.2)
thread_safe (0.3.5)
tzinfo (1.2.2)

Όλα καλά μέχρι εδώ, και πάω τώρα να κάνω install τα Rails, και μου παρουσιάζεται ένα κατεβατό που έχει ένα ERROR

~$ gem install rails -v 4.2.6 --no-rdoc --no-ri
Building native extensions.  This could take a while...
ERROR:  Error installing rails:
	ERROR: Failed to build gem native extension.

current directory: /home/lykourgos/.rvm/gems/ruby-2.2.3/gems/nokogiri-1.6.7.2/ext/nokogiri
/home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/bin/ruby -r ./siteconf20160307-4180-1qde3v9.rb extconf.rb
checking if the C compiler accepts ... *** extconf.rb failed ***
Could not create Makefile due to some reason, probably lack of necessary
libraries and/or headers.  Check the mkmf.log file for more details.  You may
need configuration options.

Provided configuration options:
	--with-opt-dir
	--without-opt-dir
	--with-opt-include
	--without-opt-include=${opt-dir}/include
	--with-opt-lib
	--without-opt-lib=${opt-dir}/lib
	--with-make-prog
	--without-make-prog
	--srcdir=.
	--curdir
	--ruby=/home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/bin/$(RUBY_BASE_NAME)
	--help
	--clean
/home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/lib/ruby/2.2.0/mkmf.rb:456:in `try_do': The compiler failed to generate an executable file. (RuntimeError)
You have to install development tools first.
	from /home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/lib/ruby/2.2.0/mkmf.rb:571:in `block in try_compile'
	from /home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/lib/ruby/2.2.0/mkmf.rb:522:in `with_werror'
	from /home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/lib/ruby/2.2.0/mkmf.rb:571:in `try_compile'
	from extconf.rb:80:in `nokogiri_try_compile'
	from extconf.rb:87:in `block in add_cflags'
	from /home/lykourgos/.rvm/rubies/ruby-2.2.3/lib/ruby/2.2.0/mkmf.rb:619:in `with_cflags'
	from extconf.rb:86:in `add_cflags'
	from extconf.rb&#58;336&#58;in `<main>'

To see why this extension failed to compile, please check the mkmf.log which can be found here&#58;

/home/lykourgos/.rvm/gems/ruby-2.2.3/extensions/x86_64-linux/2.2.0/nokogiri-1.6.7.2/mkmf.log

extconf failed, exit code 1

Gem files will remain installed in /home/lykourgos/.rvm/gems/ruby-2.2.3/gems/nokogiri-1.6.7.2 for inspection.
Results logged to /home/lykourgos/.rvm/gems/ruby-2.2.3/extensions/x86_64-linux/2.2.0/nokogiri-1.6.7.2/gem_make.out

[/code]

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 08 Μαρ 2016 11:33

Πρέπει να σου λείπουν κάποια requirements, μάλλον δεν έχεις κάνει σωστά εγκατάσταση το rvm, τρέξε την εντολή rvm requirements.

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 13 Απρ 2016 01:26

για δοκιμασε

Rails 4.0 needs RubyGem version 2.0.3, Just update your system by using following command

gem update --system 2.0.3
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ruby & frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες