Σπουδες WEB DESIGN & DEVELOPMENT σε ΙΕΚ ΑΚΜΗ ή INTERGRAFICS;

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
jasonakos

Δημοσίευση από jasonakos » 05 Μαρ 2016 10:43

Καλημέρα σε όλους!! :) το τελευταίο διάστημα εχει μπει η φλόγα μέσα μου να σπουδάσω WEB DESIGN & DEVELOPMENT βεβαια απ όσο ενημερώθηκα η συγκεκριμένη ύλη περιλαμβάνει και το προγραμματισμό video games, για να καταλήξω... να σημείωσω οτι δυστιχως η οικονομικες μου και μαθητικες μου δυνατοτητες δεν μου δηνουν την επιλογη ουτε να μπω σε καποιο ΤΕΙ ουτε να παω σε καποια ακριβή σχολη γι αυτο λοιπον η επιλογη ενος ΙΕΚ ειναι για μενα μονοδρομος.. γνωρίζω βεβαια οτι οι αρχικες μου γνωσεις δεν θα ειναι πανεπιστήμιακου επιπέδου... ειμαι λοιπον μεταξυ ΙΕΚ ΑΚΜΗ και ΙΕΚ INTERGRAFICS μετα απο μια επίσκεψη μου φανηκαν και τα 2 ιδια αλλα κραταω τις επιφυλάξεις μου...! Χριαζομαι την βοιθεια σας... ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΒΑΣΗ ΔΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΕΜΠΙΡΙΑΣ Ή ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΑ ΙΕΚ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΤΌΤΗΤΑ. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτερων! :)

NIKOLAS6481

Δημοσίευση από NIKOLAS6481 » 07 Μαρ 2016 11:49

Καλημέρα Jasonako & καλή εβδομάδα!
Πληροφορική πολύ καλή επιλογή. Εγώ σπουδάζω Γραφιστική αλλά έχω εικόνα από φίλους που είναι στην πληροφορική και μου λένε οτι και εκεί το αντικείμενο είναι αρκετά δυνατό.
Intergrafics δεν πήγα να δω γιατί γενικότερα δεν την είχα υπόψιν μου σαν σχολή!
Εγώ στην Ακμή είμαι και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Καλές υποδομές και εργαστήρια,οι καθηγητές είναι δυνατοί, δουλεύουμε προτζεκτάκια μαζί με εταιρίες που είναι δυνατό για το Βιογραφικό μας, κάνουμε εκπαιδευτικές επισκέψεις και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και το σημαντικό είναι οτι τα δίδακτρα είναι μια χαρά.

jasonakos

Δημοσίευση από jasonakos » 07 Μαρ 2016 15:33

NIKOLAS6481 έγραψε:Καλημέρα Jasonako & καλή εβδομάδα!
Πληροφορική πολύ καλή επιλογή. Εγώ σπουδάζω Γραφιστική αλλά έχω εικόνα από φίλους που είναι στην πληροφορική και μου λένε οτι και εκεί το αντικείμενο είναι αρκετά δυνατό.
Intergrafics δεν πήγα να δω γιατί γενικότερα δεν την είχα υπόψιν μου σαν σχολή!
Εγώ στην Ακμή είμαι και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Καλές υποδομές και εργαστήρια,οι καθηγητές είναι δυνατοί, δουλεύουμε προτζεκτάκια μαζί με εταιρίες που είναι δυνατό για το Βιογραφικό μας, κάνουμε εκπαιδευτικές επισκέψεις και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και το σημαντικό είναι οτι τα δίδακτρα είναι μια χαρά.
σ' ευχαριστω για την απαντηση σου, εμενα με νοιάζει Ουσιαστικα ως σπουδαστης να μαθω τις βασικες γνωσεις απο την σχολη ως web designer οπως: html - css, βασεις δεδομένων mySQL PHP κλπ, dreamweaver, joomla, wordpress κ.α. αυτα τα μαθενετε;; και αν ναι σε τι βαθμο; σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!! :)

NIKOLAS6481

Δημοσίευση από NIKOLAS6481 » 07 Μαρ 2016 17:34

Απ΄όσο γνωρίζω οι σπουδαστές μαθαίνουν όλα αυτά τα προγράμματα που αναφέρεις!
Φαντάσου οτι στήνουν sites & microsites (σχεδιαστικά αλλά και σε επίπεδο προγραμματισμού).
Αν κρίνω από εμάς στη Γραφιστική, που μαθάινουμε βασικά κομμάτια web designing, πιστεύω οτι γίνεται ουσιαστική δουλειά.
Γνώμη μου, να επικοινωνήσεις μαζί τους για να πάρεις όλη την πληροφόρηση έτσι όπως πρέπει.
Ο,τι θέλεις με ρωτάς :-)

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 07 Μαρ 2016 22:07

Ενδιαφέρον θέμα περιμένω την συνέχεια.. :evil: :evil:
Εικόνα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 08 Μαρ 2016 18:46

πωωω....