Πρόγραμμα διαχείρισης και ανάλυσης LOG files

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
seeder

Δημοσίευση από seeder » 05 Μαρ 2016 14:39

Καλησπέρα .

Ψάχνω καποιο free προγραμμα που να μπορει να διαχειρίζεται και να αναλύει log αρχεία από διαφορες απομακρυσμένες τοποθεσίες .

Ο στόχος μου είναι να καταγράφω τα ACCESS LOGS απο αρχεία APACHE server ετσι ωστε να ελεγχω για errors αλλα και επιθέσεις (+real time) σε διαφορα sites .

»Το λειτουργικό μου είναι debian based. Αν βεβαια υπάρχει κατι αξιολογο σε windows ας το δουμε και αυτό.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 05 Μαρ 2016 19:39

Ένα awstats alternative που ξέρω είναι το goaccess που φαίνεται να είναι πιο παραμετροποιήσιμο σχετικά εύκολα. Δεν το δοκίμασα όμως αν και είναι στα υπόψιν:
http://goaccess.io/

seeder

Δημοσίευση από seeder » 06 Μαρ 2016 03:18

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Ακριβώς σε αυτό εχω καταλήξει και εγώ (GoAccess).

Φένεται οτι κανει πολλα παραπάνω απο οτι θέλω όμως και θελει πολυ ψαξιμο και ωρα.

Έλεγα πριν αποφασίσω να μαθω το χειρισμό του να ρωτησω μηπως υπαρχει κατι ποιο απλο και ελαφρή αν και μάλλον δεν υπαρχει αφου εφαγα το ιντερνετ για να βρω κατι. Τα περισσότερα είναι για local logs και αυτα που ειναι για remote ειναι για να διαχειρίζεσαι logs απο διαφορα προγραμματα , λειτουγικα, υπηρεσιες κτλ. αρα εχουν πολυπλοκοτητα αφου διαχειρίζονται εκατονταδες logs.

Εγω ουσιαστικα θελω μόνο για apache access_logs .

Μαλλον θα χρειαστεί να φτιάξω κανα προγραματακι και να παιξω με τα regex για να μου δινει τα αποτελεσματα που θελω ετσι και αλλιως οι εντολες ειναι ελαχιστες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες