Cookies ποιος παίρνει την προμήθεια?

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ribo

Δημοσίευση από ribo » 28 Μαρ 2016 22:00

Καλησπέρα

Εστω οτι κάποιος επισκέπτης παει μεσω κάποιο affiliate link σε κάποιο π.χ eshop
Και τα Cookies έχουν διαρκεια 20ημέρες

και μετά απο 10 ημέρες (χωρις να έχει σβήσει τα cookies ) μπει απο το site μου και τον ξανα στείλω στο ίδιο eshop ποιος παίρνει την προμήθεια?

Thanks!

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 29 Μαρ 2016 10:29

Καλημέρα

Εφόσον όπως λες ξαναμπεί στο site σου και τον (ξανα)στείλεις στο e-shop, τότε το cookie ανανεώνεται οπότε προφανώς την προμήθεια την παίρνεις εσύ.

Μήπως έχεις στο μυαλό σου κάποιο άλλο σενάριο το οποίο να σε προβληματίζει; Γιατί αυτό που περιγράφεις είναι αρκετά σαφές.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
ribo

Δημοσίευση από ribo » 29 Μαρ 2016 12:00

Ρωτάω διότι πολλά sites με affiliate link π.χ bet sites ζητούν να σβήσεις πρωτα τα cookies και μετα να κάνεις εγγραφη... αφου ο τελευταίος παιρνει την προμηθεια ποιος ο λόγος...?

Παράδειγμα
<<Kάνοντας όμως η εγγραφή σας πως έγινε μέσα από την ιστοσελίδα μας θα πρέπει πρώτα να έχετε διαγράψει τα cookies σας, ώστε να μην προκύψει σύγχηση με προηγούμενη επίσκεψή σας στον bookmaker. Μάθετε πως μπορείτε να διαγράψετε τα cookies σας εδώ.>>
http://bit.ly/25tOajp

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 29 Μαρ 2016 15:52

Αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις αφορά affiliate προγράμματα που ο διαφημιζόμενος έχει επιλέξει να κάνει deduping, είτε μεταξύ διαφορετικών affiliate δικτύων, είτε μεταξύ διαφορετικών καναλιών.

Στην περίπτωση αυτή, η πώληση θα καταγραφεί μεν σε εσένα μέσω του δικτύου από το οποίο τρέχεις το πρόγραμμα, αλλά ενδέχεται να καταγραφεί και σε κάποιο άλλο δίκτυο ή κανάλι. Ανάλογα με τον αλγόριθμο με τον οποίο γίνεται το deduping, ίσως η πώληση να μην αποδοθεί σε εσένα.

Αν σβήσεις τα cookies, είσαι σίγουρος* πως η πώληση θα καταγραφεί μόνο σε εσένα, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος να μην σου αποδοθεί.

*Μιλώντας πάντα για cookie based tracking συστήματα

Άβαταρ μέλους
ribo

Δημοσίευση από ribo » 29 Μαρ 2016 16:18

Εχω την εντυπωση οτι τα bet sites δεν εχουν affiliate καναλια ( τυπου linkwise κλπ ) η εαν εχουν είναι ελαχιστα , οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι να μπερδεψουν τα cookies... εαν εχω καταλαβει καλα το deduping :)

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 29 Μαρ 2016 21:14

Τότε ενδεχομένως να μην υπάρχει ουσιαστικός λόγος και να είναι απλά υπερβάλλων ζήλος/φόβος από την πλευρά του publisher.

Δεν μας βοηθάει και το κειμενάκι που έχεις παραθέσει ώστε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται. Δεν ξέρω σε τί γλώσσα είναι γραμμένο, αλλά δεν μοιάζει πολύ για ελληνικά :lol:

Άβαταρ μέλους
ribo

Δημοσίευση από ribo » 29 Μαρ 2016 23:51

Στο τελος της σελιδας
http://bit.ly/25tOajp

Στο τελος της σελιδας
http://www.stoiximabonus.gr/cookies.html

και πολλα άλλα sites το ίδιο γραφουν.. απο ενα ψαξιμο στον γουγλη...!!
http://bit.ly/1pZh6zB

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2016 10:09

Δεν το ζητάει το bet site, το ζητάει ο affiliate για να ειναι σίγουρος οτι θα παρει την προμήθεια του...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ribo

Δημοσίευση από ribo » 31 Μαρ 2016 10:14

Ναι sorry λαθος διατυπωση το sites με τα προγνωστικα (afiiliate) το ζηταει

Άβαταρ μέλους
ribo

Δημοσίευση από ribo » 31 Μαρ 2016 10:16

αλλα απο οτι λεει και εγω συμφωνω με τον George ειναι... υπερβάλλων ζήλος/φόβος από την πλευρά του publisher.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Απρ 2016 21:23

ribo έγραψε:αλλα απο οτι λεει και εγω συμφωνω με τον George ειναι... υπερβάλλων ζήλος/φόβος από την πλευρά του publisher.
αυτό πιστεύω κι εγώ.

λόγο του ότι εκεί παίζουν πολλά λεφτά, μιας και τις περισσότερες φορές κερδίζεις ποσοστό από τα χαμένα (και κανένας δεν κερδίζει σε βάθος χρόνου), μια εγγραφή να χάσεις είναι πολλά σε χρήμα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nicolegeo

Δημοσίευση από nicolegeo » 05 Μάιος 2016 22:23

ribo έγραψε:Καλησπέρα

Εστω οτι κάποιος επισκέπτης παει μεσω κάποιο affiliate link σε κάποιο π.χ eshop
Και τα Cookies έχουν διαρκεια 20ημέρες

και μετά απο 10 ημέρες (χωρις να έχει σβήσει τα cookies ) μπει απο το site μου και τον ξανα στείλω στο ίδιο eshop ποιος παίρνει την προμήθεια?

Thanks!
Εγω παλι θα ελεγα οτι την προμήθεια θα την παρει ο πρωτος affiliate ( γιατι αν καταλαβα καλά την ερωτηση σου o επισκεπτης εχει δει την υπηρεσία την πρωτη φορα με ένα άλλο affiliate link και τη 2η φορα με το δικό σου ). Σε αυτή την περιπτωση ( και θεωρώντας οτι ο επισκεπτης δεν εχει σβησει τα cookies και το cookie ειναι ακομη active ) ο πρωτος affiliate θα παρει την προμήθεια. Παντως ρωτα τον advertiser να σου πει αν κανει overwrite τα cookies ή οχι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης