Υποστηρίξη online payments από Ελληνικές τράπεζες.

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Νοέμ 2003 01:46

Rapid-eraser έγραψε:vai iparxouv trapezes pou doulebouv me eksoteriko api
malista n php exei kapoia set functions pou ekmetalebovte to standar api
gia ta transactions opos to cybercash
Καλησπέρα,

Παιδιά, η Verisign (στην οποία ανήκει το Cybercash) πιστεύω οτι σε πάει σε secure σελίδα της για να βάλεις την πιστωτική σου κάρτα, οπότε το API δεν κάνει τίποτα παραπάνω από ένα mini online shop.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 25 Νοέμ 2003 01:53

oxi oxi exo dei paragidmata me cybercash
pou eivai oli n diadikasia sto dikosou site

bebea dev vomizo oti eivai o asfalesteros tropos
alla av pistebei kapoios oti mporei va diasfalistei
apo tnv opoiadipote strabotopia givete
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 25 Νοέμ 2003 17:39

Afto einai ligo hardcore gia na to kaneis... kai sigoura oxi toso asfales :-?

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 25 Νοέμ 2003 22:19

Αν δεν κάνω λάθος, σε όλα αυτά τα συστήματα των Ελληνικών τραπεζών, απαιτούνται και καταστατικά εταιρίας, φορολογικές ενημερώτητες κλπ. Δηλαδή δεν μπορεί ένα φυσικό πρόσωπο με σκέτο ΑΦΜ να στήσει κάτι τέτοιο. Θα πρέπει από πίσω να υπάρχει εταιρία (ΟΕ, ΑΕ, ΕΠΕ κλπ)

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Νοέμ 2003 01:34

Dr_Michael έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος, σε όλα αυτά τα συστήματα των Ελληνικών τραπεζών, απαιτούνται και καταστατικά εταιρίας, φορολογικές ενημερώτητες κλπ. Δηλαδή δεν μπορεί ένα φυσικό πρόσωπο με σκέτο ΑΦΜ να στήσει κάτι τέτοιο. Θα πρέπει από πίσω να υπάρχει εταιρία (ΟΕ, ΑΕ, ΕΠΕ κλπ)
Καλησπέρα,

Μα εννοείται οτι πρέπει να ζητάνε τέτοια χαρτιά. Τι να την κάνει την είσπραξη μέσω πιστωτικής κάρτας ο ιδιώτης;;; Και τι παραστατικό θα κοψει για την πληρωμή μέσω κάρτας στον κάτοχο της;;;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

melenios

Δημοσίευση από melenios » 26 Νοέμ 2003 11:26

Aν δεν κάνω λάθος, σε όλα αυτά τα συστήματα των Ελληνικών τραπεζών, απαιτούνται και καταστατικά εταιρίας, φορολογικές ενημερώτητες κλπ. Δηλαδή δεν μπορεί ένα φυσικό πρόσωπο με σκέτο ΑΦΜ να στήσει κάτι τέτοιο. Θα πρέπει από πίσω να υπάρχει εταιρία (ΟΕ, ΑΕ, ΕΠΕ κλπ)
Δεν χρειάζεται να έχεις εταιρία. Και ατομική επιχείρηση να έχεις, ελεύθερος επαγγελματίας να είσαι, οι τράπεζες σου ανοίγουν το σύστημα.

Και είναι λογικό. Χωρίς επαγγελματική δραστηριότητα ποπυ να το δικαιολογεί, τι τις θέλεις τις εισπράξεις με πιστωτική κάρτα;

Δεν νομίζετε ότι πρέπει κάποια στιγμή να μπει ένα φρένο στην παραοικονομία το Internet (και γενικά ασφαλώς); Διαφορετικά πρόκειται για αθέμιτο ανταγωνισμό απέναντι σε όσους πληρώνουν φόρους, ασφάλιση κλπ.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Νοέμ 2003 12:29

Και είναι λογικό. Χωρίς επαγγελματική δραστηριότητα που να το δικαιολογεί, τι τις θέλεις τις εισπράξεις με πιστωτική κάρτα;
Γιατί από πότε οι τράπεζες ελέγχουν την προέλευση των χρημάτων σου;;; Καθόλου λογικό δεν το βρίσκω -μολονότι με συμφέρει ως επιχειρηματία να έχω την αποκλειστικότητα στην αποδοχή πιστωτικών καρτών-.

Αν είναι έτσι να ενσωματώσουμε και το ΣΔΟΕ σε κάθε τράπεζα. Δεν έχω αντίρρηση. Αλλά σε όλους, ξεκινώντας από Κόκκαλη, Βαρδινογιάννη κλπ κλπ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Νοέμ 2003 13:24

cdhyper έγραψε:
Και είναι λογικό. Χωρίς επαγγελματική δραστηριότητα που να το δικαιολογεί, τι τις θέλεις τις εισπράξεις με πιστωτική κάρτα;
Γιατί από πότε οι τράπεζες ελέγχουν την προέλευση των χρημάτων σου;;; Καθόλου λογικό δεν το βρίσκω -μολονότι με συμφέρει ως επιχειρηματία να έχω την αποκλειστικότητα στην αποδοχή πιστωτικών καρτών-.
Καλησπέρα,

Πουθενά δεν δίνεται η δυνατότητα να μπορείς να χρεώνεις πιστωτικές κάρτες απευθείας, χωρίς να είσαι εταιρία, εκτός του Paypal που κάνει μόνο του τις χρεώσεις -για τις οποίες αναλαμβάνει πλήρη ευθύνη-, γι'αυτό και τα μεγάλα ποσοστά κρατήσεων.

Κάθε τράπεζα που σέβεται τον εαυτό της ζητάει ο άλλος να έχεις κάποια επαγγελματική υπόσταση (στο εξωτερικό πρέπει να έχεις Merchant Account πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε διαδικασία χρεώσεως πιστωτικής κάρτας).

Η εφορία θεωρεί σαν έσοδο επιχείρησης τα έδοσα μέσω πιστωτικών καρτών, γι'αυτό η εκάστοτε τράπεζα σου στέλνει μηνιαίο status βάσει της παρ.16Β του ΚΒΣ της εφορίας.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Νοέμ 2003 13:32

Δεν είναι μόνο η Paypal. Εγώ χρησιμοποιώ την 2checkout και το ίδιο συμβαίνει με τόσους ξένους οργανισμούς.

Το ξέρω ήδη τι συμβαίνει στο καθεστώς των τραπεζών απλά δεν αρκούμαι στη διαπίστωση της πραγματικότητας αλλά διακρίνω μια υποκρισία στην κατάσταση αυτή.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Νοέμ 2003 13:39

cdhyper έγραψε:Δεν είναι μόνο η Paypal. Εγώ χρησιμοποιώ την 2checkout και το ίδιο συμβαίνει με τόσους ξένους οργανισμούς.

Το ξέρω ήδη τι συμβαίνει στο καθεστώς των τραπεζών απλά δεν αρκούμαι στη διαπίστωση της πραγματικότητας αλλά διακρίνω μια υποκρισία στην κατάσταση αυτή.
Καλησπέρα,

Σε αυτή την περίπτωση, φαίνεται το 2checkout σαν αυτός που χρεώνει την κάρτα σου, οπότε στις τράπεζες φαίνεται μία εταιρία. Μπορώ και εγώ να φτιάξω ένα API στο οποίο θα χρεώνω 5% από τις κινήσεις, θα έχω πελάτες που θα κάνουν τις χρεώσεις (πχ εσένα) και θα κερδίζω 4%, αλλά ο πελάτης σου θα βλέπει εμένα σαν εταιρία που τον χρέωσε. Κάτι αντίστοιχο έχουν κάνει και αυτές οι εταιρίες.

Αν θέλεις να φαίνεται η επωνυμία σου σαν εταιρία που θα χρεώνει, πρέπει να ακολουθείς την διαδικασία που έχουμε ακολουθήσει όλοι, ακόμη και η 2checkout: γραφειοκρατία και δικαιολογητικά :D
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Laird
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Laird » 26 Νοέμ 2003 14:06

gvard έγραψε: Καλησπέρα,

Σε αυτή την περίπτωση, φαίνεται το 2checkout σαν αυτός που χρεώνει την κάρτα σου, οπότε στις τράπεζες φαίνεται μία εταιρία. Μπορώ και εγώ να φτιάξω ένα API στο οποίο θα χρεώνω 5% από τις κινήσεις, θα έχω πελάτες που θα κάνουν τις χρεώσεις (πχ εσένα) και θα κερδίζω 4%, αλλά ο πελάτης σου θα βλέπει εμένα σαν εταιρία που τον χρέωσε. Κάτι αντίστοιχο έχουν κάνει και αυτές οι εταιρίες.

Αν θέλεις να φαίνεται η επωνυμία σου σαν εταιρία που θα χρεώνει, πρέπει να ακολουθείς την διαδικασία που έχουμε ακολουθήσει όλοι, ακόμη και η 2checkout: γραφειοκρατία και δικαιολογητικά :D
Καλησπέρα,

Έχει δίκιο ο Γιώργος. Η 2checkout καθώς και μερικές άλλες εταιρίες λειτουργούν με αυτό το σύστημα. Η χρέωση γίνεται για λογαριασμό της 2CO και το όνομα που εμφανίζεται στην κάρτα του πελάτη είναι η 2CO.
Σκοπός των εταιριών αυτών είναι η χρέωση πιστωτικών καρτών κυρίως για χρήστες που δεν έχουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να ανοίξουν ενα κανονικό merchant account. Γι'αυτό και ονομάζονται 3rd party merchant accounts :wink:

Άβαταρ μέλους
coder

Δημοσίευση από coder » 26 Νοέμ 2003 14:36

Eyxaristo gia tis politimes plirofories paidia

:D
Life is more than money and power, is about helping people as much as possible!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες