Αλλαγή επεξεργαστή σε lenovo g40

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
LitsaGiouti

Δημοσίευση από LitsaGiouti » 29 Απρ 2016 17:08

Καλησπέρα σε όλους!
Χαιρομαι καταρχάς που υπάρχουν σελίδες όπως αυτήν, γιατί αποδικνύονται πολλές φορές σωτήριες..

Μία απορία έχω...

Θέλω να αλλάξω επεξεργαστή σε ένα καινούριο λάπτοπ που πήρα
Lenovo g40

αλλά δεν ξέρω ποιός ταιριάζει για τον παραγγείλω.

Αυτός που έχει πάνω είναι διπύρηνος και θα ήθελα να βάλω τετραπύρινο να τρέχει λίγο περισσότερο.

Είναι Intel Celeron, ok.. Θα πάρω Intel Celeron αλλά τα δοντάκια θα ταιριάζουν;;
για τα Mhz οκ το γνωρίζω..

αξίζει να αλλάξω επεξεργαστή, και πως θα ξέρω οτι αυτός που θα παραγγείλω θα ταιριάζει στην υποδοχή αυτού που υπάρχει τώρα;;

Επίσης αν τα χέρτζ του καινούριου τετραπύρινου είναι ίδια με αυτά που έχει τώρα πάνω, το ότι θα είναι τετραπύρινος, υπάρχει κίνδυνος να πάθει νταβρατζά και να καεί η μητρική;;

Εντάξει κουλές απορίες, αλλά έχω σκάσει! Δεν θέλω να πάρω άλλον, με έχει βολέψει και στα χρώματα οθόνης, και στην μπαταρία του, και στο πληκτρολόγιο, και στις υποδοχές του και σε όλα του ..απλά είναι λίγο αργός...

Μνήμη Ram έχω παραγγείλει, αλλά δεν ξέρω αν θα στρώσει απλά με την μνήμη..

Και μία ακόμη ερώτηση, αν του βάλω Linux θα είναι καλύτερα με τα τωρινά του δεδομένα και χωρίς αναβάθμιση;;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας...
Θέλω γνώμες απλά ... όπως τα ξέρει ή τα αντιλαμβάνεται ο καθένας απο εδώ..
Καλό σας απόγευμα !
Συνημμένα
system.jpg
Λίτσα Γιούτη

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 04 Μάιος 2016 12:20

α) Θεωρητικά μπορείς να αλλάξεις τον επεξεργαστή στο laptop σου. Θεωρητικά όμως!
στην πράξει θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα! δύσκολα θα βρεις καινούργιο επεξεργαστή για λάπτοπ... επίσης θα πρέπει να ελέγξεις το socket και εκδόσεις του bios... γενικά είναι αρκετά μπερδεμένη η κατάσταση και για αυτό δεν γίνονται αναβαθμίσεις σε laptop σε επίπεδο επεξεργαστή.

β) το laptop σου, κάλυπτε τις ανάγκες σου μέχρι που αποφάσισες ότι είναι αργό... τι άλλαξε από τότε; το λαπτοπ σου είναι μιας γενιάς που κατά την γνώμη μου θα έτρεχε πολύ καλύτερα αν του είχες μέσα τα windows 7. με Linux θα δεις μια μικρή διαφορά αλλά αν δε τα έχεις βάλει μέχρι τώρα σημαίνει ότι δεν τα γνωρίζεις καλά οπότε δύσκολα θα αλλάξεις λειτουργικό σύστημα και θα πάς σε ένα καινούργιο. Για να δεις διαφορα με λινουξ θα πρέπει να το σετάρεις εσυ με τις απολίτος απαρέτητες υπηρεσίες που χρειάζεσε.. δίσκολο!!. οπότε, εφόσον σκέφτηκες την αλλαγή λειτουργικού καλό θα ήταν να βάλεις τα windows 7.

γ) με την ram που αύξησες θα δεις διαφορά.

δ) επίσης σου προτείνω να βάλεις έναν ssd δίσκο πάνω αν δεν έχεις, εκεί θα εγκαταστήσεις το λειτουργικό σου σύστημα και τον παλιό σου δίσκο κάνε τον εξωτερικό.

ε) Και πάνω από όλα ρόλο παίζει η χρήση του υπολογιστή από τον χρήστη! μπορείς να κόψεις πολλές υπηρεσίες που δεν χρειάζεσαι και να δεις διαφορά στο μηχάνημα σου. και κατά την γνώμη μου θέλει προσοχή στα προγράμματα ασφαλείας που βάζεις... αυτά κάνουν τα μηχανήματα να έχουν απαιτήσεις... ( αν δεν χρησιμοποιείς το μηχάνημα για επαγγελματική χρήση ( δεν έχει απαιτήσεις απο προγράμματα και το έχεις μόνο για internet / office / ταινίες κτλπ) ) τότε το antivirus κτλπ είναι που κάνουν το μηχάνημα σου να σέρνετε.. τα χρειάζεσαι; η απάντηση είναι ανάλογα την χρήση και το τι ιστότοπους επισκέπτεσαι. Πχ. Εγώ έχω να βάλω antivirus στον υπολογιστή μου από… και βάλε… αλλά θέλει λίγο προσοχή και σωστή χρήση!

Μικρές συμβουλές, αν δεν θέλεις να πας σε ένα καινούργιο μηχάνημα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες