Στήσιμο server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Στήσιμο server

Δημοσίευση από deninho » 17 Μάιος 2016 00:09

Καλησπέρα :)

Τα δεδομένα:
Έχω:
3 domain
1 vps στο okeanos.grnet.gr (2 "πυρήνες", 6gb ram, 60gb hdd και μία Public IP)
και διάθεση να μάθω κάτι καινούριο :p

Τι θέλω να κάνω:
Να μάθω πως θα στήσω ένα web server από το 0

Οι απορίες πολλές και διάφορες:
1) Τι λειτουργικό; (Windows Server 2012 R2, Windows server 2008 R2, Ubuntu Server/Desktop LTS, Kubuntu LTS, Debian Desktop/Base, Fedora, CentOS 7/6, Oracle Linux 7, CoreOS, FreeBSD, NetBSD). Κάτι λίγα σκαμπάζω από λάιναξ, προφανώς με τα windows, λόγω της τριβής με τις κλασσικές desktop εκδόσεις, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα, τα υπόλοιπα μου είναι παντελώς άγνωστα
2) Από web server τι;
3) απ'όσο είχα διαβάσει μπορώ με μία IP να έχω διάφορετικά domain names, σωστά; πως;
4) control panels; χρειάζεται κάτι; ποιο;
5) Οτιδήποτε άλλο έχετε να πείτε, πείτε το. Ουσιαστικά ξεκινάω από το 0, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή θα είναι χρήσιμα :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά :pint:

ΥΓ Ούτε project για σχολή είναι, ούτε για δουλειά. Απλά για να αποκτήσω την εμπειρία (το ένα domain θα είναι σελίδα "under construction", το δεύτερο blog, και το τρίτο ένας news aggregator που θέλω να φτιάξω)

gdimi
Επικοινωνία:

Στήσιμο server

Δημοσίευση από gdimi » 17 Μάιος 2016 10:23

Υποθέτοντας πως δε θέλεις να χαλάσεις λεφτά:

1) κάποιο linux-based, άσε τα windows στην ησυχία τους :P πχ centos 7 ή debian. Φυσικά μιλάμε για εκδόσεις χωρίς γραφικό περιβάλλον
2) apache για ευκολία
3) ναι, με virtual hosts, όλοι οι webservers τα υποστηρίζουν
4) ναι εκτός και ψήνεσαι να μάθεις τα πάντα από κονσόλα. Θα έλεγα ένα webmin/virtualmin για να έχεις γραφικό περιβάλλον είναι δωρεάν και open source
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Στήσιμο server

Δημοσίευση από Kainourios » 17 Μάιος 2016 12:27

Είναι κάπως γενικό αυτό που ζητάς να σου πούμε καθώς δε μας λες τι τεχνολογίες θα βάλεις στα domains. Άλλο technology stack θα μάθεις αν κάτσεις να στήσεις linux και άλλο αν στήσεις windows.

Οπότε κάνε πιο συγκεκριμένο τι τεχνολογίες σκοπεύεις να βάλεις στα domains για να σου προτείνουμε.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Στήσιμο server

Δημοσίευση από deninho » 22 Μάιος 2016 02:28

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ αμφότερους :)
gdimi έγραψε:Υποθέτοντας πως δε θέλεις να χαλάσεις λεφτά:

1) κάποιο linux-based, άσε τα windows στην ησυχία τους :P πχ centos 7 ή debian. Φυσικά μιλάμε για εκδόσεις χωρίς γραφικό περιβάλλον
2) apache για ευκολία
3) ναι, με virtual hosts, όλοι οι webservers τα υποστηρίζουν
4) ναι εκτός και ψήνεσαι να μάθεις τα πάντα από κονσόλα. Θα έλεγα ένα webmin/virtualmin για να έχεις γραφικό περιβάλλον είναι δωρεάν και open source
όντως, δε θέλω να χαλάσω λεφτά :p

υπάρχει τίποτα tricky σε αυτά, ή με τα πρώτα αποτελέσματα για how to θα κάνω τη δουλειά μου;
Kainourios έγραψε:Είναι κάπως γενικό αυτό που ζητάς να σου πούμε καθώς δε μας λες τι τεχνολογίες θα βάλεις στα domains. Άλλο technology stack θα μάθεις αν κάτσεις να στήσεις linux και άλλο αν στήσεις windows.

Οπότε κάνε πιο συγκεκριμένο τι τεχνολογίες σκοπεύεις να βάλεις στα domains για να σου προτείνουμε.
php & mysql λογικά, αλλά δεν ξέρω στα σίγουρα. Αν μπορείς να αναπτύξεις λίγο τις πιθανές επιλογές μου, θα μπορέσω να απαντήσω με μεγαλύτερη σιγουριά :p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες