αναζήτησε domain name

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Serghio

αναζήτησε domain name

Δημοσίευση από Serghio » 04 Ιούλ 2016 18:25

Θα φανω αφελής με αυτό που θα ρωτήσω αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα τι "παίζει"...

Τωρα για να καταλάβω, η ενεύρεση ενός domain για ενα site εχει να κάνει με το δοκιμάζεις διαφορετικά ονόματα συνεχώς μέχρι να πετύχεις κάποιο που δεν είναι κατειλημμένο;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναζήτησε domain name

Δημοσίευση από korgr » 04 Ιούλ 2016 22:42

Ακριβώς!

ailouros

αναζήτησε domain name

Δημοσίευση από ailouros » 05 Ιούλ 2016 00:41

Ή αν κάποιο είναι κατελλημένο δοκιμάζεις διαφορετικό TLD. Για παράδειγμα αν το mitsos.com ή mitsos.gr είναι πιασμένα δοκιμάζεις το mitsos.net. Ακόμα καλύτερα τα καινούργια TLDs τύπου .company, .cloud, .global κ.ο.κ. Πλήρη λίστα έχει εδώ:
https://iwantmyname.com/domains/new-gtl ... extensions

Serghio

αναζήτησε domain name

Δημοσίευση από Serghio » 05 Ιούλ 2016 10:59

ailouros έγραψε:Ή αν κάποιο είναι κατελλημένο δοκιμάζεις διαφορετικό TLD. Για παράδειγμα αν το mitsos.com ή mitsos.gr είναι πιασμένα δοκιμάζεις το mitsos.net. Ακόμα καλύτερα τα καινούργια TLDs τύπου .company, .cloud, .global κ.ο.κ. Πλήρη λίστα έχει εδώ:
https://iwantmyname.com/domains/new-gtl ... extensions
Φαντάζομαι όμως πως το πρόβλημα με αυτήν την προσέγγιση ειναι πως στο μυαλό του χρήστη το ονομα του site μου θα δημιουργεί παραλληλισμούς με το άλλο site,με την άλλη κατάληξη domain.

ailouros

αναζήτησε domain name

Δημοσίευση από ailouros » 05 Ιούλ 2016 13:32

Το ζητούμενο είναι αλλού. Ο χρήστης πληκτρολογεί τα domains ή βάζει ένα bookmark και το βρίσκει από εκεί; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε το τι domain θα επιλέξεις είναι αδιάφορο. Αν ισχύει το πρώτο, έχει σημασία.

Δεν έχω ιδέα τι από τα δύο ισχύει. Ξέρει κανείς να μας απαντήσει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες