Βράχηκε η DSLR μου

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
apoto0

Βράχηκε η DSLR μου

Δημοσίευση από apoto0 » 22 Ιούλ 2016 18:38

Καλησπερα πριν μια εβδομάδα πήρα την Nikon d3000, η πρώτη μου DSLR και σήμερα έβγαζα φωτογραφίες με νερά και καλά να είναι ακίνητα στην φώτο...
Εκεί που πετάω ένα ποτήρι νερό στον αέρα, λίγες σταγόνες πάνε και πάνω στην κάμερα όπου ήταν στο τρίποδο...
Την σκούπισα λίγο με ένα πανάκι, γιατί λέω σιγά μην έπαθε
Πάω να βγάλω πάλι φώτο και μου βγαζει ένα μαύρο , αλλάζω ρυθμίσεις να μπει περισσότερο φως και μου βγαζει αυτο:
Εικόνα

Έβγαλα την πατάρια και την έβαλα γρήγορα μέσα σε ρύζι , γιατί έτσι έχω ακούσει ότι κάνουν..
Ούτε μια εβδομάδα την χάρηκα ...

Έχετε καμιά ιδέα τι έγινε;

Πως φτιάχνετε; [/img]

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βράχηκε η DSLR μου

Δημοσίευση από free3yourmind » 23 Ιούλ 2016 13:14

Μου φαινετε περιεργο με λιγες σταγονες να επαθε τετοια ζημια, μηπως ηταν παραπανω ή εφυγε ολο το ποτηρι πανω της? Την χρησιμοποιουσα για 2-3 χρονια και ειχε φαει βροχη αρκετες φορες, εχει παει απο τους -30 στην σηβηρια μεχρι +55 στην σαχαρα και την εχω ακομα και δουλευει μια χαρα. Για δοκιμασε να την στεγνωσεις με μπιστολακι (χωρις να την καψεις), ισως αν φυγει η υγρασια να επανελθει.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες