Ποιο δρόμο να ακολουθήσω για το νέο μου CMS?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 10 Αύγ 2016 12:50

Είμαι στην τελική ευθεία για το μικρό CMS που ετοιμάζω και έχω πέσει στο εξής δίλλημα.

Το CMS που φτιάχνω ένα από τα χαρακτηριστικά του είναι να παρέχει την δυνατότητα την πώλησης αγαθών (σε μια πολύ απλή μορφή, μη φανταστείτε τίποτα παράλογο), και για αυτό το λόγο και μόνο έχει και χρήστες που μπορούν να συνδεθούν.

Παρόλο που έχει γίνει η προεργασία και υπάρχει σχεδόν έτοιμο αυτό το χαρακτηριστικό δεν θα το ενσωματώσω από την αρχή, πρώτα θέλω να δω αν «λειτουργεί» στο βασικό του μέλημα, δηλαδή στην δημιουργία κάποια ιστοσελίδας,

και φυσικά στο αν είναι ασφαλές, αν αποδειχθούν αυτά τα δύο τότε και μόνο θα το ενσωματώσω.

Για τους ίδιους λόγους δεν θα μπορεί να το κατεβάσει κάποιος και να δημιουργήσει κάποια ιστοσελίδα του από την αρχή, θα λειτουργήσει και αυτό όταν αποδειχθούν τα παραπάνω.

Για τον λόγο του ότι δεν θα γίνεται download από την αρχή έχω δημιουργήσει ένα demo που όποιος θέλει να δοκιμάσει το CMS θα μπορεί να κάνει ένα register και να δοκιμάσει το τι κάνει το script σε mini mode, με αυτό τον τρόπο σκέφτηκα ότι θα ανακαλύψω αν λειτουργεί και αν είναι ασφαλές ή τέλος πάντων θα πάρω μια ιδέα.

Με το που το τελείωσα κατάλαβα ότι (άθελα μου?) έφτιαξα κάτι που θα μπορούσε άνετα να χαρακτηριστεί και να λειτουργήσει σαν κάποιο social script!

Και τώρα σκέφτομαι.. (και το δίλλημα μου είναι το εξής)
να τα έχω σε ένα domain όλα? Ή να πάρω 2 domain και στο ένα να είναι μόνο για το CMS/ download, και το άλλο να παρουσιάζω μια από τις δυνατότητες του?

φοβάμαι ότι αν τα έχω και τα δυο θα παραμεληθεί/δεν θα κατανοηθεί ένα από τα δυο!
από την άλλη περισσότερα έξοδα και εργασία!!

Τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Αύγ 2016 18:37

Από την δική μου εμπειρία, έφτασα σε παρόμοιο δίλημμα. Αν δηλαδή στο Odyssey CMS θα ενσωμάτωνα και δυνατότητες e-sales ή αν θα έκανα fork σε μια δεύτερη αυτόνομη πλατφόρμα.
Τελικά αποδείχθηκε πως για να εξελιχθεί μια πλατφόρμα διαχείρισης περιεχομένου σε πλατφόρμα ηλεκτρονικού εμπορίου, είναι μια τερατογέννεση.
Προτίμησα τελικά να έχω δύο "παιδιά" να εξελίσσω (Odyssey & Odyshop) και έτσι μπόρεσα να κρατήσω clean την πλατφόρμα για απλά sites.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αυτό που είπες για τους users. Users χρειάζεσαι από ένα eshop έως ένα blog για σχολιασμό άρθρων! Κάθε πλατφόρμα χρειάζεται να υποστηρίζει UAC.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε feedback είμαι πρόθυμος :)
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου να τραβήξεις και έναν εναλλακτικό δρόμο!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 11 Αύγ 2016 13:26

Thanks korgr

Όταν με το καλό είναι έτοιμο θα είσαι από τους πρώτους που θα το δούν :)

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τελικά είναι μονόδρομος στο να τα κάνω όλα σε ένα, παρόλο που είχα κολλήσει υπάρχει τεράστιος λόγος που έκανα το demo, και δυστυχώς το είχα ξεχάσει και τζάμπα το δίλλημα.. (πρώιμο αλτσχάιμερ λέγεται αυτό?) :D :hammer:

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 18 Αύγ 2016 12:24

επειδή και εγώ είχα μπει στην διαδικασία να κάνω το δικό μου CMS και όταν ήρθε η ώρα έφτασα και εγώ στο ίδιο σταυροδρόμι ... θα σου πρωτινά το ίδιο μονοπάτι που σου λέει ο φίλος Korgr.
Φυσικά όμως όταν δοκίμασα τον κόσμο του odyssey τα παράτησα όλα.... χεχεχε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες