Ψαχνω καλο παροχο για τα emails μου

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 09 Σεπ 2016 11:45

Αυτη τη στιγμη εχω 51 email accounts σε Godaddy και πληρωνω £1.24 per email per month.

Προερχονται απο διαφορα domains που εχουμε σε Godaddy.

Ειμαστε εταιρεια και τα στηνουμε σε Microsoft Outlook και σε κινητα, σε μορφη POP3.

Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζουμε προβλημα με τα emails μας, λαμβανουμε bouncebacks "Message rejected for spam or virus content" και η Godaddy δεν μπορει να το διορθωσει και λεει οτι ειναι περιεργο προβλημα.

Το προβλημα συμβαινει μονο σε outlook. Απο webmail δεν υπαρχει προβλημα.

Αυτη τη στιγμη ψαχνω για κατι πιο αξιοπιστο.

Διαβαζω καλα σχολια για inmotionhosting, το πακετο PRO, αλλα ειναι shared hosting οπου με $11/month σου δινει τα παντα unlimited και μου φαινεται καλο για να ειναι αληθινο.

Επισης καλοβλεπω και Fastmail, φαινεται πιο επαγγελματικη λυση αλλα ακριβοτερη.

Θα ηθελα τα σχολια/εισηγησεις σας.

seeder

Δημοσίευση από seeder » 09 Σεπ 2016 21:03

Εγω θα σου πρότεινα το google μεσω google apps .... Επίσης το Zoho ειναι πολυ καλο για mails και εχει και δωρεαν για να δοκιμασεις.
απο την αλλη δεν την συμπαθω την microsoft αλλα για να ειμαι δικαιος πρεπει να την προτεινω καθως μου λες οτι εχεις ηδη προιόντα της

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 10 Σεπ 2016 19:12

Γεια σου free-stuff  ,
Μέσα σε όλα , αυτό:
Το προβλημα συμβαινει μονο σε outlook. Απο webmail δεν υπαρχει προβλημα. 
Με έκανε να καταλάβω ότι η IP του server σου (το ότι αυτός είναι στην Godaddy δεν παίζει ρόλο) έχει γίνει blacklisted από την Microsoft.

Από αυτά που έγραψες δεν κατάλαβα αν έχεις την αποκλειστική διαχείριση αυτών των emails (και άρα ξέρεις τι στέλνεις) ή έχουν την διαχείριση (ή / και) οι πελάτες σου.

Τα πακέτα και οι υπηρεσίες που λες δεν λύνουν το πρόβλημα , να μην σου πω ότι αν παρελπίδα για λίγο κάτι λειτουργήσει φυσιολογικά με όλα αυτά , δεν σου λέει τίποτα ότι μετά δεν θα σταματήσει.

Σημείωση: Αν μιλάγαμε για αποστολή μέσω εφαρμογής τότε σίγουρα υπάρχουν αξιόπιστες υπηρεσίες -->(αν τις χρησιμοποιείς σωστά) όπως το Amazon AWS SES

Δυστυχώς έχω φάει πολύ χρόνο από την ζωή μου (και πολύ υποπτεύομαι ότι θα φάω και άλλο , γιατί όλα αλλάζουν) ακούγοντας προτάσεις από συνεργάτες , διαβάζοντας , αλλά και κάνοντας τα δικά μου tests για το πως θα πηγαίνει το ρημαδο-email του πελάτη εκεί που θέλει να το στείλει.

Η λύση είναι σχετικά απλή , έχεις τον δικό σου server με dedicated ips σωστά δοσμένες στον mail server και τα domains έχουν σωστό DKIM στο DNS τους με SPF txt record.

Από την στιγμή που μιλάμε για απλή επαγγελματική αλληλογραφία (και όχι διαφημιστικά ή newsletters) αυτά είναι αρκετά σε πρώτη φάση.

Σε δεύτερη έχεις άλλο ένα set από IP's (δυστυχώς μόνο IPv4 ακόμα) να μπορείς να αλλάζεις όποιο domain έχει θέμα το από ποια IP φεύγουν τα domains της.

Αν έχει κάποιο δίκιο η Microsoft και βάζει σε blacklist θα το πιάσεις αλλάζοντας αυτές τις IP ανά domain , έτσι θα καταλάβεις ποιος λογαριασμός το προκαλεί , και δεν θέλει και πολύ να δεις το τι χρήση έχει κάνει.

Μετά από όλα αυτά δες αυτό:
https://support.microsoft.com/en-us/get ... 8404711307
θα σου πρότεινα να μπεις με Microsoft account και αν δεν έχεις φτιάξε.

Σε κάποια φάση αφού είχα αλλάξει 14 outgoing mail IP's σε ένα domain και όλα ήταν σωστά στο DNS του και ήταν αχρησιμοποίητες οι τελευταίες που τους έδωσα μπήκα εκεί και έκανα report το πρόβλημα.

Περιέργως φτιάχτηκε , οπότε η Microsoft μπορεί να μην είναι τόσο κουκουρίκου. Να μην σου πω ότι έχει και κάποιο δίκιο , γιατί μπορεί να μην είδε τις αλλαγές αλλά τα αρχικά κόκκινα λαμπάκια.

Συμπέρασμα , αν νομίζεις ότι αλλάζοντας εταιρεία θα λύσεις το θέμα άστο. Δυστυχώς πρέπει να ασχοληθείς.

free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 12 Σεπ 2016 15:18

Γεια σου jpk,

Κατ' αρχη σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Ειμαστε μια μικρη εταιρεια με υπαλληλους που εργαζονται στον χώρο τους αρα δεν μπορω να τους ελεγχω.

Οταν ξεκινησε το προβλημα, καποιος υπαλληλος ανοιξε ενα μολυσμενο email και αμεσως αρχισε να στελνει αυτοματα μαζικα spam emails στις επαφες του με αποτελεσμα να φαμε blacklist για κανενα μηνα (το ειδα απο mxtoolbox).

Τωρα συμφωνα παλι με το mxtoolbox δεν βρισκομαστε σε καποια blacklist αλλα το προβλημα στο outlook υφισταται, οχι ομως συνεχεια. Το προβλημα συμβαινει καθε απογευμα για 2-3 ωρες και το αλλο πρωι ειναι οκ. Ειναι περιεργο προβλημα, ακομα και η υποστηριξη της godaddy μου ειπε οτι δεν ξερουν τι να κανουν γιατι ειναι περιεργο.

Δυστυχως αυτα που λες δεν εχω τις γνωσεις να τα κανω.

Θελω ομως να ρωτησω το εξης: Αφου υποψιαζεσαι οτι η Microsoft κανει blacklist την IP, αυτο δεν σημαινει οτι αν αλλαξω παροχο το προβλημα θα λυθει αφου θα εχω καινουρια IP; Τουλαχιστον μεχρι καποιος να ξανακολλησει ιο και να εχουμε τα ιδια.

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 12 Σεπ 2016 18:09

Γεια σου free-stuff,
Δεν είναι ακριβώς έτσι, όπως σου εξήγησα σε κάποιο domain είχα αλλάξει αλλάξει αρκετές outgoing Ips (με σωστά records στο DNS) και συνέχιζε να υπάρχει πρόβλημα. Προφανώς η Microsoft εκτός από την IP κάνει block και τα emails από αυτό το domain. Για αυτό ίσως στο παραπάνω link που σου έστειλα ζητάει και Ips και domains.
Το link που σου έστειλα είναι για να κάνεις report στην Microsoft να ξανά εξετάσουν οποιοδήποτε blacklist στα domains / emails / Ips που θα τους δώσεις. Ξεκίνησε με αυτό , περίμενε την απάντησή τους και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε δεν έχεις άλλη επιλογή από το να ασχοληθείς με τα άλλα που σου έγραψα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 12 Σεπ 2016 20:12

"Message rejected for spam or virus content" αυτό το μήνυμα έρχεται από κάποιο antivirus/antispam του godaddy ή από τον πάροχο του παραλήπτη; Όταν λαμβάνετε τέτοιο μήνυμα είναι κάποιο συγκεκριμένο μήνυμα που στέλνεται, π.χ. στέλνεται attachments, μήνυμα που μπορεί να θεωρεί και διαφημιστικό, κλπ; Ρωτάω μήπως το πρόβλημα είναι στο περιεχόμενο του μηνύματος που στέλνεται και όχι στον πάροχο, οπότε και να τον αλλάξεις να μην λυθεί το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2016 23:12

στην εταιρεία έχετε static ip;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες