Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 25 Οκτ 2016 17:21

michaeldim έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
michaeldim έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
Ξεφεύγεις από το θέμα, έτσι δεν είναι;
Το θέμα είναι ο αποκλεισμός του adsense από αντιγραμμένο περιεχόμενο, πρότεινα κάτι, μη ηθικό, αλλά και το να παραφράζεις άρθρα είναι επίσης μη ηθικό.
αν υπάρχει μια είδηση, μόνο ο πρώτος που θα την δημοσιεύσει έχει το δικαίωμα να είναι ηθικός;. Αν πάρω μια είδηση και την γράψω με δικά μου λόγια, που βλέπεις το ανήθικο;
Τώρα ξεφεύγεις εσύ από το θέμα.
Όταν μιλάμε για ειδησεογραφικές σελίδες δεν είναι κάργα ανήθικο, αλλά είναι εν μέρη. Διότι ειδήσεις αγοράζεις από τα πρακτορεία ειδήσεων, πληρώνοντας. Αλλά ή είδηση οκ, δεν αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία.

Αλλά αναφέρομαι στην περίπτωση των affiliate και των blogs, που ξέρεις πολύ καλά πως όλα γίνονται για το seo, και έχουν γεμίσει με ίδια άρθρα, απλά με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς λέξεων και παραφράσεων. Σου λέω θα δείς εκατοντάδες "ίδια αλλά παραφρασμένα" άρθρα με συμβουλές τύπου "πως να επιλέξω το κατάλληλο ... ταδε"

Αυτό έλεγα και πριν που ήμουν εκτός θέματος. Εγώ πάλι δε καταλαβαίνω που βρίσκεις εσύ το ανήθικο στο να κάνεις αυτό που πρότεινα. Άμα βάζεις την πηγή που είναι το πρόβλημα? Απλά επειδή προσπαθείς με "κόλπο" να μπεις στο adsense?
Η πηγή πρέπει να μπαίνει υπό προϋποθέσεις, επίσης πολλά site απαγορεύουν να αναδημοσιεύουν άλλα sites το περιεχόμενό τους.

Έχω γράψει εγώ για παράδειγμα ένα άρθρο με 1000 λέξεις και έρχεται ο μπαγλαμάς με το blog «denkseropoupantatessera.blogspot.gr», κάνει copy-paste το άρθρο μου, και βάζει στο τέλος με μικρά γράμματα την πηγή.

Αυτό είναι κλοπή! Κανένας δεν θα κλικάρει στην πηγή και φυσικά δεν θα κερδίσει τίποτα από το συγκεκριμένο backlink, διότι είναι σκατομπλογκ.

Η σωστή πηγή είναι να γράφεις μέρος του άρθρου και να προτρέπεις τους αναγνώστες σου να διαβάσουν ολόκληρο το άρθρο στην αρχική πηγή. Έτσι κάνουν οι σωστοί!
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 25 Οκτ 2016 17:25

Έτσι κάνει και το aggregator site και πολύ δημοφιλές στην Ελλάδα, το inews.
Αντιγράφει τις πρώτες φράσεις από site και οι χρήστες για να το διαβάσουν όλο πηγαίνουν στο site. αυτό είναι το ηθικό και κερδίζουν και οι δύο.
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 25 Οκτ 2016 17:27

kiriakosGR έγραψε:
michaeldim έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
michaeldim έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
Το θέμα είναι ο αποκλεισμός του adsense από αντιγραμμένο περιεχόμενο, πρότεινα κάτι, μη ηθικό, αλλά και το να παραφράζεις άρθρα είναι επίσης μη ηθικό.
αν υπάρχει μια είδηση, μόνο ο πρώτος που θα την δημοσιεύσει έχει το δικαίωμα να είναι ηθικός;. Αν πάρω μια είδηση και την γράψω με δικά μου λόγια, που βλέπεις το ανήθικο;
Τώρα ξεφεύγεις εσύ από το θέμα.
Όταν μιλάμε για ειδησεογραφικές σελίδες δεν είναι κάργα ανήθικο, αλλά είναι εν μέρη. Διότι ειδήσεις αγοράζεις από τα πρακτορεία ειδήσεων, πληρώνοντας. Αλλά ή είδηση οκ, δεν αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία.

Αλλά αναφέρομαι στην περίπτωση των affiliate και των blogs, που ξέρεις πολύ καλά πως όλα γίνονται για το seo, και έχουν γεμίσει με ίδια άρθρα, απλά με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς λέξεων και παραφράσεων. Σου λέω θα δείς εκατοντάδες "ίδια αλλά παραφρασμένα" άρθρα με συμβουλές τύπου "πως να επιλέξω το κατάλληλο ... ταδε"

Αυτό έλεγα και πριν που ήμουν εκτός θέματος. Εγώ πάλι δε καταλαβαίνω που βρίσκεις εσύ το ανήθικο στο να κάνεις αυτό που πρότεινα. Άμα βάζεις την πηγή που είναι το πρόβλημα? Απλά επειδή προσπαθείς με "κόλπο" να μπεις στο adsense?
Η πηγή πρέπει να μπαίνει υπό προϋποθέσεις, επίσης πολλά site απαγορεύουν να αναδημοσιεύουν άλλα sites το περιεχόμενό τους.

Έχω γράψει εγώ για παράδειγμα ένα άρθρο με 1000 λέξεις και έρχεται ο μπαγλαμάς με το blog «denkseropoupantatessera.blogspot.gr», κάνει copy-paste το άρθρο μου, και βάζει στο τέλος με μικρά γράμματα την πηγή.

Αυτό είναι κλοπή! Κανένας δεν θα κλικάρει στην πηγή και φυσικά δεν θα κερδίσει τίποτα από το συγκεκριμένο backlink, διότι είναι σκατομπλογκ.

Η σωστή πηγή είναι να γράφεις μέρος του άρθρου και να προτρέπεις τους αναγνώστες σου να διαβάσουν ολόκληρο το άρθρο στην αρχική πηγή. Έτσι κάνουν οι σωστοί!

no brob mate! μαζί σου! Αν είναι πράγματι μοναδικό το άρθρο.
Αν είναι αποτέλεσμα spinning ή μετάφρασης από άλλη γλώσσα ή τη νοηματική εκεί δεν...
Business: mdimitriou.com
Personal: dimitriou.sexy
Video CV: michail.dimitriou.gr

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Οκτ 2016 21:49

kiriakosGR έγραψε:
michaeldim έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
Στο ότι κάποιος κόπιασε για να βγάλει αυτή την είδηση κι εσύ εκμεταλλεύεσαι τον κόπο του.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 25 Οκτ 2016 22:44

ailouros έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
michaeldim έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
Στο ότι κάποιος κόπιασε για να βγάλει αυτή την είδηση κι εσύ εκμεταλλεύεσαι τον κόπο του.
Δεν κατάλαβες άνθρωπέ μου... Δεν λέω να κάνεις Copy paste, λέω να διαβάσεις την είδηση και να κάνεις ένα δικό σου άρθρο με δικά σου λόγια.... Και αυτό είναι κόπος δικός σου !

Αυτός που έβγαλε αρχικά την είδηση, έκανε ρεπορταζ. Είναι δυνατόν να κάνουμε ρεπορταζ όλα τα sites και blogs;;;;;

Όταν μια είδηση έρχεται απο το εξωτερικό, δεν πρέπει να την αναμεταδίδουμε (με δικά μας λόγια);;;;;;

Όταν μια νέα εφαρμογήπαρουσιάζεται, δεν πρέπει να την παρουσιάζουμε και μεις;;; Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σας

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 25 Οκτ 2016 23:00

Διαβάστε εδώ ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιγραφής από άλλα sites.

Με λίγα λόγια, αν θέλουμε να αντιγράψουμε άρθρα και να είμαστε νόμιμοι και σωστοί και να μην τρέχουμε με νομικά θέματα αλλά και να μην μας καταρρακώσει ο αλγόριθμος της Google, θα πρέπει να κάνουμε μια δική μας περίληψη του αρχικού άρθρου και να προτρέπουμε τον χρήση να συνεχίσει το διάβασμα στην αρχική πηγή, δίνοντας το λινκ του αρχικού πόστ.

Προσέξτε τι είπα και μην επανέρχεστε με βλακώδης τοποθετήσεις. ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΛΗΨΗ του αρχικού άρθρου, ακόμα και διαφορετικό τίτλο, διαφορετικές εικόνες/screenshots.
Έτσι, ΚΟΠΙΑΣΕΣ και εσύ να κάνεις ένα ΔΙΚΟ σου άρθρο απλά βλέποντας την αρχική είδηση/άρθρο από αλλού.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ σε αυτή την περίπτωση να βάλεις το λινκ του site απ΄ όπου πήρες την είδηση/άρθρο. ΘΑ το βάλεις μόνο αν θέλεις να δώσεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα στους αναγνώστες σου, διαβάζοντας περισσότερα πράγματα από την αρχική πηγή.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Οκτ 2016 23:35

kiriakosGR έγραψε: Αυτός που έβγαλε αρχικά την είδηση, έκανε ρεπορταζ. Είναι δυνατόν να κάνουμε ρεπορταζ όλα τα sites και blogs;;;;;
Κι άρα δηλαδή επιλέγετε να αντιγράψετε την είδηση (με δικά σας λόγια) κι όλα καλά κι όλα ωραία, έτσι;

Όσο για το ποιος λέει βλακείες θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις έναν δικηγόρο. Η περίληψη και η αναφορά της πηγής δεν σε καλύπτει νομικά αν το μέσο από όπου πήρες την είδηση αποφασίσει να σε μηνύσει. Αν δεν έχεις έγγραφη άδεια ούτε μισή λέξη δεν μπορείς να αναπαράγεις.

Εγώ πάντως επειδή υπάρχουν πολλοί εξυπνάκηδες εκεί έξω έχω άλλη τακτική. Όποιος αντιγράφει άρθρα από δικό μου site στήνω ένα bot με καμιά πεντακοσαριά IPs από πίσω και χτυπάω ανελέητα διαφημίσεις στο site του μέχρι να φάει ban από το AdSense. Εννιά στις δέκα φορές δουλεύει.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 25 Οκτ 2016 23:39

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kiriakosGR την 26 Οκτ 2016 00:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 25 Οκτ 2016 23:41

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kiriakosGR την 26 Οκτ 2016 00:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Οκτ 2016 23:43

Ναι, αντιγραφή είναι. Τι θα πει δικά σου λόγια; Έκθεση γράφεις; Παίρνεις το άρθρο του άλλου που έχει κάνει όλη την έρευνα κι ολο το ρεπορτάζ και το αντιγράφεις.

Πηγαίντε κάντε καμιά σοβαρή δουλειά αντί να εκμεταλλεύεστε τον κόπο των άλλων και να το παίζετε κι έξυπνοι από πάνω.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 25 Οκτ 2016 23:54

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 26 Οκτ 2016 00:13

Λεβέντη τα πράγματα έχουν μια νομική διάσταση. Αν εγώ μπορώ να αποδείξω ότι αντέγραψες το κείμενο μου, όπως και να το έχεις αποδώσει με δικά σου λόγια, σε πάω #%$^#. Το όλο θέμα είναι πως αποδεικνύεται αυτό. Στις ειδήσεις προφανώς είναι πιο δύσκολο. Όσο πιο μοναδικό είναι ένα άρθρο τόσο πιο εύκολο είναι. Αν εγώ έχω κάνει μια συνέντευξη από κάποιον και την αποδώσεις με δικά σου λόγια θα πρέπει να αποδείξεις ότι όντως μίλησες με τον συνεντευξιαζόμενο. Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις τον ήπιες.

Υπάρχουν πράγματα που είναι παράνομα και πράγματα που είναι ανήθικα. Το να αναπαράγεις ένα κείμενο για το VLC είναι ανήθικο καθότι δύσκολα μπορεί να αποδείξει κάποιος ότι τον αντέγραψες. Αλλά είναι ανήθικο, μην έχεις αυταπάτες, γιατί ο άλλος έκατσε κι έκανε ολόκληρη έρευνα κι εσύ το μόνο που έκανες ήταν να αλλάξεις το κείμενο. Το να αναπαράγεις από την άλλη ένα κείμενο που αναφέρεται σε αποκλειστικές πληροφορίες είναι καραμπινάτα παράνομο όπως και να το αποδώσεις.

Με τη δική σου λογική αν πάρω ένα βιβλίο του Stephen King κι αλλάξω δύο τρία άρθρα και πέντε παραγράφους είναι δικό μου το κείμενο. Εμ δεν είναι έτσι. Άσε τα ελληνικά, που ούτως ή άλλως δεν τα μιλάς και τόσο καλά όσο νομίζεις, και κοίτα να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο. Αυτά που λες είναι επιχειρήματα δευτέρας δημοτικού, το έκρυψα και δεν το βλέπει κανείς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ailouros την 26 Οκτ 2016 00:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Οκτ 2016 00:16

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kiriakosGR την 26 Οκτ 2016 00:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 26 Οκτ 2016 00:21

Φίλε εγώ ξέρω τι λέει ο νόμος. Εσύ ξέρεις τι λέει το κεφάλι σου και πέντε κολλητοί σου που πίνετε μπύρες μαζί. Πήγαινε ρώτα έναν δικηγόρο, τρεις φορές στο έχω συστήσει.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Οκτ 2016 00:22

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες