Δεν υπάρχω στο google search

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
jimaras96

Δημοσίευση από jimaras96 » 19 Σεπ 2016 16:11

Καλή σας μέρα

Παιδιά ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι είμαι τελείως άσχετος με θέματα SEO οπότε δείξτε κατανόηση.

Αυτές τις μέρες ολοκλήρωσα την προσωπική μου σελίδα που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο μια σελίδα για να φαίνονται οι δουλειές μου και να μπορούν να επικοινωνούν μαζί μου

Μπορείτε να την δείτε εδώ http://jimgeorgosopoulos.com/

Το θέμα μου είναι ότι απο όσο βλέπω δεν με βγάζει καθόλου το google. Της έβαλα keywords και την πέρασα και στο webmasters της google (βέβαια εκεί λέει ότι ακόμα δεν έχει υποβληθεί σε επεξεργασία). Τι μπορώ να κάνω για να ανέβει λίγο, δεδομένου ότι είναι επαγγελματική (δηλαδή δεν είναι blog) και δεν έχει άρθρα και ποστ;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 19 Σεπ 2016 16:27

Η σελιδα υπαρχει στο google - εχει γινει index - αυτο μπορεις να το δεις γραφωντας site:http://jimgeorgosopoulos.com/

Απο εκει και περα για να ανεβει, πρεπει να περασει χρονος και να παρεις και links
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

jimaras96

Δημοσίευση από jimaras96 » 19 Σεπ 2016 17:02

Όταν λες να πάρει link τι εννοείς;

Το καταλαβαίνω ότι θέλει χρόνο αλλά η απορία μου είναι η εξής

Πως γίνεται σελίδες πχ για ταινίες να βγαίνουν πρώτες στην αναζήτηση;
Το ρωτάω γτ τέτοιες σελίδες συνήθως δεν τις επισκέπτεται πολύς κόσμος οι δημιουργοί αυτόν των σελίδων τι κάνουν παραπάνω; Πληρώνουν για διαφήμιση ή αλλάζουν κάτι στο SEO;

και κάτι τελευταίο δεν υπάρχει κάποιο εργαλείο της google να με βοηθήσει να ανεβάσω πιο γρήγορα την σελίδα στην αναζήτηση;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 19 Σεπ 2016 17:18

Αν υπηρχε τετοιο εργαλειο θα το χρησιμοποιουσαν ολοι για να βγουν πανω απο τους αλλους οποτε δεν θα ειχε κανενα νοημα, η google παρεχει καποια tools για να κανεις αναλυση της σελιδας και να σε βοηθησει να βρεις τυχον λαθη (crawl errors), στατιστικα, incoming links κτλ κτλ

Σε γενικες γραμμες για να ανεβει η σελιδα σου πρεπει να την προωθησεις στα social media, να παρεις links απο αλλες σελιδες (που ισως ειναι και το σημαντικοτερο ), να εχει σωστη δομη και χρησιμο περιεχομενο. Αν καποιος πχ δημοσιευση μια φωτογραφια σου, μπορεις να του ζητησεις να βαλει link προς την σελιδα σου που να δειχνει την πηγη, ολο αυτο φυσικα θελει χρονο αν θελεις να βγεις πρωτος σε ανταγωνιστικα keywords. Απο την αλλη μια αναζητηση του στυλ 'Jim Georgosopoulos' θα ειναι πιο ευκολο να σε βγαλει στα πρωτα αποτελεσματα δεδομενου οτι το keyword αυτο δεν ειναι ανταγωνιστικο (δεν υπαρχουν - φανταζομαι - πολλοι με το ιδιο ονομα)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

jimaras96

Δημοσίευση από jimaras96 » 19 Σεπ 2016 17:26

εγώ τι πρέπει να κάνω για να βγαίνω τουλάχιστον στην πρώτη σελίδα όταν γράψει ο άλλος Jim Georgosopoulos;

Μονο με την διαδικασία που μου ανέλυσες παραπάνω γίνεται αυτό;

Έχεις καμιά ιδέα που μπορούν να προωθηθούν τέτοιου ίδους site;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 19 Σεπ 2016 17:45

Νομιζω αν το προωθησεις στα social media, παρεις και ενα δυο links με ευκολια θα βγαινεις στην πρωτη σελιδα για αναζητηση με το ονομα σου, απλα να ξερεις οτι αυτα δεν γινονται απο την μια στιγμη στην αλλη, θελει καποιο χρονο.

Για links για αρχη αρχισε με flickr, youtube, linkedin κτλ και υστερα ψαξε για ποιο ποιοτικα απο πηγες που δειχνουν/χρησιμοποιουν την δουλεια σου.

ramolimendo

Δημοσίευση από ramolimendo » 20 Σεπ 2016 19:55

jimaras96 έγραψε:εγώ τι πρέπει να κάνω για να βγαίνω τουλάχιστον στην πρώτη σελίδα όταν γράψει ο άλλος Jim Georgosopoulos;
εγω γιατι σε βλεπω τριτο ?
( jimgeorgosopoulos.biz.ht/ )
και τι ειναι αυτο? εκανες redirect?

Άβαταρ μέλους
darkx

Δημοσίευση από darkx » 21 Σεπ 2016 17:49

• Φτιάξε τα κείμενα σου να περιέχουν τις λέξεις κλειδιά που θέλεις.
  • Κράτησε 80%-20% (κείμενο - εικόνες)
  • Φτιάξε σελίδα στο facebook και δημοσίευε άρθρα που γράφεις.
  • Κάνε εγγραφή στο http://www.google.com/webmaster/ και ανέβασε το sitemap της ιστοσελίδας σου.

Κάνε όλα τα παραπάνω και σε 20 ημέρες το όνομα σου θα είναι 1ο αποτέλεσμα. Δεν έχεις ανταγωνισμό. Για παραπάνω πράγματα, είναι εντελώς διαφορετικές οι ενέργειες που πρέπει να κάνεις + κόστος.

jimaras96

Δημοσίευση από jimaras96 » 21 Σεπ 2016 23:13

Ναι φίλε ramolimendo το έκανα redirect αυτό το είχα για να το φτιάξω απλά (βλακεία αλλά ναι έτσι το έφτιαξα :P)

Φίλε darkx πως μπορώ να κάνω sitemap από την στιγμή που η σελίδα μου έχει μόνο μια σελίδα;

και θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο πως μπορώ να κάνω αυτό που έκανε και ο ross fairgrieve στην εικόνα που ανέβασα παρακάτω (στα δεξιά στο google);
Είναι πολύ ωραίο και βολικό μόλις γράφει κάποιος κάτι να βγαίνει στα δεξιά η εικόνα σου το site και διάφορες άλλες πληροφορίες
Συνημμένα
Screen Shot 2016-09-21 at 23.10.13.png

Άβαταρ μέλους
darkx

Δημοσίευση από darkx » 22 Σεπ 2016 11:24

Χρησιμοποιείς Wordpress άρα μπορείς να έχεις εύκολα sitemap με plugin.

Τα links στο μενού σου είναι anchors στην μία σελίδα, αλλά παραμένουν links.

jimaras96

Δημοσίευση από jimaras96 » 23 Σεπ 2016 15:00

Κατάφερα και έκανα sitemap και όντως βοήθησε πολύ με έβαλε 3ο μέχρι στιγμής!!!

Ξέρει κανείς να μου πει πως να κάνω να εμφανίζονται τα στοιχεία μου όπως στην εικόνα που ανέβασα παραπάνω;

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 26 Σεπ 2016 16:39

Για να εμφανιστείς έτσι πρέπει να κάνεις εγγραφή στο https://business.google.com
Business: mdimitriou.com
Personal: dimitriou.sexy
Video CV: michail.dimitriou.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες