Αναζήτηση Επενδυτή - Συνεργάτη για ιστοσελίδα Τεχνολογίας

Ψάχνετε να βρείτε συνεργάτες ή επενδυτές για κάποιο project σας; Αυτή η περιοχή είναι για εσάς. Έχετε όλα τα στοιχεία του project σας έτοιμα, γιατί θα σας τα ζητήσουν.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
TimosP1983
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από TimosP1983 » 06 Δεκ 2016 15:01

Καλημέρα σε όλους,
διατηρώ εδώ και περίπου 2 μήνες την ιστοσελίδα www.vrnews.gr με νέα και ειδήσεις για την Εικονική Πραγματικότητα.

Αναρτώ σε καθημερινή βάση άρθρα, 360 βίντεο, reviews και ό,τι έχει να κάνει με το VR. Θεωρώ πως τους επόμενους μήνες θ' αναπτυχθεί πάρα πολύ γρήγορα ο συγκεκριμένος κλάδος, και τα έσοδα τόσο πιθανούς διαφημιζόμενους θα είναι μεγάλα.

Όλη η ομάδα που ανοίξαμε το vrnews έχουμε ρίξει πάρα πολλή δουλειά, και πιστεύω το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.
Αυτό που μένει είναι η διαφήμιση του site, και η επέκτασή του στα social media (facebook κυρίως) , ώστε ν' ανεβάσει επισκεψιμότητα.

Τα στοιχεία του analytics για τον τελευταίο μήνα είναι τα εξής :

Sessions
1,074
Users
498
Pageviews
2,666
Pages / Session
2.48
Avg. Session Duration
00:04:14
Bounce Rate
50.28%
New Sessions
44.88%

Με καλό SEO, και μια διαφήμιση στο Adwords, νομίζω πως το site μπορεί να εξελιχθεί σε βασική πηγή ενημέρωσης για την ελληνική αγορά του VR. Υπάρχει πρόσβαση σε τηλεοπτικό σταθμό και άλλες ενημερωτικές ιστοσελίδες, για την διαφήμιση της ιστοσελίδας.

Αναζητώ καταρχάς έναν επενδυτή που πιστεύει πως το εγχείρημα του VRnews θα είναι προσοδοφόρο.
Από εκεί και πέρα, όποιος θα ήθελε να βοηθήσει είτε σε επίπεδο SEO, είτε σε επίπεδο social media, είτε σε επίπεδο συγγραφής άρθρων, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.

Παρακαλώ μόνο σοβαρές προτάσεις.
Ευχαριστώ πολύ!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 06 Δεκ 2016 15:46

Τα νουμερα που δινεις θα ηταν πολυ μικρα αν αφορουσαν μια μερα. Φαντασου για ενα μηνα...

TimosP1983
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από TimosP1983 » 06 Δεκ 2016 16:16

andreaslll έγραψε:Τα νουμερα που δινεις θα ηταν πολυ μικρα αν αφορουσαν μια μερα. Φαντασου για ενα μηνα...
Το γνωρίζω.
Γι' αυτό και προσπαθώ να πάω στο επόμενο στάδιο : ν' αυξήσω την επισκεψιμότητα, ώστε ν' αποκτήσω διαφήμιση.

Και για να αυξήσω την επισκεψιμότητα, χρειάζονται χρήματα - και χέρια.
Και γι' αυτό αναζητώ επενδυτή - συνεργάτη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Δεκ 2016 18:28

Τα χρήματα στα πρώτα βήματα είναι ο προσωπικός χρόνος που δίνεις.
Επενδυτή για site περιεχομένου δε νομίζω ότι θα βρεις. Σπόνσορα μπορείς να βρεις εάν αποκτήσεις κοινό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Tera_Rare

Δημοσίευση από Tera_Rare » 06 Δεκ 2016 21:40

Φίλε TimosP1983 το μόνο που θα πρέπει να κοιτάξεις σε πρώτη φάση είναι το περιεχόμενο σου το οποίο όπως λένε και ορθώς το λένε, είναι ο "Βασιλιάς" της όλης υπόθεσης.

Ακόμα και την κάνουλα της επισκεψιμότητας να ανοίξεις, αν ο επισκέπτης δεν δει κάτι να τον τραβήξει, οι προσπάθειες, τα χρήματα και τα υπόλοιπα, θα γίνονται ανευ αντικρύσματος και το bounce rate θα βαράει 80άρια και 90άρια.

Δεν είμαι σχετικός με Εικονική πραγματικότητα για να σου πω αν κάνεις κάτι σωστό ή λάθος, όμως βλέπω ότι φράση κλειδί: εικονική πραγματικότητα έχει 880 αναζητησεις μηνιαίως. Δεν το βλέπω το νούμερο να ανεβαίνει δραματικά τα επόμενα 5 χρόνια εκτός αν εσύ που ασχολείσαι έχεις άλλη εικόνα. Εννοείται πως αυτό το νούμερο δείχνει και το ενδιαφέρον στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Αντίθετα βλέπω το "ξένο" keyword Virtual reality να έχει 550 χιλιάδες αναζητήσεις και παράγωγες φράσεις με 70-80-60 χιλιάδες.

Τροφή για σκέψη τώρα που είσαι στην αρχή...

TimosP1983
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από TimosP1983 » 06 Δεκ 2016 22:15

Tera_Rare έγραψε:Φίλε TimosP1983 το μόνο που θα πρέπει να κοιτάξεις σε πρώτη φάση είναι το περιεχόμενο σου το οποίο όπως λένε και ορθώς το λένε, είναι ο "Βασιλιάς" της όλης υπόθεσης.

Ακόμα και την κάνουλα της επισκεψιμότητας να ανοίξεις, αν ο επισκέπτης δεν δει κάτι να τον τραβήξει, οι προσπάθειες, τα χρήματα και τα υπόλοιπα, θα γίνονται ανευ αντικρύσματος και το bounce rate θα βαράει 80άρια και 90άρια.

Δεν είμαι σχετικός με Εικονική πραγματικότητα για να σου πω αν κάνεις κάτι σωστό ή λάθος, όμως βλέπω ότι φράση κλειδί: εικονική πραγματικότητα έχει 880 αναζητησεις μηνιαίως. Δεν το βλέπω το νούμερο να ανεβαίνει δραματικά τα επόμενα 5 χρόνια εκτός αν εσύ που ασχολείσαι έχεις άλλη εικόνα. Εννοείται πως αυτό το νούμερο δείχνει και το ενδιαφέρον στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Αντίθετα βλέπω το "ξένο" keyword Virtual reality να έχει 550 χιλιάδες αναζητήσεις και παράγωγες φράσεις με 70-80-60 χιλιάδες.

Τροφή για σκέψη τώρα που είσαι στην αρχή...
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου.
Και εγώ πιστεύω ακράδαντα πως το περιεχόμενο είναι το νο1 σε ένα site τέτοιου τύπου, και κάνουμε ό,τι μπορούμε για να είναι ελκυστικό, ενδιαφέρον, αξιοπρεπές και όσο το δυνατόν πρωτογενές.

Γενικώς για την τεχνολογία του VR, θεωρώ πως θα κυριαρχήσει τα επόμενα χρόνια (2-3 το πολύ). Αυτό τουλάχιστον δείχνουν και οι επενδύσεις που γίνονται στο εξωτερικό, αλλά και η ίδια η τεχνολογία - όσοι έχουν δοκιμάσει πραγματικό VR, πιστεύω με καταλαβαίνουν.

Λόγω δουλειάς (δημοσιογράφος) ασχολούμαι (και) με παραγωγή 360 βίντεο, και έχω διαβάσει άπειρα άρθα και αναλύσεις επί της Εικονικής Πραγματικότητας, είμαι σε επαφή με στούντιο του εξωτερικού, και θεωρώ οι σχετικές αναζητήσεις στη Google, θα πολλαπλασιαστούν.

Όπως θα ξέρετε και οι περισσότεροι πάντως, καλή η προσπάθεια, καλή η ιδέα, αλλά θέλει και κάποια - λίγα ευτυχώς - χρήματα για ν' αρχίσει κάποιος. Αυτά αναζητώ.

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου.
ΥΓ. Επειδή δεν τα γνωρίζω ακόμα καλά τα του ίντερνετ, το "ξένο" keyword virtual reality που αναφέρεις, αφορά την αναζήτηση με αυτό το keyword στο εξωτερικό, ή την αναζήτηση στην Ελλάδα με αυτή τη φράση ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Επενδυτών ή Συνεργατών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες