Σύζευξη ADSL ή και Wifi

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Σύζευξη ADSL ή και Wifi

Δημοσίευση από changlee » 23 Δεκ 2016 18:34

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Έκανα μια μικρή έρευνα γιατί ψάχνω πως μπορώ να κάνω σύζευξη δύο γραμμών ADSL. Πχ έχω δύο συνδέσεις, και το κάθε PC μπορεί να συνδέεται μόνο με τη μία σύνδεση κάθε φορά.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό γίνεται μόνο με χρήση εξωτερικής υπηρεσίας, ή συνδυασμό νέου Router και του ISP σου;

Το έχει δοκιμάσει κανένας;
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Σύζευξη ADSL ή και Wifi

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Δεκ 2016 10:55

Αυτό που περιγράφεις λέγετε bonding και μπορεί να υλοποιηθεί ανεξάρτητα με το αν ο ISP το παρέχει σαν υπηρεσία (μπορεί να σου κάνει την ζωή δύσκολη όμως :P).

http://www.increasebroadbandspeed.co.uk/adsl-bonding

Το concept είναι να τερματίσεις το bonding σε μία θέση που έχει bandwidth πιο μεγάλο από αυτό του bonding, τουλάχιστον διπλάσιο.

Το έχω δει να δουλεύει μεταξύ γραφείων εταιρίας και datacenter, για να έχει access το datacenter στην localized βάση που ήταν located μέσα στις εγκαταστάσεις του πελάτη.

Σε γενικές γραμμές δεν είναι ότι και πιο σταθερό υπάρχει.

Στην περίπτωση μας στόχος ήταν τον upstream αν εσύ ψάχνεις πιο πολύ για downstream τότε ίσως να είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Υπόψιν bonding κάνουμε για να μεγιστοποιήσουμε το bandwidth όχι το capacity
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σύζευξη ADSL ή και Wifi

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Ιαν 2017 14:09

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά στην παλιοπαρέα!
Ναι, το έχω υπόψη και το έχω κάνει στην εταιρεία, όταν θέλοντας να μειώσω το τηλεφωνικό κόστος ο ΟΤΕ μαζί με το πακέτο απεριορίστων πάντρευε και ADSL γραμμή, οπότε μου προέκυψαν 2 ADSL συνδέσεις που η μια δεν χρησιμοποιούταν!

Η δουλειά έγινε με ένα ΕΠΙΠΛΕΟΝ router, στο οποίο περάστηκε το firmware openwrt.
Από αυτό και μόνο, θα καταλάβεις ότι θέλει λίγο δουλίτσα και όρεξη για να βγάλεις άκρη (και τύχη καθώς εμένα με βοήθησε ένα μέλος άλλου forum που είχε κάνει την ίδια δουλειά και σκάμπαζε 5 πράματα παραπάνω).

Μέσα από το openwrt ρύθμισα την 1 LAN θύρα του Router, να βαράει και αυτή τον ρόλο του WAN interface, οπότε είχα πλέον τα WAN 1 και WAN 2.
Σε αυτά σύνδεσα τα 2 modem/router που είχα από τον ΟΤΕ, τα έθεσα σε bridge mode και τα έκανα σκέτα modem.
Μετά (ή πριν, δεν θυμάμαι!) πέρασα ένα πρόσθετο το οποίο ονομάζεται Multiwan και κάνει Load balancing μεταξύ των 2 ADSL, δηλαδή μοιράζει την κίνηση προς αυτή που χρησιμοποιείται λιγότερο. Σε απλό browsing δεν θα παρατηρήσεις μεγάλη αύξηση ταχύτητας παρά μόνο αν γενικά το δικτυο είναι φορτωμένο και μπαίνουν πολλοί στο ίντερνετ.
Το ίδιο και σε κατέβασμα μέσω του browser.
Σε εφαρμογές που ανοίγουν όμως πολλά connections (πχ torrents, ή ένας download manager) πρακτικά κάνει άθροισμα των ταχυτήτων.

Από σταθερότητα σε 1 χρόνο που το έχω περίπου δεν έχω δει προβλήματα, + ότι προσθέτει αξιοπιστία γιατί αν πέσει η μια γραμμή, έχεις ίντερνετ από την άλλη.
Από προβλήματα μου δημιούργησε 2: 1ον σε cpanel με πετάει έξω λόγω ασφάλειας, γιατί στην ίδια συνεδρία μπορεί να ζητάω ταυτόχρονα να συνδεθώ από 2 διαφορετικές IP, οπότε εκεί απενεργοποιώ την μια σύνδεση για όση ώρα θέλω να διαχειριστώ τις ρυθμίσεις.
2ον σε FTP servers πάλι το ίδιο. Ευτυχώς δεν πολυχρησιμοποιώ πλέον FTP και δεν ασχολήθηκα πολύ να το φτιάξω.

Σε άλλες υπηρεσίες, ebanking κλπ δεν συνάντησα παρόμοια προβλήματα!

Το Router που πήρα, ήταν αυτό: TP-Link TL-WR1043N/ND v3

Υπόψη η ίδια φιλοσοφία μπορεί να έχει εφαρμογή και με σύζευξη ADLS στο WAN1, και WIFI σαν WAN2! Δες και βιντεάκια στο Youtube για openwrt load balancing!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες