Δημιουργά απλού website

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ColdHarbour

Δημιουργά απλού website

Δημοσίευση από ColdHarbour » 26 Φεβ 2017 01:38

Καλησπέρα. Οικογενειακός φίλος έχει κατάστημα με ρούχα και η μόνη online παρουσία που έχει, είναι μια σελίδα στο FB όπου κατα καιρούς ανεβάζει καινούργια προϊόντα.
Σε μια σύντομη κουβέντα που είχαμε μου ανέφερε πως θέλει ένα απλό site και του είπα πως θα κοιτάξω να δω αν μπορώ να το φτιάξω εγώ δωρεάν. Απ' όσο κατάλαβα δε θα ανανεώνεται καθόλου, ή θα ανανεώνεται ελάχιστα με posts τύπου "νέο προϊόν - μερικές φωτογραφίες - μικρό κείμενο". Δυστυχώς δεν τα ξεκαθάρισα αυτά καθώς πνιγόταν εκείνη τη στιγμή, θα ξαναμιλήσουμε σύντομα πάντως.
Υπάρχει κάποια δωρεάν πλατφόρμα με δωρεάν templates και εύκολη υλοποίηση; Wordpress; Wix; Blogger; Κάτι άλλο; Έχω χαθεί λίγο να λέμε την αλήθεια...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργά απλού website

Δημοσίευση από sibas » 26 Φεβ 2017 10:31

Είμαι υπέρ στο θέμα βοήθειας και πάντα βλέπω με καλό μάτι τις προσπάθειες φίλων και γνωστών στο να κατασκευάσουν μια ιστοσελίδα..

Όμως όταν πρόκειται για μια ιστοσελίδα που αναφέρεται σε ένα φυσικό κατάστημα είμαι κάθετα εναντίον μια τέτοιας προσπάθειας, οι λόγοι είναι πολλοί, και η ιστορία έχει αποδείξει ότι αντί να βοηθήσουν στο να αναδείξουν το κατάστημα φτιάχνουν κάτι που στην καλύτερη περίπτωση είναι απλά ανεχτό, τίποτα παραπάνω όμως!

Πολύ περισσότερο όταν ο γνωστός λέει ότι «Έχω χαθεί λίγο να λέμε την αλήθεια...»

Η συμβουλή μου είναι

Αν γνωρίζεις από php html css js να στήσεις ένα website με wordpress,
ανάλογα με το αντικείμενο δες τι έχουν κάνει άλλα μεγάλα site και κάνε ένα πλάνο σχεδιασμού, μετά βρες ένα καθαρό πρότυπο και υλοποίησε το σχέδιο σου.

Αν ΔΕΝ γνωρίζεις από php html css js μην μπεις καν στην προσπάθεια να τον βοηθήσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες