Ποιά η προμήθεια που κρατάει το Paypal ;

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
glorius

Δημοσίευση από glorius » 22 Μαρ 2017 14:34

Καλημέρα γνωρίζετε να μου πείτε ποια είναι η προμήθεια που κρατάει το Paypal ;
Θέλω να το έχω σαν τρόπο πληρωμής στην σελίδα μου μικρών ενοικιαζομένων δωματίων , ανά πληρωμή που θα δέχομαι πόσα θα μου κρατάει το Paypal και ανά τι ποσό, ξέρετε τι ισχύει ;

Επίσης το Paypal να το φτιάξω μόνος ή να πάω στη τράπεζα και να ζητήσω να μου ανοίξουν Paypal ;

Αν πάω στη τράπεζα θα μου φτιάξουν Paypal στον υφιστάμενο λογαριασμό μου ή πρέπει να ανοίξω νέο λογαρισμό μόνο για το Paypal ;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Μαρ 2017 16:23

Μόνος σου θα το φτιάξεις. Η προμήθεια του Paypal για συναλλαγές από $0.00 USD μέχρι $3,000.00 USD ανά μήνα είναι 3.4% + $0.30 ανά συναλλαγή και για από $3,000.01 USD μέχρι $10,000.00 USD ανά μήνα είναι 2.9% + $0.30 USD ανά συναλλαγή.

glorius

Δημοσίευση από glorius » 22 Μαρ 2017 17:39

Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση ! Μόνο μια επιπλέον διευκρίνηση όταν λέει ότι ανά μήνα είναι 3.4% αυτό σημαίνει ότι κάθε μήνα το PayPal θα μου κρατάει το 3,4% των συνολικών μηνιαίων κερδών μου ; Δηλαδί ένα μήνα εκτός σεζόν που δεν θα χω πελάτες στα δωμάτια μου και θα χω $0.00 USD ανά μήνα τότε θα με χρεώσει το Paypal 3,4 % ;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Μαρ 2017 17:49

Από τη στιγμή που δεν θα έχεις πελάτες αυτό το διάστημα και δεν θα γίνονται συναλλαγές δεν θα σε χρεώσει κάτι.

Tελικά η προμήθεια σε ευρώ είναι 3,4% + 0,35 και αφορά την κάθε συναλλαγή. Για παράδειγμα εάν ένας πελάτης σου πληρώσει μέσω paypal 100 ευρώ, τότε εσύ θα πάρεις 96,25 ευρώ.

Επίσης όταν μαζέψεις κάποιο ποσό στο paypal και θέλεις να το στείλεις με έμβασμα στον τραπεζικό σου λογαριασμό η τράπεζα σου θα σε χρεώσει 3-4 ευρώ για το κάθε έμβασμα. Οπότε δεν συμφέρει να στέλνεις πολλά εμβάσματα από το paypal στο λογαριασμό σου, αλλά να το αφήσεις να μαζευτεί κάποιο ποσό και μετά να τα στείλεις στο λογαριασμό σου με ένα έμβασμα.

glorius

Δημοσίευση από glorius » 23 Μαρ 2017 03:30

Ωραία και αν κάποιος πελάτης επιλέξει να πληρώσει μέσω πιστωτική/χρεωστικής από την επιλογή που δίνει το PayPal σε όποιον δεν έχει PayPal Account, ισχύουν οι ίδιες κρατήσεις-χρεώσεις ;

neaegnatia

Δημοσίευση από neaegnatia » 23 Μαρ 2017 08:32

Καταρχάς πρέπει να καταλάβετε τι είναι το paypall μπείτε στη σελίδα τους και διαβάστε λίγα πράγματα. Το paypall δεν αντικαθιστά τον τρόπο πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας. Το paypall είναι ένας ξεχωριστός τρόπος πληρωμής θα πρέπει και ο πελάτης και εσείς να έχετε paypall.

glorius

Δημοσίευση από glorius » 23 Μαρ 2017 19:53

Φίλε το paypal δίνει και δυνατότητα πληρωμής με κάρτα σε όποιον δεν έχει λογαριασμό paypal. Eγώ ρώτησα απλά αν κάποιος πελάτης επιλέξει να πληρώσει μέσω πιστωτική/χρεωστικής από την επιλογή που δίνει το PayPal σε όποιον δεν έχει PayPal Account, ισχύουν οι ίδιες κρατήσεις-χρεώσεις ;

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 24 Μαρ 2017 01:26

Για να πληρώσεις με κάρτα πρέπει να έχεις account στο Paypal. Και ναι, οι χρεώσεις είναι πάντα και παντού οι ίδιες.

glorius

Δημοσίευση από glorius » 24 Μαρ 2017 12:21

ailouros έγραψε:Για να πληρώσεις με κάρτα πρέπει να έχεις account στο Paypal. Και ναι, οι χρεώσεις είναι πάντα και παντού οι ίδιες.
Ρε παιδιά θα με τρελάνετε αφού εγώ ο ίδιος έχω πληρώσει με κάρτα από το paypal χωρίς να έχω paypal account !

Το paypal σου δίνει 2 επιλογές η μια ειναι να κανεις πληρωμη αφου μπεις στο paypal account σου απο paypal σε paypal λογαριασμο και η αλλη ειναι αν δεν εχεις paypal account πληρωνεις με χρεωστικη/πιστωτικη.

Έτσι δεν είναι CyberCr33p !?

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Μαρ 2017 00:14

Καλησπέρα,

Στο PayPal μπορείς είτε να πληρώσεις με πιστωτική κάρτα σαν επισκέπτης, είτε μέσω λογαριασμού στο PayPal. Και στις 2 περιπτώσεις ισχύουν οι προμήθειες που αναφέρθηκαν, οι οποίες είναι ανά συναλλαγή (απλά το ποσοστό πέφτει αν περάσεις συγκεκριμένο όγκο σε έναν μήνα και εφόσον έχεις κάνει εγγραφή στο εν λόγω merchant rate, πληροφορίες μπορείς να βρεις στο https://www.paypal.com/al/cgi-bin/websc ... ut-outside .

Το PP δεν έχει σχέση με την τράπεζα (οπότε δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κάποια τράπεζα), απλά για να τραβήξεις τα χρήματα σου θα πρέπει να έχεις έναν λογαριασμό σε μία τράπεζα (όπου ισχύουν οι προμήθειες εισερχόμενου εμβάσματος από το εξωτερικό, όπως αναφέρθηκε). Συμφέρει πχ να κάνεις μεταφορά 1 φορά το μήνα ή -αν σε παίρνει- και πιο σπάνια, καθώς είτε μεταφέρεις 50 ευρώ είτε 10.000 θα πληρώσεις 3-4 ευρώ για τη συναλλαγή στην τράπεζα σου.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες