Ποια mac προτείνετε για development (2017)?

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ltweb

Δημοσίευση από ltweb » 08 Απρ 2017 13:21

Επειδή μια ζωή ήμουν PCακιας και δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να δουλέψω σε Mac, θα ήθελα ενα feedback από κάποιον σχετικό.

Ποιό Μac προτείνετε για αγορά? Είτε τύπου desktop είτε λαπτοπ, αν και εστιάζω λίγο περισσότερο στα desktop, πχ imac που ειναι περισσοτερο για γραφείο.

Η χρήση είναι κατά κύριο λόγο επαγγελματική (δηλ για web development) και σερφάρισμα στο ίντερνετ, καμιά ταινία κλπ.

Υπαρχουν κάποια minimum χαρακτηριστικά που θα πρέπει να λάβω υπ'όψιν ή κάποια ideal?

Θα εκτιμουσα αν κάνατε attach κάποια links με τα mac που προτείνετε.

neaegnatia

Δημοσίευση από neaegnatia » 09 Απρ 2017 21:10

εάν ασχολείσαι με web development και δεν έχεις ακόμα χρησημοποιήσει mac κατά την άποψη μου θα δεις τα πάντα με άλλο μάτι, και θα καταλάβεις τι έχανες τόσα χρόνια.
Για μένα σημαντικό ρόλο παίζει η μνήμη min 8 giga και εφόσον θες webdev θα επέλεγα imac.
Τώρα βολικός πολύ για web dev είναι και ο macbook pro που χρησημοποιώ καθώς τον έχω πάντα μαζί μου , εγώ κάνωντας μια επένδυση πρίν 3,5 χρόνια δίνοντας πολλά χρήματα (κοντά στα 3500 με φπα) έχω laptop για τα επόμενα 3 χρόνια (έχω βάλει 16 ram και i7 και ....)

ltweb

Δημοσίευση από ltweb » 13 Απρ 2017 14:00

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλα δεν έλαβα ειδοποίηση ότι είχες απαντήσει.

Συμφωνώ για Ram min 8GB, ωστόσο υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο iMac που προτιμούν developers? αν έχεις κάποιο link να επισυνάψεις θα το εκτιμούσα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες