Μετά από αλλαγή pc case δεν bootάρει!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Amaliatheod

Δημοσίευση από Amaliatheod » 27 Απρ 2017 21:32

Καλησπέρα σας αποφάσισα να αλλάξω μόνη μου το κουτί του υπολογιστή αλλά θα χρειαστώ βοήθεια αν έχετε Περισσια λίγη δεν είμαι και εξπερ όποτε ζήτω την υπομονή σας !!!
Εχώ συνδέσει τροφοδοτικό στην μητρική με το 24πινο και το άλλο με τα 8 έχω βάλει το pci στην κάρτα γραφικών και στον σκληρό data και ρεύμα !!! Όταν το ανοίγω φαινομενικά δουλεύουν όλα και ο σκληρός ακούγεται τα δυο ανεμιστηράκια στην μητρική και στην κάρτα γραφικών και ανάβουν και τα 2 λαμπάκια στην μητρική το ένα είναι για την μπαταρία μάλλον δεν είμαι σίγουρη και το άλλο δίπλα στη ram. Αλλά η οθόνη δεν ανοίγει μένει κλειστή και δεν βγάζει ούτε μήνυμα no signal και δεν ακούγεται και το μπιπ του bios!!
Αν έχει κανείς ιδέα τι μου έχει ξεφύγει !!
Θενξ ε λοτ !!!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 28 Απρ 2017 08:53

1) πολλές φορές η πιο απλή λύση είναι να ξαναδείς την συνδεσμολογία και να τσεκάρεις ότι τα πάντα είναι συνδεδεμένα.

2) τι εννοείς με το παρακάτω
Amaliatheod έγραψε:Καλησπέρα σας αποφάσισα να αλλάξω μόνη μου το κουτί του υπολογιστή
δηλαδή έχεις πάρει μόνο το case και μετάφερες τα εξαρτήματα από το ένα κουτί στο άλλο ή στο case έχει και νέα έξαρτηματα, πχ νέο τροφοδοτικό?

3) Αν δεν βρεις λύση, λύσε το κουτί και ανέβασε μερικές φώτο (ίσως να καταλάβουμε το τι φταίει)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Απρ 2017 07:59

Καλό ειναι να μην βαζουμε χερι αν δε ξέρουμε τι κάνουμε.
Σα να λες, "το αμαξι δε παίρνει μπρος, θα λυσω τη μηχανη να δω τι φταίει."
Μπορει να καψεις κατι απο στατικό ιλεκτρισμό ή απο λάθως συνδεσμολογία.

Πολλά μπορει να ειναι. Ζητας βοηθεια σε κάτι πολύ γενικό. Μπορει να μην πατάει καλά καποια RAM ή καποια extension card, μπορει να εχεις συνδέσει καποια καλώδια ανάποδα ή λάθος, μπορεί με την μεταφορά των πλακετών (mobo, κλπ) που έκανες να καικε κάτι απο στατικό ηλεκρισμό κλπ.

Επίσης δεν δινεις στιχεία ούτε για το τι pc ειναι (και προφανως δεν ενοώ μαρκα) Αλλα ούτε εχεις ανεβάσει καποια φωτο για να δουμε τι συνδεσες και πως.

Θα σε πρώτεινα να πεις σε καποιον γνωστό σου/φιλο σου (δε μπορει να μην έχεις ούτε εναν) που ξέρει εστω και σαν χομπι απο pc, να ερθει να στο κανει σωστα. Λ7 δε προκειτε να σε παρει.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Amaliatheod

Δημοσίευση από Amaliatheod » 02 Μάιος 2017 15:22

Καλησπέρα και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ και τους 2.
Να ενημερώσω πως όλα είναι καλά και λειτουργεί κανονικά το pc ναι άλλαξα μόνο το case και όχι άλλά εξαρτήματα διαφωνώ λίγο μαζί σου φίλε μου αν δεν βάλουμε χέρι λίγο στα τυφλά δεν πρόκειται να μάθουμε τίποτα.
Τελικά αυτό που έκανα είναι να τα ξεσυνδέσω όλα και να κουμπώσω μόνο μια ram στην μητρική και την κάρτα γραφικών και δουλεψε. μετά προσεκτικά έβαλα και τα υπόλοιπά οπότε θεωρώ πως κάτι δεν είχε κουμπώσει καλά.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι και τους δυό σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης