"Άνοιγμα" βιβλίων και γιατί. [adsense / yt]

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
thatinternetkid

"Άνοιγμα" βιβλίων και γιατί. [adsense / yt]

Δημοσίευση από thatinternetkid » 04 Ιούλ 2017 05:17

Καλησπέρα παιδία, τον τελευιταίο καιρό το κανάλι μου (youtube) μπούσταρε αρκετα, το έχω συνδέσει με adsense.
Οσο τα κέρδη ηταν πιο μικρά δεν νοιαζόμουν πολυ για εφορίες κτλ. Τωρα ομως κανω 100 με 200 ευρω την μερα ας πουμε, θα πάω τέλος της εβδομάδας λογιστή να ανοίξω βιβλία. Έχετε καμια συμβουλή?

Το καναλι μου εχει ραγδαία άνοδο και απευθυνεται στις ΗΠΑ, πιστέυω σε λιγους μήνες τα πράγματα θα "ξεφύγουν", τι πιστέυετε πως ειναι καλύτερο? Δυστυχώς δεν εχω φίλους/ γνωστούς που να ασχολουνται και έτσι νιώθω οικονομικα καλα αλλα συναισθηματικά απομονωμένος.
Εγω βλέπω 2 επολογές

α) Ανοίγω βιβλία (ξέρει κανεις ποσο % θα μου κρατάει η εφορία αν κάνω 10 χιλιάδες τον μήνα?)
β) Παω Κύπρο και ανοίγω βιβλία εκει (λογο φπα)

Καμία βοήθεια - συμβουλή?

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Re: "Άνοιγμα" βιβλίων και γιατί. [adsense / yt]

Δημοσίευση από xultimatex » 04 Ιούλ 2017 17:26

Φαντάζομαι θα γραφτείς και ΕΦΚΑ για ασφάλιση ελεύθερου επαγγελματία οπότε:
α) 19,4% ΦΠΑ (24% επί των καθαρών αν κάνεις πράξεις βγαίνει αυτό)
β) 26% στα καθαρά για ΕΦΚΑ (αφού φύγει ο ΦΠΑ)
γ) 22% φόρος εισοδήματος (αφού φύγει ο ΦΠΑ και ο ΕΦΚΑ)
δ) κάτι ψιλά τέλος επιτηδεύματος (απαλλάσσεσαι τα πρώτα χρόνια) και εισφορά αλληλεγγύης 0.7%

Δεν είμαι σίγουρος αν έσοδα από adsense έχουν ΦΠΑ. Όλο και κάποιος θα ξέρει από εδώ μέσα. Αν δεν έχουν αγνοείς το α.

Ποιο είναι το κανάλι αν επιτρέπεται;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

thatinternetkid

Δημοσίευση από thatinternetkid » 05 Ιούλ 2017 05:42

Ευχαριστώ για την απάντηση, με αυτήν την λογική αν βγάζω 10 χιλιάδες τον μήνα, θα δίνω στην εφορία τα μισά και ισως περισσότερα? Ειναι αυτο δυνατόν?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Ιούλ 2017 15:36

thatinternetkid έγραψε:
05 Ιούλ 2017 05:42
Ευχαριστώ για την απάντηση, με αυτήν την λογική αν βγάζω 10 χιλιάδες τον μήνα, θα δίνω στην εφορία τα μισά και ισως περισσότερα? Ειναι αυτο δυνατόν?
Καλώς ήρθες στην ελληνική πραγματικότητα. Εάν βγάζεις 10.000 το μήνα θα σου μένουν χοντρικά 3.000 ευρώ (ίσως και λιγότερα). Ο φόρος εισοδήματος θα ξεκινήσει από 22% και θα σου φτάσει για ένα μεγάλο ποσό στο 45%. Το ΕΦΚΑ είναι 26,95% (20% για σύνταξη + 6,95% για νοσοκομειακή περίθαλψη). Επίσης εισφορά αλληλεγγύης είναι από 2% μέχρι 10% ανάλογα με το εισόδημα σου. Επίσης τέλος επιτηδεύματος 650 ευρώ / χρόνο και κανένα 300-500 ευρώ λογιστή / έτος. Για τα 3 πρώτα χρόνια (εάν ισχύει ακόμα) θα πληρώνεις το μισό φόρο εισοδήματος απ' όσο θα αντιστοιχούσε κανονικά. Επίσης μην ξεχνάμε και την 100% προκαταβολή φόρου.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 05 Ιούλ 2017 17:07

Τα σωστά νούμερα είναι αυτά του CyberCr33p εγώ τα έγραψα λίγο βιαστικά.
Είναι λίγο υπερβολικό το απο 10k σε 3k αφού βάζεις μέσα και στην προκαταβολή που είναι δικά σου λεφτά. Παρόλο που δε θα μπορείς να τα ξοδέψεις άμεσα (που είναι απαράδεκτο μέτρο) δεν παύουν να είναι δικά σου.
Αυτό με τα τρία πρώτα χρόνια, εκτός αν είναι κάτι πολύ πρόσφατο, δε νομίζω ότι ισχύει.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Ιούλ 2017 19:19

Πρέπει να ισχύει αυτό με τα 3 χρόνια τα τελευταία χρόνια, αλλά επειδή δεν υπάρχει σταθερό φορολογικό κλίμα στην Ελλάδα, πρέπει οπωσδήποτε να ρωτήσεις καλό λογιστή για το ισχύει αυτή τη στιγμή. Όπως επίσης να δεις εάν σε συμφέρει και κάποια άλλη εταιρική μορφή, π.χ. ΙΚΕ.

Με την 100% προκαταβολή φόρου θα ζοριστείς μόνο στο πρώτο έτος, μετά εάν τα εισοδήματα σου είναι πάνω κάτω τα ίδια θα είναι σαν να μην υπάρχει αφού από το δεύτερο έτος θα πληρώνεις μόνο τη διαφορά που προκύπτει.

Ο μόνος τρόπος για να γλιτώσεις μέρος από φόρους και εισφορές είναι να μεγαλώσεις όσο μπορείς τα έξοδα. Ανάλογα με το είδος της επιχείρησης ενδεχομένως να μπορείς να περνάς βενζίνες, την ασφάλεια και τα service του αυτοκινήτου, επαγγελματικά δείπνα, αγορές εξοπλισμού (υπολογιστές, συναγερμό, air-condition), λογαριασμούς σταθερής και κινητής, ενοίκια, κοινόχρηστα, αγορά γραφείου, προμήθειες από paypal και τράπεζες και γενικά οποιαδήποτε δαπάνη έχεις η οποία σχετίζεται με την επιχείρηση.

Υπόψην ότι εάν η εφορία εντοπίσει ότι έχεις περάσει δαπάνες που δεν επιτρέπονται με βάση το είδος της επιχείρησης τότε θα σε καλέσει να πληρώσεις τους αντίστοιχους φόρους και πρόστιμα, για αυτό θέλει πολύ προσοχή του τι θα περνάς. Όμως εάν για παράδειγμα λόγο της φύσης του επαγγέλματος δικαιολογεί ότι μπορείς να περνάς ως έξοδα βενζίνες, και εσύ πέρασες για παράδειγμα 5.000 ευρώ για βενζίνες δεν μπορεί να σου πει ότι πέρασες μεγάλο ποσό για βενζίνες. Δηλαδή έχει δικαίωμα να δει εάν το είδος της δαπάνης είναι νόμιμο και όχι το ποσό.

Επίσης για όσους δεν το γνωρίζουν από του χρόνου δεν θα αφαιρείται το ποσό που δίνεις για ΕΦΚΑ (26.95%) από το καθαρό εισόδημα για τον υπολογισμό του φόρου εισοδήματος. Μόνο για του χρόνου λένε ότι θα κάνουν μια έκπτωση (γύρω στο 20%) προφανώς για να μην μας φανεί ξαφνικά η επιβάρυνση και από το 2018 και μετά δεν θα υπάρχει η έκπτωση. Στην ουσία θα φορολογούμαστε διπλά για το ποσό του ΕΦΚΑ, και τώρα, και όταν θα πάρουμε τη σύνταξη που θα φορολογηθούμε με τους αντίστοιχους συντελεστές με βάση τη μηνιαία σύνταξη.

thatinternetkid

Δημοσίευση από thatinternetkid » 07 Ιούλ 2017 19:48

Eυχαριστώ πολύ όλους σας!

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 09 Ιούλ 2017 19:49

1ον. Κύπρος ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΗ.

2ον. Πες μας και το κανάλι σου να ρίξουμε μία ματιά ;)
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες