Ανεξήγητη αύξηση CPU Usage and Number Of Processes

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανεξήγητη αύξηση CPU Usage and Number Of Processes

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Φεβ 2018 19:08

Καλησπέρα στην παρέα, ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε μια σελίδα μου (http://koinsep.org) είναι ότι δεν μπορώ να βρώ για πιο λόγο μου ανεβάζει την χρήση CPU Usage and Number Of Processes χωρίς να υπάρχει κάτι που να το προκαλεί καθώς η κίνηση δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη (~ 40.000 προβολές περιεχομένου την ημέρα - σε Shared Hosting δικό μου πακέτο) έχω επάνω το WP Super Cache και όλες οι ενημερώσεις είναι σωστές, Καμιά ιδέα τι μπορεί να το προκαλεί η πως να περιορίσουμε την χρήση CPU ?? Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

efstraatios

Re: Ανεξήγητη αύξηση CPU Usage and Number Of Processes

Δημοσίευση από efstraatios » 16 Απρ 2018 13:21

Κάνε μία λίστα με τα plugins και γράψτην εδώ. Πιο χρησιμοποιείς? Πάντως η κίνηση 40,000 προβολές τη μέρα είναι μεγάλη για shares webhosting

karavarakis@gmail.com

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Re: Ανεξήγητη αύξηση CPU Usage and Number Of Processes

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Απρ 2018 01:51

Πολλά μπορεί να φταίνε ακόμα και εξωτερικές σελίδες που η δικιά σου σελίδα συνδέεται για να τραβήξει δεδομένα. Θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με το webhost σου για να το κοιτάξει. Εάν τρέχει την PHP με PHP-FPM θα μπορεί να ενεργοποιήσει το slowlog για να δει πιο αρχείο προκαλεί την καθυστέρηση, π.χ. κάποιο plugin. Aντίστοιχα και για την MySQL εάν αργούν να εκτελεστούν τα queries. Χωρίς πρόσβαση διαχειριστή στο server είναι σχεδόν αδύνατον να σου που πούμε τι φταίει. Πάντως τώρα που δοκίμασα να μπω στη σελίδα σου (2 μήνες από το μήνυμα σου) μου εμφανίζει "Resource Limit Is Reached", οπότε μάλλον ακόμα να βγάλεις άκρη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες