Το πορτάκι του CD

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Δεκ 2003 01:18

Allo to na deis kapou pos na allakseis kati sigekrimeno stin registry (gia na spaseis ena prog px) kai allo na meletiseis tin domi tis registry i na sou deiksoun tin domi tis registry kai na katalaveis pos leitourgei kai katepektasi na peirakseis kati pano se ayti.

Exei megali diafora ayto.

tora to na xrisimopoieis ta etoima den se kanei hackera. Se kamia periptosi. Aytoi pou grafoun ta diafora exploits, progs ktl einai men programmatistes alla px enas pou grafei ena exploit gia na ftasei sto simeio na brei pou einai to prob se ena sistima kai na grapsei to exploit gia na parei px prosvasi aytos einai hacker pera apo to programming pou kanei.

Oso gia tis mastories pou les... big deal... diavazeis to .nfo pou einai mazi me to crack kai ayto einai i megali mastoria tou dithen cracker?

Min leme oti nanai...
Aytos pou tha brei ton tropo na spasei to programma kai tha grapsei to crack einai cracker kai programmatistis... ayta pane mazi (opos kai me ton hacker)....

Pisteuo pos aksizei pou ksefigame apo to thema efoson einai kati aksiologo sizitisis ayto pou leme...

Den kolao sto oti kapioi kleboun kodikes kolao sto pos xaraktirizoume atoma apo pragmata pou kanoun...

Άβαταρ μέλους
cracker

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από cracker » 12 Δεκ 2003 09:00

δηλαδή πως χαρακτηρίζετε ένας άνθρωπος που σου στέλνει το sub7 σε κάνει με το λέγειν να το τρέξεις και μετά έχει πρόσβαση στα πάντα σου; χάος περιμένω απάντηση σε αυτό.

ποιο απλή περίπτωση.πως λέγετε ο άνθρωπος που σε χακεύει με τελνετ;

κλέφτης;;;

καλά τα όσα λες για το μητρώο αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να ξέρει την δομή του.

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από GhostShip » 12 Δεκ 2003 11:15

Η κλεψιά είναι κλεψιά από όποια πλευρά και αν το δεις....

Φυσικά και αυτός που θα σε χακέψει, είναι κλέφτης....
Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να τον λέμε hacker ή cracker ή δεν ξερω τί άλλο.

Το δεις κάποια πράγματα κάπου, ακόμα και όταν φτιάχνεις το πιο απλό πρόγραμμα-εφαρμογή δεν είναι κακό. Ίσα ίσα, που κοιτάζοντας κώδικες από αλλού, σε κάνει καλύτερο, γιατί βλέπεις πώς κάποιος έχει κάνει κάτι, και απλά κάθεσαι και αντιγράφεις την μεθοδολογία, ΟΧΙ τον κώδικα.

Κάπως έτσι ξεκινάνε ΟΛΟΙ οι προγραμματιστές, με πειραματισμούς, κάνοντας βλακείες και καταστρέφοντας πολλά πράγματα, ακόμα και την ίδια τους την εφαρμογή. Αλλά δεν γίνεται διαφορετικά...

Κακό είναι να το παρουσιάζεις κάτι για δικό σου ενώ δεν είναι.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Δεκ 2003 11:25

cracker έγραψε:δηλαδή πως χαρακτηρίζετε ένας άνθρωπος που σου στέλνει το sub7 σε κάνει με το λέγειν να το τρέξεις και μετά έχει πρόσβαση στα πάντα σου; χάος περιμένω απάντηση σε αυτό.
m***kas. Elpizo na se kalipse i apantisi mou...
cracker έγραψε:ποιο απλή περίπτωση.πως λέγετε ο άνθρωπος που σε χακεύει με τελνετ;

κλέφτης;;;
Pantos oxi m***kas opos o pitsirikas pou tha sou steilei tin douleia tou alounou gia na parei prosvasi sto mixanima sou...
cracker έγραψε:καλά τα όσα λες για το μητρώο αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να ξέρει την δομή του.
Me douleyeis?
Einai san na les o linus den xerei pos douleyei o kernel tou lnux....
Diladi aytoi pou grapsane ta windows den xeroun tin domi tis registry...
aytoi pou grafoun megales efarmoges pou epembenoun sto sistima (blepe norton ***) den exoun idea gia tin registry... blepoun etoima tuts apo pedakia pou pezoun tous hackers kai grafoun ta programma ta tous e?

MIN AKOUO m***kies PROI PROI

Άβαταρ μέλους
cracker

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από cracker » 12 Δεκ 2003 12:58

η δικά μου άποψη είναι ότι αυτός που θα μπει στο σύστημά σου και θα τα κάνει λίμπα είναι μάγκας.ας έπαιρνες μέτρα φίλε μου. το θύμα είναι ο μαλάκας φίλε μου που δεν έχει ιδέα και ασχολείτε με υπολογιστές. και δεν βάζει και firewall.

την μια μας λες ότι αν μπει με sub7 είναι μαλάκας και την άλλη μας λες ότι αν μπει με τελνετ δεν είναι Μ*****Σ; εγώ λέω μ******ς πρωί πρωί; δηλαδή ποια η διαφορά; και την τελνετ αλλος την δημιούργησε δεν την δημιούργησε ο χακεράς.
aytoi pou grafoun megales efarmoges pou epembenoun sto sistima (blepe norton ***) den exoun idea gia tin registry...
θες να μας πεις δηλαδή ότι αν ρωτήσεις έναν προγραμματιστή που έγραψε 5 γραμμες κώδικα (ios=worm.exe
if breis ios sbise
if not min sbineis)
στο νόρτον τι κάνει το HKEY_NYN_DATA θα ξέρει να σου πει;
ή αν ρωτήσεις έναν οποιονδήποτε προγραμματιστή θα ξέρει τι τιμή είναι το 0χ00FFFFF χωρίς να δουλέψει hex editor? ε μην ξεχάσουμε και τα λίγα που ξέραμε. μήπως εκεί στην microsoft ξέρουν και assemble?

προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν έχω τίποτα μαζί σου χαος και βλέπω ότι το θέμα δεν πρόκειται να οδηγήσει πουθενά. αλλά είναι μερικά πράγματα που δεν είναι όπως τα λες.ο προγραμματιστής είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά. είναι ένα τίποτα που το μόνο που ξέρεις να κάνει είναι να μιλάει με τον υπολογιστή. αν του πεις παιξε ένα παιχνίδι σε emulator δεν θα ξέρει να φτιάξει τις ρυθμίσεις και να βάλει τα plugin. δεν θα ξέρει την κρισιμότητα του gpedit να στο πω κι αλλιώς.φυσικά δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά ως επί το πλείστον.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Δεκ 2003 17:55

cracker έγραψε:η δικά μου άποψη είναι ότι αυτός που θα μπει στο σύστημά σου και θα τα κάνει λίμπα είναι μάγκας.ας έπαιρνες μέτρα φίλε μου. το θύμα είναι ο μαλάκας φίλε μου που δεν έχει ιδέα και ασχολείτε με υπολογιστές. και δεν βάζει και firewall.
Etsi e? XAXAAXAXAXXAXAaXa
XXAaXaXXAXAaXaXaX
Enas pou bazei ena pseyto firewall xerei apo ipologistes e?
AXAXaXAXAXaXAXXAaXaX
aXAXAXAXaXxaaXXAXAXAaXaX
Okei paso! Oti peis megale ;)
cracker έγραψε:την μια μας λες ότι αν μπει με sub7 είναι μαλάκας και την άλλη μας λες ότι αν μπει με τελνετ δεν είναι Μ*****Σ; εγώ λέω μ******ς πρωί πρωί; δηλαδή ποια η διαφορά; και την τελνετ αλλος την δημιούργησε δεν την δημιούργησε ο χακεράς.
Re mparmpa to idio eukolo einai na fitepseis ston allon kati etoimo pou egrapse kapios allos kai na kaneis m***kies (giati tpt allo sovaro den tha kaneis) kai to idio meso telnet na xrisimopioiseis kapia euesthisia tou sistimatos kai na pareis prosvasi ? Tis idies gnoseis xreiazetai ? me ton idio tropo perneis prosvasi ?
Gia mena aytos pou tha parei prosvasi se ena mixanima me telnet exei @@ kai den einai kanas pitsirikas pou xazoxeretai sto IRC stelnontas to 'server' tou sub7....
BTW xereis ti einai to telnet ? xaxaaxaxaxaxaxxa :kaloe:
cracker έγραψε: θες να μας πεις δηλαδή ότι αν ρωτήσεις έναν προγραμματιστή που έγραψε 5 γραμμες κώδικα (ios=worm.exe
if breis ios sbise
if not min sbineis)
στο νόρτον τι κάνει το HKEY_NYN_DATA θα ξέρει να σου πει;
ή αν ρωτήσεις έναν οποιονδήποτε προγραμματιστή θα ξέρει τι τιμή είναι το 0χ00FFFFF χωρίς να δουλέψει hex editor? ε μην ξεχάσουμε και τα λίγα που ξέραμε. μήπως εκεί στην microsoft ξέρουν και assemble?

Mila mou epi tis ousias na sou apantiso... Min mou les pseytoparadeigmata.
cracker έγραψε: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν έχω τίποτα μαζί σου χαος και βλέπω ότι το θέμα δεν πρόκειται να οδηγήσει πουθενά. αλλά είναι μερικά πράγματα που δεν είναι όπως τα λες.ο προγραμματιστής είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά. είναι ένα τίποτα που το μόνο που ξέρεις να κάνει είναι να μιλάει με τον υπολογιστή. αν του πεις παιξε ένα παιχνίδι σε emulator δεν θα ξέρει να φτιάξει τις ρυθμίσεις και να βάλει τα plugin. δεν θα ξέρει την κρισιμότητα του gpedit να στο πω κι αλλιώς.φυσικά δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά ως επί το πλείστον.
den einai xaos alla Κέιος...
Diladi opios kserei na pezei pexnidakia sto PC einai sxetikos apo PC kai mporei na g****i ipologistika sistimata e?

pfffff

kala den asxoloumai allo... akretes ilithiotites akousa...

Άβαταρ μέλους
cracker

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από cracker » 12 Δεκ 2003 18:35

Cha0s έγραψε: Enas pou bazei ena pseyto firewall xerei apo ipologistes e?
είπα ότι δεν φτάνει που δεν ξέρει απο υπολογιστές δεν βάζει και firewall. δεν είπα σε καμιά περίπτωση αυτό που λες εσύ.
BTW xereis ti einai to telnet ? xaxaaxaxaxaxaxxa :kaloe:
όχι. για πες μου. και πες μου και μια εντολή της.
Mila mou epi tis ousias na sou apantiso... Min mou les pseytoparadeigmata.
δεν ήταν επί της ουσίας; μήπως δεν κατάλαβες την ουσία;

Diladi opios kserei na pezei pexnidakia sto PC einai sxetikos apo PC kai mporei na g****i ipologistika sistimata e?
αυτό ακριβώς είπα ρε χάος. είναι η περίληψη όλων των ποστ μου.
kala den asxoloumai allo... akretes ilithiotites akousa...
σαν μοντεράτορας εδώ μέσα δεν πρέπει όταν ακούς ηλιθιότητες να δίνεις τα φώτα σου;

θέλεις να την πάμε την συζήτηση στα φιλοσοφικά; να το συζητήσουμε εκεί; γιατί νομίζω ότι αρμόζει πιο πολύ. είναι το φαινόμενο του "κοινωνικού μηχανισμού" και αρμόζει εκεί. αλλά αν θέλεις να το κόψουμε το κόβουμε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από cordis » 12 Δεκ 2003 19:17

de xalaronete ligo leo ego? :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cracker

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από cracker » 12 Δεκ 2003 20:05

χαλαροί είμαστε ρε μπος. συζητάμε απλά. άσε που το θέμα νομίζω ότι έκλεισε.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από gvard » 12 Δεκ 2003 22:11

cracker έγραψε:
Cha0s έγραψε:BTW xereis ti einai to telnet ? xaxaaxaxaxaxaxxa :kaloe:
όχι. για πες μου. και πες μου και μια εντολή της.
Καλησπέρα,

Start -> Run -> Telnet.

Θες και εντολές αν το τρέξεις από το bash?

op, help, close, quit.... ένα telnet --help θα σε βοηθήσει.

Με λίγα λόγια, telnet είναι ένας τρόπος σύνδεσης με τον server, όπως είναι το FTP... Απορώ όμως πως ένας με ψευδώνυμο "cracker" δεν ξέρει τι είναι το telnet. Εδώ ακόμη και οι απλοί χρήστες το ξέρουν, άσε που το μαθαίνουν στο Λύκειο.... τσκ τσκ τσκ...
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 12 Δεκ 2003 22:47

egw lew va miv mpw stnv sizitisi giati 8a exoume eva akoma topic lock :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από cordis » 12 Δεκ 2003 23:06

sostos o rapidos... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από Darkchilde » 12 Δεκ 2003 23:30

Για telnet, η βασική εντολή είναι
telnet [net address] [port]
Τα περισσότερα συστήματα στα οποία μπορείς να έχεις πρόσβαση μέσω telnet, είναι muds.
MUD= Multi User Dungeon. Τα οποία ήταν τα πρώτα δικτυακά παιχνίδια μέ πολλούς παίχτες. Και όταν λέω πολλούς παίχτες εννοώ ακόμα και 100-200 παίχτες ανάλογα με την σύνδεση που έχει το σύστημα. Τα MUDs είναι text-based, χωρίς γραφικά αλλά έίχαν πολύ πλάκα (τουλάχιστον όταν έπαιζα παλιά)
Επίσης μέσω telnet Μπορείς να συνδεθείς σε οποιονδήποτε υπολογιστή αρκεί να βρείς το Port στο οποίο συνδέεται, και να σπάσεις password. Παλιά όταν ήθελα να δώ mail στο πανεπιστήμιο (πρίν 10 χρόνια) έμπαινα μέσω telnet (είχα username και password).
Εκείνη την εποχή για search engine είχαμε το archie, για ανεβοκατέβασμα αρχείων το ftp (το οποίο ακόμα χρησιμοποιείται).
telnet και ftp χρησιμοποιούν τις εντολές του unix, αφού από εκεί ξεκινήσανε.
Επίσης τις περισσότερες φορές χρησιμοποίούσαμε Numerical addresses τύπου 192.76.160.108 (παράδειγμα είναι... Κάποια addresses δεν υπήρχαν απαγορεύονται να χρησιμοποιούνται για διάφορους λόγους)
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Δεκ 2003 14:16

cracker asto agori mou... den thelo na ginei lock to topic...
(kai den milao san moderatoras epidi to aneferes...)

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Το πορτάκι του CD

Δημοσίευση από greekbytes » 13 Δεκ 2003 14:39

η δικά μου άποψη είναι ότι αυτός που θα μπει στο σύστημά σου και θα τα κάνει λίμπα είναι μάγκας.ας έπαιρνες μέτρα φίλε μου. το θύμα είναι ο μαλάκας φίλε μου που δεν έχει ιδέα και ασχολείτε με υπολογιστές. και δεν βάζει και firewall.
Apopsi mou einai oti auti i apopsi einai pera gia pera lathos! Fisika me ta simerina dedomena prepei o kathenas na pairnei oses profilakseis mporei alla oxi na poume oti ftaei kiolas otan kapoios "mpei" sto PC tou kai tou to kanei limpa opos les..
1) autos pou tha mpei sto sistima sou/mou/tou den einai hacker!! (giati poli apla enas hacker de tha asxoliotan pote me to na mpei sto pc enos aplou xristi).. kai
2) se kamia periptosi den einai magkas!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης