το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός - Coelho

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 14 Δεκ 2003 04:48

το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός

Αν η φασαρία του κόσμου πνίγει την εσωτερική μας φωνή, αυτό σημαίνει πως έφτασε η στιγμή της μάχης: πρέπει να ξυπνήσουμε τον πολεμιστή του φωτός που κοιμάται μέσα στον καθένα μας και να ξεκινήσουμε την πορεία σ ένα δρόμο διάσπαρτο με κολακείες και πειρασμούς, ένα μονοπάτι όπου το κάθε βήμα μπορεί να κρύβει τις παγίδες ενός ολόκληρου λαβύρινθου, μια διαδρομή όπου η νίκη έχει το ίδιο πρόσωπο με την ήττα. Ποιος, όμως, μπορεί να μας στηρίζει στις δύσκολες στιγμές; Ποιες λέξεις πρέπει ν ακούσουμε από τις μυριάδες που αντιλαλούν στ αφτιά μας; Μπορούμε στ αλήθεια να μοιραστούμε όνειρα και νοσταλγία με τους άλλους; Ο Πάουλο Κοέλο, δάσκαλος ζωής κι ελπίδας, μας παρουσιάζει ένα χάρτη για να φτάσουμε στο νησί όπου θησαυρός είναι η ευτυχία μας.

αυτό κι αν σε βάζει σε σκέψεις! σε πολλές σκέψεις και αναζητήσεις. ένα απο τα πολύ αγαπημένα μου 8)

"Ο πολεμιστής του φωτός πιστεύει, επειδή πιστεύει στα θαύματα, αρχίζουν και γίνονται θαύματα...."

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 14 Δεκ 2003 17:06

Ποπο... πολύ καλό βιβλίο αυτό... Γενικότερα ο Coelho είναι απο τους αγαπημένους μου... Βέβαια με απογοήτευσε με το τελευταίο του βιβλίο λίγο, αλλά εντάξει, όλοι οι καλλιτέχνες έχουν τα σκαμπανεβάσματά τους... :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Δεκ 2003 17:41

Εκτός από αυτό το βιβλίο του που μου άρεσε ήταν το "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα κι έκλαψα"... σε όλα τα άλλα επαναλαμβάνει απλά την επιτυχημένη συνταγή του πολεμιστή για να τα κονομήσει... :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 14 Δεκ 2003 22:00

ωραίο και το βιβλίο που αναφέρεις ("Ο σοφός είναι σοφός επειδή αγαπάει" αγαπημένη φράση :wink: )

τα βιβλία του έχουν ομοιότητες πολλές φορές μεταξύ τους, αλλά διαφορετικά νοήματα και στοιχεία, έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

(όσο για το.... "για να τα κονομήσει" .... και ποιος δεν το θέλει αυτό :P )

:pint:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Δεκ 2003 02:08

εμένα με χαλάει κάποιος άνθρωπος που τον θεωρώ άνθρωπο του πνεύματος και ο οποίος προσπαθεί να περάσει πρότυπα και σκέψεις σε νέους ανθρώπους να γίνεται μηχανή παραγωγής βιβλίων...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 15 Δεκ 2003 02:31

και αυτός θεωρείς οτι είναι ο Coelho??? εγώ έχω άλλη γνώμη ώς τώρα, αλλά θα μου πείς μόνο ο χρόνος μας δείχνει την πραγματικότητα....

(και για να μην μπερδευτούμε...με την φράση "όσο για το.... "για να τα κονομήσει" .... και ποιος δεν το θέλει αυτό" δεν αναφερόμουνα συγκεκριμένα σ αυτον αλλά το πήγα γενικά και λιγότερο στο σοβαρό :P )

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Δεκ 2003 02:41

ίσος φταίει το ότι έχω άσχημες αναμνήσεις από τον τύπο... ;)
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης