Μήπως είμαι καχύποπτος; - και πάλι για το ΙΤΕ

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jps
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jps » 13 Ιαν 2004 11:00

Το αντίθετο λέω aguila21. Οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Έγραψα την δική μου περίπτωση γιατί πιο πάνω γράφτηκε οτι δεν σε ενημερώνουν αν έχει κάνει άλλος αίτηση.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Ιαν 2004 11:35

Επιτέλους.Απο τις 04/12/2003 που είχε πάει η αίτηση μου στην ΕΕΤΤ σήμερα μου έστειλαν ενα μήνυμα οτι μου εκχωρήθηκαι το όνομα που ζήτησα.Βέβαια τους είχα στείλει ένα μήνυμα προχθές,ίσως να τους πίεσα....

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Ιαν 2004 13:39

jps δεν ξέρω πόσα domains έχεις κατοχυρώσει. Εγώ έχω κατοχυρώσει για πελάτες μου πάνω από 50 στο ΙΤΕ.

Και μένα διαθέσιμο μου είχε βγάλει το bar.gr τότε και φάνηκε ότι το κατοχύρωσα κανονικά. Μετά μου ήρθε χειροκίνητα ένα email και μου είπε ότι κάποιος άλλος είχε κάνει αίτηση 3 ώρες πριν απο μένα.

Τη στιγμή που γίνεται η αίτηση από κάποιο μέλος, πρέπει να απενεργοποιείται η διαδικασία αιτήσεων για το προκείμενο domain μέχρι να εξεταστεί η πρώτη αίτηση. Αυτές είναι ξεκάθαρες διαδικασίες.

Αλλιώς πολλά μπορούν να γίνουν και άλλα τόσα να υποτεθούν ειδικά στο ξέφραγκο αμπέλι που λέγεται Ελλάντα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

aetos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aetos » 17 Ιαν 2004 21:46

cdhyper έγραψε:jps δεν ξέρω πόσα domains έχεις κατοχυρώσει. Εγώ έχω κατοχυρώσει για πελάτες μου πάνω από 50 στο ΙΤΕ.

Και μένα διαθέσιμο μου είχε βγάλει το bar.gr τότε και φάνηκε ότι το κατοχύρωσα κανονικά. Μετά μου ήρθε χειροκίνητα ένα email και μου είπε ότι κάποιος άλλος είχε κάνει αίτηση 3 ώρες πριν απο μένα.

Τη στιγμή που γίνεται η αίτηση από κάποιο μέλος, πρέπει να απενεργοποιείται η διαδικασία αιτήσεων για το προκείμενο domain μέχρι να εξεταστεί η πρώτη αίτηση. Αυτές είναι ξεκάθαρες διαδικασίες.

Αλλιώς πολλά μπορούν να γίνουν και άλλα τόσα να υποτεθούν ειδικά στο ξέφραγκο αμπέλι που λέγεται Ελλάντα.
sosta simfono apolita mazi sou.

Άβαταρ μέλους
jps
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jps » 19 Ιαν 2004 13:49

cdhyper υποτίθεται πως κι ένα λέπτο πριν αν έχει κάνει κάποιος άλλος αίτηση για το ίδιο domain (γιατί κι αυτό μπορεί να συμβεί) πρέπει να σε ενημερώνουν.
Δεν κάνω το συνήγορο του διαβόλου αλλά... με τους ρυθμούς που ακολουθούν αν απαγορευόταν να γίνει αίτηση μέχρι να εξεταστεί η πρώτη για ένα όνομα που έχει... ζήτηση θα χρειαζόντουσαν χρόνια για την κατοχύρωσή του (αν υποθέσουμε πως οι πρώτοι αιτούντες απορρίπτονται).
Τονίζω πως αυτό δεν τους δικαιολογεί και πως το σωστό είναι αυτό που γράφεις. Το να δέχονται πολλές αιτήσεις ταυτόχρονα σίγουρα διευκολύνει την... αδιαφάνεια και τα οποιαδήποτε μαγειρέματα θα ήθελε κάποιος να κάνει.
Η σημαντική ερώτηση κατά την γνώμη μου είναι:
Ποιός τους ελέγχει; Σε ποιόν δίνουν λογαριασμό;
Ο μη έλεγχος (σε οποιοδήποτε τομέα) και το να αφήνουμε την καλή λειτουργία "στην φιλοτιμία" του καθενός είναι επισφαλές γιατί η φιλοτιμία μπορεί να είναι φιλοατιμία...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες