Φθορά της ελληνικής γλώσσας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 22 Δεκ 2003 09:20

Αγράμματος είναι αυτός που δεν ξέρει την Ιστορία του,αυτός που δε μελετάει απο που έρχεται,αυτός που δε μελετάει που πάει.
Η φράση που χρησιμοποίησες την είπε ο πρόεδρος της Εθνικής Τράπεζας,ο οποίος όμως δε μας είπε πόσοι απο τους υπαλλήλους που έχει στην τράπεζα που διοικεί μπορούν να εξηγήσουν στον ηλικομένο που πάει στο κατάστημα τον τρόπο λειτουργίας της ΑΤΜ.Τόσο απλά....
Σε λίγα χρόνια θα μας λένε "Αγράμματος είναι αυτός που δεν ξέρει κινέζικα."Εργατικό δυναμικό με εξευτελιστικές αποδοχές μεγάλη αγορά αλλά πρόβλημα με τη γλώσσα.Μάθε Κινέζικα και πείγενε στο Πεκίνο να ανοίξεις εταιρεία Σχεδίασης ιστοσελίδων και σε λίγα χρόνια έλα στην Ελλάδα και αγόρασε την ομάδα που υποστηρίζεις.Τόσο απλά...

ok, kali einai i istoria kai ola alla stin euresi ergasias einai proson na kserei o aloos pc kai aglika. Oli tin istoria kai na kserei o allos de tou dinei lefta. Toso aplo. KAi i mousiki kali einai. Exw mai koultouriariki fili pou te3liwse mousiki. kai den tin p[ernoune pouthena.

Gia tin ethniki simfwnw einai alli istoria gia to prwswpiko. Gamisetal. Edw den mporoun na grapsoun ti leksi domain ws aitiologia katathesis.

Άβαταρ μέλους
laertes

Δημοσίευση από laertes » 22 Δεκ 2003 14:32

Ας μην είμαστε τόσο καταστροφολόγοι ρε παιδιά !!!

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε μια μικρή και φτωχή χώρα,

Εγώ πάντως είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές απ' αυτό που λέμε ν.ε. γλώσσα.
Είναι ζωντανή, είναι κλασική, είναι αριστοκράτισα κυρία, είναι γκόμενα αξιέραστη...

Εκτός από τον αξιότιμο κ. Μπαμπινιώτη υπάρχουν πολλοί άνθρωποι επιστήμονες που δουλεύουν αθόρυβα...

Αγαπητέ cdhyper να σου θυμίσω όμως τον Βιττγκεστάιν και ότι "ο κόσμος σου είναι η γλώσσα σου...".

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 22 Δεκ 2003 22:00

elias έγραψε:
Αγράμματος είναι αυτός που δεν ξέρει την Ιστορία του,αυτός που δε μελετάει απο που έρχεται,αυτός που δε μελετάει που πάει.
Η φράση που χρησιμοποίησες την είπε ο πρόεδρος της Εθνικής Τράπεζας,ο οποίος όμως δε μας είπε πόσοι απο τους υπαλλήλους που έχει στην τράπεζα που διοικεί μπορούν να εξηγήσουν στον ηλικομένο που πάει στο κατάστημα τον τρόπο λειτουργίας της ΑΤΜ.Τόσο απλά....
Σε λίγα χρόνια θα μας λένε "Αγράμματος είναι αυτός που δεν ξέρει κινέζικα."Εργατικό δυναμικό με εξευτελιστικές αποδοχές μεγάλη αγορά αλλά πρόβλημα με τη γλώσσα.Μάθε Κινέζικα και πείγενε στο Πεκίνο να ανοίξεις εταιρεία Σχεδίασης ιστοσελίδων και σε λίγα χρόνια έλα στην Ελλάδα και αγόρασε την ομάδα που υποστηρίζεις.Τόσο απλά...
ok, kali einai i istoria kai ola alla stin euresi ergasias einai proson na kserei o aloos pc kai aglika. Oli tin istoria kai na kserei o allos de tou dinei lefta.
Λοιπόν.Έχω έναν φίλο που εργάζεται σε μια ιδιωτική τράπεζα (δεν έχει σημασία το όνομα) και μου τηλεφωνεί μια μέρα και μου λέει:"Θέλω να σου στείλω ένα έγγραφο που μας είρθε απο μια Ισπανική τράπεζα και δεν μπορεί να το μεταφράσει κανείς.Θα μας βοηθήσεις μιας και ξέρεις Ισπανικά;"Η απάντηση μου:"Κάτσε ρε φίλε τόσα άτομα εκεί κανείς δεν ξέρει Ισπανικά;Τι μόρφωση έχουν όλοι αυτοί;"Απάντηση του φίλου μου:"Όλοι έχουν lower και proficiency"!Αλήθεια οι Ισπανοί γιατί δεν του έστειλαν το έγγραφο στην Αγγλική;Γιατί ο José Maria Aznar δε μιλάει ποτέ Αγγλικά;Γιατί ο πρώην πρωθυπουργός της Ισπανίας Gonzalez το καλοκαίρι που συναντίθηκαι με τον Τσοχατζόπουλο του είπε "Δεν μιλάω Αγγλικά",όταν ό πολύγλωσσος(!) Ακης έσπευσε να τον χεραιτήσει στα Αγγλικά;Αυτοί δεν ενδιαφέρονται για τη "Διεθνή γλώσσα";Σε πρόσφατο topic (πώς να το ονομάσω στα Ελληνικά;) κάποιος παρουσίαζε την ιστοσελίδα του για το στοίχημα και μόλις πήγα να τη δω αντίκρυσα μια σελίδα μόνο στα Αγγλικά.Μόλις του το έγρψα μου απάντησε "Είναι η διεθνής γλώσσα".Τι είμαστε ρε παιδιά Νηγηριανοί;Αν είναι δυνατόν.Αγοράζεις ηλεκτρική συσκευή και έχουν εχειρίδιο χρήσης σε όλες τις γλώσσες εκτός απο την Ελληνική.Ακόμα και στα Φινλανδικά!Πόσοι είναι οι Φινλανδοί,τί ιστορία έχουν;Τι βιομηχανία;Μόνο τη ΝΟΚΙΑ και τον Αγιο Βασίλη!!!Να σοβαρευτούμε.Αγοράζω πρίν λιγο καιρό μια πίτσα απο την PIZZA FAN και μόλις βλέπω την απόδειξη με πιάνουν γέλια έγραφε:"ΠΙΤΣΑ ΦΑΝ" και στο κουτί PIZZA FAN".Μας δουλεύουν κανονικά.Όπως έλεγε και ένας καθηγητής μαθηματικών στο Λύκειο "Τί γράφουν "PATISERIE" (αν το έγραψα λάθος ζητώ συγγνώμη) αν γράψουν ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ και πεινάσει ο αλλοδαπός δε θα το βρεί;"Βλέπεις επιγραφή "SALON DE COIFURE" και μέσα είναι η κυρα Πιπίτσα και κουρεύει φωρόντας γούνινες παντόφλες (το έχω δει αυτό)Τα Γαλλικά τη μάραναν.Ας σοβαρευτούμε.Στο τέλος αυτή η ξενομανία θα μας γυρίσει μπουμερανγκ.Πεπατάς στο δρόμο και ακούς: "BYE,CHIAO,BONJOUR(σπάνιο αλλα το έχω ακούσει),και σε πιο προχωρημένες καταστάσεις Φράσεις χωρίς σύνταξη,απο το κλασικό(!!!) "πάμε πλατεία/καφετέρεια/μπιλιάρδο/κλπ εως κουφά που δεν μπορώ να θυμηθώ.Μάθαμε τα Αγγλικά και ξεχάσαμε τα Ελληνικά.Αλλά ο "τουρισμός" (σε λίγα χρόνια θα λέμε οτι είναι Ελληνική λέξη) πάει απο το κακό στο χειρότερο.Αντίθετα οι "φίλοι" μας οι Τούρκοι όλο και καλύτερα και ας μην ξέρει ο τούρκος στην Σμύρνη το καλημέρα στα Αγγλικά.Τελικά μήπως φταίνε άλλα πράγματα και όχι η γνώση της Αγγλικής;Όσον αφορά το θέμα της Ιστορίας μπορώ να σου πω οτι μπορεί να μη σε προσλάβουν αν ξέρεις Ιστορία και δεν ξέρεις Αγγλικά αλλά δε θα γίνεις ρεζίλι αν σε ρωτήσουν τί είναι αυτος ο έφιππος μπροστά στην παλιά βουλή.Πριν 2 χρόνια ανεβαίνω τη Σταδίου και μπροστά μου περπατάει μια παλιά συμμαθήτρια με εκπληκτικούς βαθμούς και μόλις φτάνουμε μπροστά στην παλιά Βουλή την ρωτούν κάτι αλλοδαποί ποιός είναι αυτός ο Καβαλάρης,και μόλις απάνταει "Sorry i don't know" παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό.Και επάνω στο άγαλμα γράφει ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΛΟΚΟΤΡΟΝΗΣ.Ημαρτον που λέει και ο Γεωργίου!Ασε φίλε πονεμένες ιστορίες αυτά...
Αρκετά έγραψα

Gia tin ethniki simfwnw einai alli istoria gia to prwswpiko. Gamisetal. Edw den mporoun na grapsoun ti leksi domain ws aitiologia katathesis.

Έχεις δει πώς γίνονται οι διαγωνισμοί;Ιστορία,πρακτική αριθμητική και στοιχεία δημοκρατικού πολιτεύματος.Αφου προσληφθούν περνάνε ένα σεμινάριο 88 ωρών στην ένωση Ελληνικών τραπεζών και πιάνουν δουλειά.Πηγα να πληρωθώ σε κατάστημα της ΕΤΕ μια επιταγή δίγραμμη και μου είπε η κατα τ'αλλα συμπαθής κοπέλα "Σύγγνώμη κύριε αλλά ειναι ακυρωμένη η επιταγή".Πήγα στο διευθυντή για να μπορέσω να πληρωθώ την επιταγή.Proficiency όμως είχε.Γνώσεις οικονομικών και δή τραπεζικών δεν ειχε,ισως να είχε και ιστορίας (νεωτέρας και σύγχρονης) να μην μάθουμε για τη μάχη του Μαραθόνος και πάθουμε τίποτα....

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Δεκ 2003 11:51

Laertes ποιος σου είπε ότι τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση για τον Βιττγκεστάιν και τους αναλυτικούς φιλοσόφους εν γένει;

Η ζωή δεν είναι Μαθηματικά, όπως δεν είναι και γλώσσα. Αν ήταν έτσι θα ήταν βαρετή.[/img]
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
laertes

Δημοσίευση από laertes » 23 Δεκ 2003 19:06

Αγαπητέ cdhyper συμφωνώ απόλύτως μαζί σου ότι ο κόσμος δεν είναι μόνο γλώσσα, αλλά όταν χρησιμοποιούμε υπερβολικές εκφράσεις και λογικά-άλογα άλματα τότε ίσως να αναιρούμε τα λεγόμενα και τη δουλειά μας

Όπως ξέρεις, τα πάντα είναι θέμα ψευδαίσθησης, γιατί χωρίς ψευδαισθήσεις δεν υπάρχουν αισθήσεις.
Έχoυμε δηλαδή την ψευδαίσθηση ότι είμαστε φοιτητές, έχουν την ψευδαίσθηση ότι είναι καθηγητές, έχουμε από κοινού την ψυδαίσθηση ότι αυτό είναι σχολείο και έτσι δένει η κομπόστα...
Αλλιως, χέζε ψηλά κι αγνάντευε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες