Τη γνώμη σας γι'αυτή τη σύνθεση

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 27 Δεκ 2003 15:00

Εnas filos mou zitise na ton voithiso na parei pc. To paidi den asxoleitai, thelei apla games/internet/mp3s. Dinei mou leei 1500 Euro ( :S ). Ego loipon tou eftiaksa to eksis:
http://greekbytes.com/members/uploads/eshop1.mht

Den evala pliktrologio, pontiki klp. Iparxoun. Auto pou den einai poli kalo einai to CDWR nomizo alla thelei apla na kanei ti douleia tou, oxi na antigrafei 10 cd ti mera.. Episis to DVD to evala epeidi exo to idio kai einai poli kalo.

PS: Ta ixeia einai 43 Watt (25 apo to woofer kai 2x9 Watt mikra) kai pisteuo kanoun gia na akouei mousiki sto domatio mia xara..
PS2: Oi mnimi einai 2x256 (einai 2 dimm)

Epeidi periseuei ena poso kai tha mporousame na kanoume kapoies allages, ti protinete? Kaliteri karta grafikon? Megalitero disko? (den pisteuo oti xreiazetai)

Thanks

makis

Δημοσίευση από makis » 27 Δεκ 2003 15:53

baltoy Intel! :P :kaloe:

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 28 Δεκ 2003 08:08

Πολυ καλο Mobo αλλα δεν ξερω εαν θα του χρειαστουν καποια πραγματα που εχει επανω, οπως Raid controller.

Ε...καλο το sony αλλα για πιο σιγουρια πηγαινε σε Plextor και με χωρις πολλα ευρω παραπανω. (Τουλαχιστον ετσι θυμαμαι.)

Μνημη καλα θα ητανε να του βαλεις 1 dimm 512 σε περιπτωση που θα θελει να κανει αναβαθμηση στο μελλον ωστε να την διπλασιασει. :wink:

Σκληρος ειναι up to him γιατι εκεινος θα ξερει καλυτερα εαν θα του κανει. Εγω π.χ. εχω ενα 80αρη μονο για τα MP3 και μιας και ειπες οτι και εκεινος θα ασχοληθει με μουσικη δεν ειναι και πολυ δυσκολο να τον γεμισει.
Θα χωρισεις τον δισκο του σε partitions πιστευω. Σε ποσα?

Για καρτα γραφικων, θα του χρειαστει το TVOUT? ή το πληρωνει τσαμπα?

Pioneer....κορυφη! :wink:

Καρτα ηχου? On board?

AMD + Gigabyte ειναι ενας πολυ καλος συνδυασμος. Προσεξε ομως την θερμοκρασια του μηχανηματος. Καλο θα ητανε να σκεφτεις και μια Volcano απο Checkmate, καπου στα 60 ευρω πρεπει να εχει. Λιγο παραπανω θορυβος αλλα σιγουρια. :wink:
Εκει μεσα θα βρεις και αλλα πολλα για την ψυξη και καλη λειτουργια του μηχανηματος.

Τελος κοιτα το tower να εχει χωρο μεσα και να αλλαξεις το 350αρη με 400αρη τροφοδοτικο. Πολυ καλα ειναι και τα Zalman. :idea:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 28 Δεκ 2003 16:45

idio pc sxedon me to diko mou ebales.

bale disko wd Serial ATA kai CD-RW plextor. sony me tipota. Enas pelatis mou pire tetio kai afou ton eixa prodopiisi meta apo mia bdomada tou kaike.To alakse i egiisi

Isws xreiastei DVD -RW. Opote ena plextor PX-708A

kai mia kaliteri psiktra opws sou eipe o e-times

Me auti ti mitriki kai to dual bios+ ton serial ata to office mpenei full egkatastasi se 1misi lepto

othoni ti ti thelei tin palio LCD? gia omorfies? As parei me ta misa lefta mia CRT flat 17ara me thires USB dipla kai na dwsei ta ipolipa lefta anti gia tin LCd se kanena ekswteriko disko me firewire(I gigabyte Nforce kai to fireware petane) afou me ta mp3 kai ta video tha gemisi o diskos.
Episis me ta ipolipa lefta tha se ftasoune anti na pareis ram 256 pare 2 ram 400ares sta 512 MB Samsung i kingston

Άβαταρ μέλους
zZz

Δημοσίευση από zZz » 28 Δεκ 2003 17:40

καρτα γραφικον βαλε χαλαρα.
και raid ειναι καλη φαση.
αλλα αν παιζει games μια καλη καρτα ειναι αναγκεα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 31 Δεκ 2003 20:22

Παρακαλουμε Nik... :wink:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 01 Ιαν 2004 02:10

e-times έγραψε:Πολυ καλο Mobo αλλα δεν ξερω εαν θα του χρειαστουν καποια πραγματα που εχει επανω, οπως Raid controller.

Ε...καλο το sony αλλα για πιο σιγουρια πηγαινε σε Plextor και με χωρις πολλα ευρω παραπανω. (Τουλαχιστον ετσι θυμαμαι.)

Μνημη καλα θα ητανε να του βαλεις 1 dimm 512 σε περιπτωση που θα θελει να κανει αναβαθμηση στο μελλον ωστε να την διπλασιασει. :wink:

Σκληρος ειναι up to him γιατι εκεινος θα ξερει καλυτερα εαν θα του κανει. Εγω π.χ. εχω ενα 80αρη μονο για τα MP3 και μιας και ειπες οτι και εκεινος θα ασχοληθει με μουσικη δεν ειναι και πολυ δυσκολο να τον γεμισει.
Θα χωρισεις τον δισκο του σε partitions πιστευω. Σε ποσα?

Για καρτα γραφικων, θα του χρειαστει το TVOUT? ή το πληρωνει τσαμπα?

Pioneer....κορυφη! :wink:

Καρτα ηχου? On board?

AMD + Gigabyte ειναι ενας πολυ καλος συνδυασμος. Προσεξε ομως την θερμοκρασια του μηχανηματος. Καλο θα ητανε να σκεφτεις και μια Volcano απο Checkmate, καπου στα 60 ευρω πρεπει να εχει. Λιγο παραπανω θορυβος αλλα σιγουρια. :wink:
Εκει μεσα θα βρεις και αλλα πολλα για την ψυξη και καλη λειτουργια του μηχανηματος.

Τελος κοιτα το tower να εχει χωρο μεσα και να αλλαξεις το 350αρη με 400αρη τροφοδοτικο. Πολυ καλα ειναι και τα Zalman. :idea:
Άψογος!!! :wink:

Ray

Δημοσίευση από Ray » 01 Ιαν 2004 16:13

Επειδή τυχαίνει να είμαι κάτοχος πάνω κάτω, του ίδιου configuration που παρουσιάζεις εδώ θα σου πω και εγώ την άποψή μου…

(ι) Η μητρική GIGABYTE GA-7N400PRO, είναι μια από τις κορυφαίες στην Ελληνική αγορά αυτήν την στιγμή και όλα τα ειδικά περιοδικά του χώρου της έδωσαν την πρώτη θέση στην κατηγορία της… ( υποστηρίζει USB 2, FIREWIRE, ETHERNET 100-1000, SERIAL ATA κλπ) Και πίστεψέ με τους τελευταίους τρεις μήνες που την χρησιμοποιώ είμαι πολύ ευχαριστημένος!

(ιι) Πολύ σωστή η επιλογή της μνήμης, με 2xDIMM των 256 ΜΒ, έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί το Dual DDR, με αποτέλεσμα μεγαλύτερες επιδώσεις!

(ιιι) Λόγω του ότι η μητρική υποστηρίζει SERIAL ATA δίσκους, με ένα ελάχιστο κόστος παραπάνω, προτίμησε έναν δίσκο με αυτό το πρωτόκολλο! Αυτός που έχεις επιλέξει μεταφέρει δεδομένα με 100ΜΒ/s ενώ ένας S.A. μεταφέρει από 150ΜΒ/s και πάνω… (Η διαφορά τιμής είναι γύρω στα 10-30 euro)

(iv) Εάν το PC χρησιμοποιηθεί για gaming, πιστεύω ότι η 9200 της ΑΤΙ δεν θα καλύψει τις ανάγκες σύγχρονων παιχνιδιών, μία 9600 ή ακόμη καλύτερα μια 9800, θα δώσουν περισσότερη χαρά στον φίλο σου…

Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει εδώ και η μεγαλύτερη ανάλυση που υποστηρίζει η οθόνη που διάλεξες… Αν υποστηρίζει μέχρι 1024x768, τότε ίσως και μια απλή Geforce FX 5200, να είναι αρκετή για να παίζει κάποιος σε 1024x768x32bit…

(v) Τα περί θερμότητας είναι παραμύθια της Χαλημάς, διότι το δικό μου PC, έχει να κλείσει πάνω από δύο μήνες (λόγο ADSL), και πιστέψτε με πέρα από απαιτητικά παιχνίδια, σηκώνει και αρκετά απαιτητικούς servers που διψάνε για ισχύ, με αποτέλεσμα το CPU να δουλεύει στο 90% της ισχύς του για εβδομάδες ολόκληρες!

Έχω Athlon XP 3000+, το Boxed Set και χρησιμοποιώ τον ανεμιστήρα που δίνει η AMD μαζί με τον επεξεργαστή!

(vi) Επίσης η on-board κάρτα ήχου, υποστηρίζει 5-κάναλο ήχο και αποκωδικοποίηση Dolby, οπότε σαν κάρτα ήχου είσαι υπερκαλυμμένος… Τώρα αν ο φίλος σου έχει λεφτά για σκόρπισμα, μια Aydigy 2, ίσως να δώσει λίγη ταχύτητα παραπάνω στο σύστημα, λόγω του ότι παίρνει κάποιο από το φορτίο του επεξεργαστή επάνω της

(vii) Τα υπόλοιπα υποσυστήματα είναι αρκετά αξιόλογα και νομίζω ότι δεν θα δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα… Ίσως να επέλεγα ένα DVD recorder, τώρα που οι τιμές τους είναι γύρω στα 200 ευρώ

Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο, αν πάντως έχεις οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με επιδώσεις κλπ, θα είμαι χαρούμενος να σου απαντήσω…

Φιλικά Χρήστος

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 02 Ιαν 2004 14:27

Thanks a lot paidia! ekana 1-2 mikroallages kai to paraggeila.. tora to pote tha erthei einai allo thema :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες