programa gia mixes ???

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από Nidas » 29 Δεκ 2003 17:09

paidia eiparxei kanena programa pou na boreis na kaneis mixes ??
an nai poio ???
nomizo pos ginete me to traktor dj studio 2 alla xriazese dio kartes ixou ego exo mono mia ...
eiparxei tipota ????
diladi na akouo deck1 apo ta ixia kai deck2 apo ta akostika !!!
....

Άβαταρ μέλους
NoName

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από NoName » 10 Ιαν 2004 23:02

loipon to traktor dj studio (eidika sth neoteri ekdosi tou 2,5,1) einai to idaniko gia pc-mixing :kaloe: .Den xreiazetai 2 kartes hxou alla mia arkei na einai polikanalikh.Stin periptwsi sou arkei mia apli tetrakanaliki karta(egw sto pc mou exw ton soundblaster live 1024-sxetika palia).Sta properties tou programatos sto Audio tha epilekseis sto device tin karta sou k akribws apo katw poia kanalia tha einai master k poia monitor(opou tha bazeis ta akoustika sou).An bebaia einai apli h karta sou tote tha arkesteis mono sto master :cry: k den tha exeis akoustika.Twra an thes kati pio aplo protinw to traktor pali, se palioteri ekdosi(tin 1).Episis yparxei k o trakor player pou kanei aytomatopoihmena ta mix alla to apotelesma einai arketa ftwxo.Ayta loipon... :roll:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Ιαν 2004 15:47

Εγώ στο laptop με μία απλή δικάναλη κάρτα ήχου και το Traktor DJ Studio 2.5.3 τον χαβαλέ μου με το πρόγραμμα μπορώ να τον κάνω!

Στο desktop με μία Live 5.1 εκεί μπορώ να το δουλέψω με πολλούς τρόπους το πρόγραμμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πάντως προσωπικά αυτά τα προγράμματα τα θεωρώ ανάξια ένως κανονικού σετ 2 επαγγελματικών CD Player και ενώς μίκτη...

Άβαταρ μέλους
NoName

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από NoName » 11 Ιαν 2004 23:20

Φιλε Cha0s δεν εχω δει το Traktor σε δράση σε κάποιο club, όμως έχω δει το BPM Studio σε συνδιασμό με την εξωτερική συσκευή που η ίδια η εταιρία παράγει.Το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητικό αν και το κόστος αγοράς της εξωτερικής συσκευής είναι 1200ευρώ-μάλλον απαγορευτικό κ σίγουρα πιο ακριβό απο την αγορά δυο επαγγελματικών cd players.Το Traktor το δουλεύω τους τελευταίους δύο μήνες κ μπορώ να πω ότι είμαι αρκετα ικανοποιημένος!Εχω παίξει με αυτο σε καφετέριες μόνο με την βοήθεια του πληκτρολογίου(το οποιο κ το προγραμματιζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου) και δεν μπορώ να πω ότι στην τελική ευθεία υστερει σε σχέση με ένα παραδοσιακό σετ dj πάνω στο οποίο κ δούλευα όλο το καλοκαίρι.Βεβαια συμφωνώ μαζί σου ότι καλύτερα είναι να παίζεις 'παραδοσιακά' μιας κ είναι κάτι πιο χειροπιαστο(με αυτή τη λέξη και μόνο δικαιολογώ το χαρακτηρισμο σου στα προγραμματα pc-mixing ως 'ανάξια').Τέλος σου υπενθυμίζω ότι με το Traktor εχεις την δυνατότητα να συνδέσεις εξωτερικό μίκτη(το οποιο και έχω κάνει) καθώς και καποιο πλήρως προγραμματιζόμενο midi controller ελέγχοντας όλες τις λειτουργίες του(κάτι που δεν έχω κάνει και το έθεσα ως topic) δίνοντας σου έτσι τον προαναφερόμενο χειροπιαστό χαρακτήρα.Ελπίζω να μην κουρασα...

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από fmayakos » 12 Ιαν 2004 00:06

Nidas έγραψε:programa pou na boreis na kaneis mixes ??
Λέγεται "Συναχωμένη μύτη ΜΧ"
ο Αργύρης σπουδάζει έξυπνος!!!

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από e-times » 12 Ιαν 2004 01:01

Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Ιαν 2004 01:02

Με εξωτερικό Controller έχω δει το PCDJ του οποίου η τιμή είναι επίσης απαγορευτική όταν με τα ίδια λεφτά πέρνεις ένα DJ Set κανονικό και κάνεις την δουλεία σου.

Προσωπικά (αποψή μου πάντα ε!) τέτοιου είδους προγράμματα δεν κάνουν για επαγγελματική χρήση (σε ένα μεγάλο μαγαζί π.χ.).
Προσφέρουν πολλές ευκολίες αλλά όπως είπες δεν είναι το ίδιο χειροπιαστά. Πέρα από την μεγαλύτερη ευκολία (κατ' εμέ) που δίνει ένα επαγγελματικό CD Player δίνει και μεγαλύτερη ασφάλεια.

Συγκεκριμένα παίζω κοντά 3 χρόνια με 2 Pioneer CDJ-100s και μίκτη IMG Stageline ή Numark (ανάλογα με την περίσταση...) και δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω τα ίδια πράγματα με ένα PC...

Ένας Controller ίσως να μου αλλάξει αυτή την άποψη οπότε δεν είμαι απόλυτος.

Άβαταρ μέλους
Bi2L

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από Bi2L » 12 Ιαν 2004 12:25

BPM STUDIO PROFI, PCDJ, TRACKTOR(VERY GOOD)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

programa gia mixes ???

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Ιαν 2004 15:29

Τo PCDJ βασικά την τελευταία φορά που το δοκίμασα (δεν θυμάμαι σε πιά έκδοση ήταν... πάνε αρκετοί μήνες) είχε απίστευτα προβλήματα με τον ήχο!

Έτρωγε πολλά κολήματα...

Απόσα έχω δει το Traktor είναι από τα καλύτερα για μένα (πάντα για τον χαβαλέ - εξήγησα παραπάνω...)

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης