poses ores exete afisei anoixto to pc sas

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 13 Ιαν 2004 02:08

Πω τι μου θυμισες τωρα... Εγω εμπαινα Acro και Gate με το ψευδωνυμο Loverboy, και σε ολες τις υπολοιπες (forum, matrix κλπ) σαν Handsome :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2004 02:11

Forum έμπαινα ως Enigma και Acro ως AEnigma.. :P

πόσες και πόσες ώρες στο Galactic Empire... :P ή στο wall της Acro... :lol: :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Ιαν 2004 02:11

Loverboy;;;;;

ΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧχΑαχχα
αχαχαχχαχαχααχΑΧΑΧΑΧΧΑχαχαχα
αχχαχαχαχαχΑ

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 13 Ιαν 2004 02:12

Πριν 8 χρόνια ρε.... Τώρα είμαι Loverman :kaloe:
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2004 02:16

τώρα είσαι πουρόman... :P :lol:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 13 Ιαν 2004 02:22

Πλακα-πλακα, τον 486 τον εχω ακομη διπλα απο το γραφειο μου και σκονιζεται. Οι δισκοι ειναι μεσα ακομη... Δεν μου παει η καρδια ουτε να σβησω τιποτα, ουτε να τον πεταξω. Θελει πολλη θεληση για να το κανει καποιος αυτο, και παω στοιχημα οτι ολοι οι συσοπες εχουν τα backup των βασεων. Ασχετα αν δεν τα χρησιμοποιησουν ποτε, για συναισθηματικους λογους... H βαση ηταν 11.500 χρηστες οταν την εκλεισα...
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2004 02:27

αν δεις μάλλον θα με έχεις μέσα.. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Ιαν 2004 02:28

Το προσέξατε;;;

Αλλάζει κουβέντα....

ΑΧΧΑχΑΑΧΑΧΧΑχΑΧΑχααχχαχα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 13 Ιαν 2004 02:49

PC Master τεύχος 111:

BBS: Κι όμως είναι κοντά μας!
Γιάννης Ρηγόπουλος

Οταν μου ανατέθηκε να γράψω αυτό το άρθρο ένιωσα ένα πολύ ευχάριστο συναίσθημα. Οι BBS υπήρξαν ένα θέμα το οποίο κάλυψα στο παρελθόν εκτενώς από τη στήλη "Telecommunications" του "PC Master". Ακόμη όμως κι εγώ πίστευα οτι ύστερα από τόσο μεγάλο διάστημα όλα έχουν τελειώσει για αυτόν το χώρο. Ειδικά μετά την επικράτηση του Internet surfing στους υπολογιστές μας και των πολύχρωμων Web sites σε σχέση με τις μονόχρωμες ή ANSI οθόνες των παλιών bulletin boards, όλα έδειχναν πως οι BBS, που τόσο αγαπήσαμε και μας βοήθησαν να περάσουμε ώρες ατελείωτες (με χρέωση μόνο μίας αστικής μονάδας!) συνδεδεμένοι, δεν θα έβρισκαν πια πρόσφορο έδαφος για να εξελιχθούν ή έστω να διατηρήσουν τη μορφή που είχαν μέχρι τον καιρό που έγινε η "έκρηξη¨στις τηλεφωνικές γραμμές μας με το Διαδίκτυο. Εξάλλου, ποιος θα πλήρωνε μηνιαία συνδρομή σε μία BBS, ακόμη και ελάχιστου κόστους για την τσέπη του, από τη στιγμή που μπορούσε να επενδύσει κάτι παραπάνω και να έχει τη μαγεία του Internet στον υπολογιστή του.

Κι όμως, φίλοι μου! Ισως να μην το πιστεύετε, αλλά οι BBS υπάρχουν και περιμένουν πάντοτε εσάς για να τις υποστηρίξετε. Πάντα επί των επάλξεων!

Δεν σας κρύβω πως η έρευνα που έκανα ήταν παράλληλα και μία αναπόληση των παλαιών καλών ημερών, τότε που στις τηλεφωνικές γραμμές άκουγες από "βατραχάκια" μέχρι "εμφύλιο πόλεμο" από την εξαιρετική (!!!) ποιότητα γραμμών που πρόσφερε ο εθνικός μας τηλεπικοινωνιακός φορέας και η ταχύτητα σύνδεσης δεν ξεπερνούσε τα 14.400 ή το πολύ τα 28.800 bps με πολλά NO CARRIER μηνύματα στο terminal πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαμε για τις συνδέσεις. Παρ'όλα αυτά το BBSing ήταν τρόπος ζωής για όλο τον τότε "δικτυωμένο¨κόσμο. Οσοι δεν έζησαν αυτή την εποχή δεν μπορούν να καταλάβουν τι ακριβώς εννοώ. Με λίγες λέξεις, δεν μπορεί να συγκριθεί με το Web browsing του σήμερα.

Οπως και να έχει όμως, οι καιροί άλλαξαν. Καλώς ή κακώς, το Internet είναι πια ο νέος τρόπος ηλεκτρονικής ζωής, γενικά αποδεκτός από όλο τον κόσμο, και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, ούτε το επιθυμεί κανείς άλλωστε. Υπάρχουν όμως κάποιοι οι οποίοι παραμένουν πιστοί στις παραδόσεις και εξακολουθούν να διατηρούν την BBS τους για δική τους ευχαρίστηση αλλά και, όσο και αν δεν το πιστεύετε, ύστερα από απαίτηση πολλών παλιών και νέων συνδρομητών τους. Μάλιστα, ορισμένες BBS προσφέρουν και πρόσβαση στο Διαδίκτυο, με αποτέλεσμα να αποτελούν τη χρυσή τομή για τους λάτρεις του κλασικού και τους φανατικούς του καινούριου.

Υστερα από έρευνα δύο εβδομάδων κατάφερα να επικοινωνήσω με κάποιους sysops και να πάρω πληροφορίες για τη βάση τους. Ολοι με προθυμία προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν, όντως ορισμένοι γνωστοί από παλαιότερες συνεργασίες. Οι συνδέσεις μου με τις BBS ήταν λες και έκανα τα πρώτα μου βήματα με το νέο μου modem. Μάλλον ξεσυνήθισα αυτό που κι εγώ έκανα πριν από μερικά χρόνια. Ατελείωτες ώρες χωμένος στα μηνύματα, τα fora (forum), τα downloads και τα conferences (chats). Ηρθαν στο μυαλό μου άλλες εποχές...

Σελίδες 56-57: Αφιέρωμα στην Hypercomm BBS
http://www.hyperhosting.gr/gotoc-isdn/hypercomm.jpg
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 13 Ιαν 2004 05:25

Όταν ο πατέρας μου είχε πρακτορείο ΠΡΟΠΟ και είχε βγει το λόττο τον είχα ανοιχτό 2,5 χρόνια και άλλα τόσα τον εκτυπωτή για να τυπώνει δελτία (286) :lol:

Σημ.: Τώρα που έχω adsl δεν τον έχω κλείσει από τον Δεκέμβρη!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες