Οικογενειακή Δημοκρατία Τηλεοπτικής μορφής!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 09 Ιαν 2004 01:07

Αυτό είναι το πολίτευμα μας :lol: σύμφωνα με τον Πανούση :kaloe: και φυσικά συμφωνώ!!!
Πρώτοι εφαρμόσαμε την Δημοκρατία στην Αρχαία Ελλάδα και τώρα για πρώτη φορά την Οικογενειακή Δημοκρατία Τηλεοπτικής μορφής!!!

Αλλά τι Δάμαλος, τι Γιωργάκης τι Μαυρογιαλούρος... Όλοι τα ίδια...
Τι θα ψηφίσουμε λοιπόν στις εκλογές εμείς οι «απλοί» πολίτες? :lol: :lol:

Προσωπικά ΑΚΥΡΟ μιας και δεν πιστεύω κανείς να αλλάξει τίποτα.. Όλοι κοιτάνε την τσέπη τους και το συμφέρον τους ενώ οι γραμμές που θα ακολουθήσουν σε θέματα πολιτικής θα έρχονται από όλα κέντρα!!!

Στις απόψεις προσέξτε τους χαρακτηρισμούς σας...
:pint:

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 09 Ιαν 2004 11:42

Συμφωνώ με την άποψή σου περί οικογενειοκρατίας αλλά διαφωνώ με την άκυρη ψήφο. Είναι πιό υγιής πολιτική αντίδραση και σκέψη να ρίξεις λευκό παρά άκυρο. Το λευκό δηλώνει πολιτική άποψη. Το άκυρο όχι.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Ιαν 2004 12:46

Την ενισχυμένη αναλογική την ξέρετε; Λευκό και άκυρο καταλήγουν να πηγαίνουν στο πρώτο κόμμα.

Η μόνη λύση είναι να ψηφίσετε κάποιο κόμμα από τα μικρά εκτός βουλής. Και δεν εννοώ Ακροδεξιά ή Ακροαριστερά τα οποία στη βάση τους συγκλίνουν.

Η αποχή είναι το χειρότερο και δείχνει την έλλειψη ενδιαφέροντος για τον συνάνθρωπο, συμπολίτη.

Ο Πανούσης εκτός των άλλων είναι υποστηρικτής της άμεσης δημοκρατίας με σοβαρά επιχειρήματα. Καλό θα ήταν οι πολιτικάντηδες του σύγχρονου marketing που λανσάρουν τις μούρες τους σα χαρτί υγείας να παραδειγματιστούν και να προβληματιστούν από τις απόψεις του.

Επιπλέον φίλε Κώστα:
1) Κανείς Αμερικάνος ή Εβραίος δε σε υποχρεώνει στην κάλπη να ψηφίσεις αυτό που θες
2) Κανείς Αμερικάνος ή Εβραίος δε σε υποχρεώνει να μην φτιάξεις ο ίδιος κόμμα για να αλλάξεις την κατάσταση.

Η δημοκρατία ποτέ δεν είναι αδιέξοδη ή ετεροκατευθυνόμενη. Τέτοιες απόψεις σαν τη δική σου άκουσα και από τη Ζούγκλα του Τριανταφ. όταν έκανε κάποιο γκάλοπ και πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό...
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 09 Ιαν 2004 13:40

Τελικά δεν θα πάω καν να ψηφίσω....... :hammer:

ΑΠΟΧΗ

Δημοκράτια έχουμε ..... οπότε επιλογή μου είναι να μην πάω καν..... γιατί να χάσω την ώρα μου ενω ξέρω ότι καταβάθος δεν θα αλλάξει τίποτα....

Και Ζούγκλα δεν είδα..... αλλά δυστυχώς είμαστε....

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιαν 2004 13:58

Από την στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις αποχή απλά αφήνεις και την δική σου τύχη στα χέρια άλλων...

Μη σε ακούσω μετά να λες για οικονομική κατάσταση, εργασία, ασφαλιστικό, κτλ. Γιατί από την στιγμή που αποφάσισες να είσαι άβουλος όταν σου ζητήθηκε η γνώμη σου δε θα έχεις λόγο να παραπονιέσαι για τίποτα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 09 Ιαν 2004 14:06

Αλλωστε Κώστα μου υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές μικρών κομμάτων που θα μπορούσες να σκεφτείς να ψηφίσεις κάποιο από αυτά. Δεν ξέρω σε ποιόν χώρο ανήκεις αλλά σίγουρα κάποιος από τους μικρούς μπορεί να σε εκφράσει.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Ιαν 2004 14:08

Η Δημοκρατία δε σημαίνει ελευθερία στην κατάργησή της. Είσαι ελεύθερος να κάνεις οτιδήποτε δε θίγει την ακεραιότητά της. Η αποχή θίγει την ακεραιότητά της.

Η Δημοκρατία το μόνο που ζητά είναι να συμμετέχεις. Επομένως δεν είσαι ελεύθερος να μη συμμετέχεις.

Είναι σα να μου λες ότι σου περιορίζει την ελευθερία η δια νόμου απαγόρευση της ανθρωποκτονίας!

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 09 Ιαν 2004 16:46

John Sclavos έγραψε:Από την στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις αποχή απλά αφήνεις και την δική σου τύχη στα χέρια άλλων...

Μη σε ακούσω μετά να λες για οικονομική κατάσταση, εργασία, ασφαλιστικό, κτλ. Γιατί από την στιγμή που αποφάσισες να είσαι άβουλος όταν σου ζητήθηκε η γνώμη σου δε θα έχεις λόγο να παραπονιέσαι για τίποτα.
Δηλαδή άμα ψηφίσεις κάποιον νομίζεις ότι αυτός θα σου ζητήσει την γνώμη σου για τα μετρα και τις αποφάσεις που θα περάσει... για τα νομοσχέδια... αφου μεταξύ τους τα μαγειρεύουν..... Αν νομίζετε οτι μπορούν οοι εκλογές να αλλάξουν κάτι..... νομίζω ότι γελιόμαστε....

Πες μου για κάτι που σου ζητήσανε την γνώμη σου.....
Για το ασφαλιστικό...... :hammer:
Για την παιδεία ..... :hammer:
Για τον στρατό..... :hammer:
Σε ρωτήσανε ποτέ αν θέλεις να κάνουνε αυξήσεις.... δεν νομίζω...

Ένα πράγμα.....
Όποίος θα ψηφισει...... θα ψηφίσει για το ρουσφέτι του παιδιού του, της γυναίκας του, του φίλου του..... και καλά θα κάνει....

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 09 Ιαν 2004 16:50

Elli έγραψε:Αλλωστε Κώστα μου υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές μικρών κομμάτων που θα μπορούσες να σκεφτείς να ψηφίσεις κάποιο από αυτά. Δεν ξέρω σε ποιόν χώρο ανήκεις αλλά σίγουρα κάποιος από τους μικρούς μπορεί να σε εκφράσει.

Δεν ανήκω πουθένα..... :o
Μικρά κόμματα..... ασε δεν φτάνει που έχουμε τα μέγαλα να μας τα τρώνε... να βάλουμε και άλλους στην κεφάλα μας...

Δεν λεω καλές ιδέες αλλά στην πράξη κολλάει το σίδηρο.... γιατί άμα τους δώσεις και εξουσία ..... θα σε **** και αυτά!!!

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 09 Ιαν 2004 17:04

cdhyper έγραψε:Η Δημοκρατία δε σημαίνει ελευθερία στην κατάργησή της. Είσαι ελεύθερος να κάνεις οτιδήποτε δε θίγει την ακεραιότητά της. Η αποχή θίγει την ακεραιότητά της.

Η Δημοκρατία το μόνο που ζητά είναι να συμμετέχεις. Επομένως δεν είσαι ελεύθερος να μη συμμετέχεις.

Είναι σα να μου λες ότι σου περιορίζει την ελευθερία η δια νόμου απαγόρευση της ανθρωποκτονίας!
Ο πατέρας, της γενιάς του Πολυτεχνείου, κάθεται στο σαλόνι του σπιτιού του μαζί με τον 10χρονο γιο του και το νεώτερο βλαστάρι της οικογένειας, ένα μωρό 1 έτους. Κάποια στιγμή αποφασίζει να εξηγήσει στον "μεγάλο" τι σημαίνουν όλα όσα ακούγονται για τις κοινωνικές τάξεις, την αντιπαλότητά τους και τον ρόλο της εξουσίας στη ζωή μας.
- "Κοίτα παιδί μου", του λέει, "η κοινωνία είναι όπως η οικογένεια. Στην δική μας οικογένεια για παράδειγμα, εγώ είμαι το κεφάλαιο. Αυτός δηλαδή που κερδίζει και φέρνει τα χρήματα. Η μητέρα σου είναι η κυβέρνηση, αυτή αποφασίζει που και πώς θα τα ξοδέψουμε. Η υπηρέτρια είναι η εργατική τάξη. Εσύ παιδί μου είσαι ο λαός".
- "Το μωρό πατέρα τι είναι", ρωτάει ο γιος, "ο λαουτζίκος";
- "Όχι παιδί μου, το μωρό είναι το μέλλον του λαού", απαντάει ο πατέρας.
Η ώρα έχει περάσει και πάνε όλοι για ύπνο. Κάποια στιγμή, αργά τα μεσάνυχτα, το μωρό τα έχει "κάνει" και κλαίει με λυγμούς. Κανένας δεν σηκώνεται να το ησυχάσει. Ο γιος, σηκώνεται, χτυπάει την πόρτα της κρεβατοκάμαρας των γονέων του. Τίποτα! Μισανοίγει την πόρτα και βλέπει την μητέρα του να κοιμάται ατάραχη φορώντας ωτοασπίδες. Ο πατέρας πουθενά. Πηγαίνει προς την κουζίνα και από την μισάνοιχτη πόρτα βλέπει τον πατέρα του να "πηδάει" την υπηρέτρια. Φεύγει αθόρυβα και από εκεί πλήρως απογοητευμένος και επιστρέφει στο δωμάτιό του. Το πρωί, αναφέρει στον πατέρα του το βραδινό περιστατικό με το κλάμα του μωρού.
- "Να σου εξηγήσω γιε μου", λέει ο πατέρας.
- "Άσε, άσε πατέρα κατάλαβα", του απαντάει ο γιος. "Το κεφάλαιο "πηδάει" την εργατική τάξη, η κυβέρνηση κοιμάται του καλού καιρού, ο λαός φωνάζει, αλλά δεν τον ακούει κανείς και το μέλλον του λαού παραμένει σκατωμένο !!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Ιαν 2004 17:24

Ειλικρινά δε βρήκα κάποιο επιχείρημα στα λόγια σου. Όταν σου πονάει το κεφάλι πας στο γιατρό δεν το κόβεις. Όταν η δημοκρατία μας έχει ελαττώματα την κάνουμε καλύτερη δεν την καταστρέφουμε.

Αυτά πιστεύω είναι βασικά πράγματα.

Και αν δεν ξέρεις τι θα κάνει το κάθε κόμμα για το ασφαλιστικό, την παιδεία κλπ, διάβασε το πρόγραμμά τους. Πχ Στο πρόγραμμα της η ΝΔ λέει ότι θα δημιουργήσει ιδιωτικά αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια. Σχεδόν κανείς δεν το ξέρει γιατί απλούστατα δε δίνει σημασία στο πρόγραμμα των κομμάτων. Αύριο όμως σαν τους ηλίθιους θα βγαίνουν στο δρόμο και θα διαμαρτύρονται ότι καταργήθηκε η δημόσια εκπαίδευση.

Η πολιτική είναι πολύ σοβαρό πράγμα για να διακωμωδείται από παιδιάστικες εκφράσεις του στυλ: Φταίνει οι Εβραίοι, όλοι είναι κλέφτες, παροιμίες με το μωρό που χέστηκε κλπ.

Πιστεύω ότι είσαι μορφωμένο παιδί και καταλαβαίνεις τι λέω. Αν διαβάσεις λίγο νεότερη πολιτική ιστορία από τη Μικρασιατική καταστροφή και μετά θα αλλάξεις προς το καλύτερο πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 09 Ιαν 2004 17:35

cdhyper έγραψε:Ειλικρινά δε βρήκα κάποιο επιχείρημα στα λόγια σου. Όταν σου πονάει το κεφάλι πας στο γιατρό δεν το κόβεις. Όταν η δημοκρατία μας έχει ελαττώματα την κάνουμε καλύτερη δεν την καταστρέφουμε.
Aν κάποιο μέλος είναι που διατυπώνει με πολύ χιούμορ τις απόψεις του .... αυτός είσαι εσυ :lol:
Το ανέκδοτο ήταν για να πέσουν οι τόνοι.....

Πάντως νομίζουμε ότι έχουμε εντελώς διαφορετικές απόψεις.... είμαι στην μια άκρη και είσαι στην άλλη.....

Απλώς δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι... με οποιδήποτε κυβέρνηση... οποιοδήποτε πολίτευμα..... είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας να ΚΟΙΤΑΞΟΥΝΕ περισσότερο την χώρα και λιγότερο την τσέπη τους.........

Άβαταρ μέλους
cracker

Δημοσίευση από cracker » 10 Ιαν 2004 11:59

Kostas Theofilopoulos έγραψε:Ο πατέρας, της γενιάς του Πολυτεχνείου, κάθεται στο σαλόνι του σπιτιού του μαζί με τον 10χρονο γιο του και το νεώτερο βλαστάρι της οικογένειας, ένα μωρό 1 έτους. Κάποια στιγμή αποφασίζει να εξηγήσει στον "μεγάλο" τι σημαίνουν όλα όσα ακούγονται για τις κοινωνικές τάξεις, την αντιπαλότητά τους και τον ρόλο της εξουσίας στη ζωή μας.
- "Κοίτα παιδί μου", του λέει, "η κοινωνία είναι όπως η οικογένεια. Στην δική μας οικογένεια για παράδειγμα, εγώ είμαι το κεφάλαιο. Αυτός δηλαδή που κερδίζει και φέρνει τα χρήματα. Η μητέρα σου είναι η κυβέρνηση, αυτή αποφασίζει που και πώς θα τα ξοδέψουμε. Η υπηρέτρια είναι η εργατική τάξη. Εσύ παιδί μου είσαι ο λαός".
- "Το μωρό πατέρα τι είναι", ρωτάει ο γιος, "ο λαουτζίκος";
- "Όχι παιδί μου, το μωρό είναι το μέλλον του λαού", απαντάει ο πατέρας.
Η ώρα έχει περάσει και πάνε όλοι για ύπνο. Κάποια στιγμή, αργά τα μεσάνυχτα, το μωρό τα έχει "κάνει" και κλαίει με λυγμούς. Κανένας δεν σηκώνεται να το ησυχάσει. Ο γιος, σηκώνεται, χτυπάει την πόρτα της κρεβατοκάμαρας των γονέων του. Τίποτα! Μισανοίγει την πόρτα και βλέπει την μητέρα του να κοιμάται ατάραχη φορώντας ωτοασπίδες. Ο πατέρας πουθενά. Πηγαίνει προς την κουζίνα και από την μισάνοιχτη πόρτα βλέπει τον πατέρα του να "πηδάει" την υπηρέτρια. Φεύγει αθόρυβα και από εκεί πλήρως απογοητευμένος και επιστρέφει στο δωμάτιό του. Το πρωί, αναφέρει στον πατέρα του το βραδινό περιστατικό με το κλάμα του μωρού.
- "Να σου εξηγήσω γιε μου", λέει ο πατέρας.
- "Άσε, άσε πατέρα κατάλαβα", του απαντάει ο γιος. "Το κεφάλαιο "πηδάει" την εργατική τάξη, η κυβέρνηση κοιμάται του καλού καιρού, ο λαός φωνάζει, αλλά δεν τον ακούει κανείς και το μέλλον του λαού παραμένει σκατωμένο !!!
πολύ καλο ανεκδοτο. :kaloe: :D

για να πέσουν οι τόνοι θα παραθέσω μια απορία.
εκεί που λες: το κεφάλαιο "πηδάει" την εργατική τάξη γιατί βάζεις εισαγωγικά. νομίζω χωρίς εισαγωγικά ταιριάζει καλύτερα. :wink:

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 10 Ιαν 2004 12:51

Basika clopy-paste to exo kanei mias kai den ipirxe o xronos na to graspo!!!

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 12 Ιαν 2004 04:20

Βασικά κάπου το έχω ακούσει το παρακάτω αλλά δεν θυμάμαι που:

Η Δημοκρατία είναι το χειρότερο πολίτευμα αλλά είναι το καλύτερο που μπορούμε να έχουμε....

Η αποχή είναι πιστεύω μεγάλο λάθος, συμφωνώ με τον Γιάννη, αλλά αυτή είναι μόνο η γνώμη μου..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες