ιστοσελίδα του σχολείου

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Loulou

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από Loulou » 16 Ιαν 2004 14:45

Γειά σας.Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την ιστοσελίδα του σχολείου. Αυτη θα ειναι η βασική μορφή της.Επίσης θα ήθελα να δείτε τον ΄κωδικα που έχω βάλει στην μηχανή αναζήτησης γιατι δεν μου ανοιγει το link με το anazitisis.gr( ενω τα άλλα links λειτουργολυν κανονικά) . Ευχαριστω. :D
http://12gym-perist.att.sch.gr

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από YTC » 16 Ιαν 2004 15:51

Omorfi i selida, mazemeni. Merika pramatakia na episimano ego:
1) Ta polla jacascripts na ta apofevgeis kata ti gnomi mou, ph to script gia fade stis selides, malon den hriazetai.
2) Mipos na evazes ena logo stin korifi tis selidas, mia apli eikonitsa me tin diefthinsi k ta alla stihia ekei?Tha itan pio omorfo apo afta ta mikra grammatakia.
3) To background tis selidas me tis grammes den polipaei me ti skia pou eheis valei sto kentriko table..nomizo oti prepei na minei i to ena i to allo :wink: (to idio kai gia tin alli skia sta aristera..)
4) Afto to moustardi cell, mipos na to ekanes kati pio teriasto me to mple, giati den paei poli ...

Afta, kali sinehia :wink:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από EneMe » 16 Ιαν 2004 16:59

Έχω να πω πως τα γράμματα θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλα και η γραμματοσειρά Verdana (ή έστω Tahoma)!

Άβαταρ μέλους
Loulou

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από Loulou » 16 Ιαν 2004 17:42

YTC έγραψε:Omorfi i selida, mazemeni. Merika pramatakia na episimano ego:
1) Ta polla jacascripts na ta apofevgeis kata ti gnomi mou, ph to script gia fade stis selides, malon den hriazetai.
2) Mipos na evazes ena logo stin korifi tis selidas, mia apli eikonitsa me tin diefthinsi k ta alla stihia ekei?Tha itan pio omorfo apo afta ta mikra grammatakia.
3) To background tis selidas me tis grammes den polipaei me ti skia pou eheis valei sto kentriko table..nomizo oti prepei na minei i to ena i to allo :wink: (to idio kai gia tin alli skia sta aristera..)
4) Afto to moustardi cell, mipos na to ekanes kati pio teriasto me to mple, giati den paei poli ...

Afta, kali sinehia :wink:
σε ευχαριστω πολυ για τις επισημανσεις.εχεις δικιο και για το logo και για το χρωμα στο κελι.Στο σχολειο που εφτιαχνα τη σελιδα παντως δεν ειχε ακριβως αυτο το χρωμα.Θα το αλλαξω.

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από greekbytes » 16 Ιαν 2004 17:46

Prospathise na apofeugeis ta polla scripts me kinisi opos auto pou kanei fade apo selida se selida.. Episis simantiko einai oi selides na exoun kapoia koini domi, diladi na vasizontai sto idio template kai ta idia xromata peripou.. Exeis parei nomizo to backround kai kapoies skies apo to www..e-view.gr kai oi skies theloun ligo ftiaksimo (mias kai einai kai apo tis 2 pleures i idia..). Sinexise tin kali prospatheia sigoura me to epomeno update tha einai poli kaliteri!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από hik-hok » 16 Ιαν 2004 18:30

Η σελίδα σου είναι καλύτερη απο προσπάθειες πολλών άλλων είσαι σε καλό δρόμο.

Άβαταρ μέλους
Loulou

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από Loulou » 16 Ιαν 2004 21:38

greekbytes έγραψε:Prospathise na apofeugeis ta polla scripts me kinisi opos auto pou kanei fade apo selida se selida.. Episis simantiko einai oi selides na exoun kapoia koini domi, diladi na vasizontai sto idio template kai ta idia xromata peripou.. Exeis parei nomizo to backround kai kapoies skies apo to www..e-view.gr kai oi skies theloun ligo ftiaksimo (mias kai einai kai apo tis 2 pleures i idia..). Sinexise tin kali prospatheia sigoura me to epomeno update tha einai poli kaliteri!
Ευχαριστω για τις επισημανσεις. :D Πηρα το background απο το e-view (ελπιζω να μην έχω δημιουργήσει καποιο προβλημα) :( αλλα ετοιμαζω ήδη το δικο μου background χρησιμοποιώντας το paint shop pro.Για το fade μου το επισημαναν και τη Δευτερα που θα παω σχολείο θα το αφαιρέσω.Οντως ειναι "λιγο" εκνευριστικό :roll:
Ερωτηση: πρέπει, ειναι δηλαδη απαραίτητο να βάλω το λινκ που λεέι καθε ποτε κανω update η είναι περιττο?Ξερω οτι λειπουν ακομα στοιχεια(οπως πχ ημερομηνια)αλλα....προσπαθω να κανω τις διορθωσεις που μου λετε και τις προσθηκες που βλεπω οτι υπαρχουν και σε αλλες σελιδες(οχι απαραιτητα σχολειων).

Άβαταρ μέλους
Loulou

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από Loulou » 16 Ιαν 2004 21:40

hik-hok έγραψε:Η σελίδα σου είναι καλύτερη απο προσπάθειες πολλών άλλων είσαι σε καλό δρόμο.
Ευχαριστω. :D

Άβαταρ μέλους
laertes

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από laertes » 16 Ιαν 2004 21:53

Pragmatika mou kanei endypwsh pou eisai ths fysikhs agwghs kai sxediases thn selida tou sxoleiou...

Ths plhroforikhs kai ths texnologias ti kanoun???

Oso gai to site fainetai oti to epsakses...
* Gia ta Endiaferonda links nomizv oti 8a htan kalytero na kaneis mia ksexwristh selida mias kai arga h grhgora 8a to kaneis gia na mporeis na exeis periisotera kai na ta sxoliazeis

Άβαταρ μέλους
Loulou

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από Loulou » 17 Ιαν 2004 17:14

laertes έγραψε:Pragmatika mou kanei endypwsh pou eisai ths fysikhs agwghs kai sxediases thn selida tou sxoleiou...

Ths plhroforikhs kai ths texnologias ti kanoun???

Oso gai to site fainetai oti to epsakses...
* Gia ta Endiaferonda links nomizv oti 8a htan kalytero na kaneis mia ksexwristh selida mias kai arga h grhgora 8a to kaneis gia na mporeis na exeis periisotera kai na ta sxoliazeis
Απορεις γιατι ειμαι της φυσικής αγωγής και όχι του κλαδου της Πληροφορικής και της τεχνολογιας που ειναι "κατ' αποκλειστικότητα" για τους υπολογιστες.Μερακι και αγαπη για καθε μορφη δημιουργίας. Την ερώτηση σου να την παρω σα θετική ή αρνητικη επισημανση? :)

Άβαταρ μέλους
laertes

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από laertes » 17 Ιαν 2004 17:39

Safws 8etikh!!!
Keep walking...

*Apla 8a perimene kaneis na asxolh8poun oi "eidikoi"...
Merikes fores omws otan aytoi adiaforoun yparxei xwros gia mas...
Kai gw Filologos eimai, kai exw to idio meraki me sena!!!

Άβαταρ μέλους
GhostShip

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από GhostShip » 17 Ιαν 2004 17:42

Eίσαι σε καλό δρόμο...

Έχω και εγώ να σου κάνω κάποιες επισημάνσεις.

1. Συμφωνω με τα παιδιά που είπαν για το FONT (να είναι Verdana ή Τachoma)
2. Συμφωνώ για το FADE OUT στις σελίδες (δεν χρειάζεται)
3. Σχετικά με τις ανακοινώσεις που βάζεις με τα πλαίσια σε διάφορα χρώματα, καλό θα ήταν να είναι όλα στο ίδιο στυλ και όχι να χρησιμοποιείς πολλά χρώματα - κάνουν το site να μοιάζει λίγο με καρνάβαλο και αν δεν το προσέξεις θα έχεις τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλεις. (το site σου ΔΕΝ είναι αυτή τη στιγμή σαν καρνάβαλος, απλά στο επισημαίνω ώστε να το προσέξεις μελλοντικά)
4. Το menu αριστερά φαντάζομαι οτι θα το κοιτάξεις λίγο καλύτερα γιατί δεν είναι πολύ όμορφο οπτικά - λειτουργικά είναι μια χαρά. (αν διορθώσεις τα FONTS και να το κάνεις όλο στο ίδιο στύλ, δηλαδή με το ίδιο background όχι το αρχικό buttons και το υπόλοιπο text. καλό θα ήταν να υπάρχει ομοιογένεια)

Αυτά για αρχή, πιστεύω ότι για κάποιον που βλέπει τα computers ως μεράκι και δεν το έχει σπουδάσει το αντικείμενο, ώστε να έχει πιο "γερές" βάσεις, τα πας μια χαρά. Έχουν δει τα μάτια μου από επαγγελματίες του χώρου κάτι εκτρώματα, άλλο τίποτα...

Συνέχισε πάντως, πας πολύ καλά..

Άβαταρ μέλους
Loulou

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από Loulou » 17 Ιαν 2004 18:56

GhostShip έγραψε:Eίσαι σε καλό δρόμο...

Έχω και εγώ να σου κάνω κάποιες επισημάνσεις.

1. Συμφωνω με τα παιδιά που είπαν για το FONT (να είναι Verdana ή Τachoma)
2. Συμφωνώ για το FADE OUT στις σελίδες (δεν χρειάζεται)
3. Σχετικά με τις ανακοινώσεις που βάζεις με τα πλαίσια σε διάφορα χρώματα, καλό θα ήταν να είναι όλα στο ίδιο στυλ και όχι να χρησιμοποιείς πολλά χρώματα - κάνουν το site να μοιάζει λίγο με καρνάβαλο και αν δεν το προσέξεις θα έχεις τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλεις. (το site σου ΔΕΝ είναι αυτή τη στιγμή σαν καρνάβαλος, απλά στο επισημαίνω ώστε να το προσέξεις μελλοντικά)
4. Το menu αριστερά φαντάζομαι οτι θα το κοιτάξεις λίγο καλύτερα γιατί δεν είναι πολύ όμορφο οπτικά - λειτουργικά είναι μια χαρά. (αν διορθώσεις τα FONTS και να το κάνεις όλο στο ίδιο στύλ, δηλαδή με το ίδιο background όχι το αρχικό buttons και το υπόλοιπο text. καλό θα ήταν να υπάρχει ομοιογένεια)

Αυτά για αρχή, πιστεύω ότι για κάποιον που βλέπει τα computers ως μεράκι και δεν το έχει σπουδάσει το αντικείμενο, ώστε να έχει πιο "γερές" βάσεις, τα πας μια χαρά. Έχουν δει τα μάτια μου από επαγγελματίες του χώρου κάτι εκτρώματα, άλλο τίποτα...

Συνέχισε πάντως, πας πολύ καλά..
Σε ευχαριστω γιατις διορθωσεις.Εγω προσωπικα παιρνω πολυ στα σοβαρα αυτα που μου λένε γιατι προσπαθω να φτιαξω μια σελιδα ομορφη(υποκειμενικο αυτο βεβαια) ,λειτουργικη και να θελει καποιος να την ξαναδει.τωρα οσον αφορα τα χρωματα στα κελια, προσπαθησα να "αναπαραγω" τον πινακα ανακοινωσεων που υπαρχει στο σχολειο μας (για αυτο και οι πινεζιτσες!)
Δεν καταλαβα ακριβως αυτο που ειπες για το μενου. Εννοεις εκει πχ που ειναι το λινκ "το σχολειο μας" και τα submenou να εχουν το ιδιο στυλ? Ελπιζω καποιαααααα στιγμη να ειμαι σε θεση να φτιαχνω δικα μου script :roll: , γιατι αυτο απλα το αντεγραψα και το τροποίησα συμφωνα με τις δικες μου αναγκες......ουφ! πολλα ειπα....αναμενω απαντηση

Άβαταρ μέλους
Loulou

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από Loulou » 17 Ιαν 2004 19:02

laertes έγραψε:Safws 8etikh!!!
Keep walking...

*Apla 8a perimene kaneis na asxolh8poun oi "eidikoi"...
Merikes fores omws otan aytoi adiaforoun yparxei xwros gia mas...
Kai gw Filologos eimai, kai exw to idio meraki me sena!!!
Δεν θα το ελεγα και τοσο αδιαφορια, μαλλον αυτοι που ειναι στα σχολεια δεν εχουν ασχοληθει ιδιαιτερα με το αντικειμενο αυτο. Και απαιτει και ωρες εκτος σχολειου και επειδη αυτα δεν πληρωνονται οπως ξερεις.....το αποτελεσμα ειναι αναμεσα στο μπασκετ και το βολλευ να ψαχνω για σκριπτακια και τζιφακια! :P Καλο το μερακι και η προσπαθεια....αρκει ενας λογος καλος στο τελος(πιστευω εγω)....αν και λατρευω που ειμαι γυμναστρια θα ηθελα να ειχα ασχοληθει νωριτερα με τους υπολογιστες....να μου πεις αν ηταν ετσι ...μπορει τωρα να εκανα την προπονητρια! :D

Άβαταρ μέλους
GhostShip

ιστοσελίδα του σχολείου

Δημοσίευση από GhostShip » 17 Ιαν 2004 19:02

Για το μενού εννοώ να ακολουθεί σε όλα τα επίπεδα το ίδιο στυλ. Για παράδειγμα αν το πρώτο επίπεδο του μενού σου είναι buttons, να είναι buttons όλα τα επίπεδα του μενού μέχρι το τέλος. Και αντίστοιχα αν είναι text να βγαίνει text....

Αυτά, ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης