Filmnet sto PC

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Trelos7

Filmnet sto PC

Δημοσίευση από Trelos7 » 18 Ιαν 2004 01:31

Molis evala TV sto PC mou (AMD Athlon 2000+, 512 RAm DDR).

To montelo einai V-Stream TV-PVR 883

H erotish mou einai h ejhs. Mporo na valo Filmnet meso kapoiou programmatos, xoris apokodikopoihth kai syndromh?

Thanx in advance! :wink:

Άβαταρ μέλους
nske

Filmnet sto PC

Δημοσίευση από nske » 18 Ιαν 2004 03:42

Έχω συναντήσει 2-3 προγράμματα, η καλύτερη προσπάθεια ήταν το cabletv-cablecrypt.

Αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετά καλή.. Πρώτον δεν υπήρχε πάντα ανίχνευση της τυχαίας μεταβολής της χρωματικής πολικότητας στο σήμα και χρειαζόταν κάθε τόσο αλλαγή χειροκίνητα (απο το πληκτρολόγιο). Δεύτερον η σωστή γεωμετρική τοποθέτηση του frame (γινόταν κάθε φορά που συντονιζόσουν στο κανάλι ή άνοιγες το πρόγραμμα) απαιτούσε άπταιστο σήμα για να "κλειδώσει" και πάλι με αρκετή προσπάθεια. Συχνά πυκνά ξεκλείδωνε μόνο του (απαιτούσε χειρουργική ακρίβεια και σιδερένια νεύρα για να κλειδώσει σωστά ώστε να παραμείνει).. Τρίτον και βασικότερον... δεν γίνεται αποκωδικοποίηση του ήχου.

Οπότε πρακτικά δεν έχει νόημα :)

Trelos7

Filmnet sto PC

Δημοσίευση από Trelos7 » 18 Ιαν 2004 13:36

Ok, eyxaristo pantos! Ap'oti fenetai, mallon tha prepei na plhroso gia na vlepo... :( Mipos exeis link na to dokimaso, giati ton ixo tha ton akouo apo radio :wink:

Άβαταρ μέλους
nske

Filmnet sto PC

Δημοσίευση από nske » 18 Ιαν 2004 14:04

A για supersport το θες χεχε.. δεν το είχα σκεφτεί

http://www.tvfreak.cz/down/get.php?idd=563
-ένα πακέτο με αρκετά μέσα -
http://hompeldepompel.tripod.com/
-η έκδοση 1.5 του CableTV που θεωρώ καλύτερη από το fork του Ronny (2.04).. Αλλά δεν παίζει σε XP. -

spookyb52
Επικοινωνία:

Filmnet sto PC

Δημοσίευση από spookyb52 » 18 Ιαν 2004 23:14

Ένας φίλος μου το είχε κάνει αλλά η ποιότητα απο οτι θυμάμαι δέν ήταν και πολύ καλή και η εικόνα ήταν ασπρόμαυρη... Για ήχο δέ θυμάμαι αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι δέν το χρησιμοποιεί πιά. Αν σκεφθείς οτι το έβγαλε ενώ δέν πλήρωνε τίποτα μάλλον θα είχε απογοητευθεί αρκετά απο την λήψη... :-?

- Η κάρτα ήταν της Hauppage (δέν ξέρω αν την γράφω σωστά) -
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Filmnet sto PC

Δημοσίευση από fmayakos » 20 Ιαν 2004 00:00

Σωστά το γράφεις Spookyb52!

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει ικανοποιητικός τρόπος για filmnet πλέον...
Μία ιδέα είναι κάτι συσκευές οι οποίες έχουν μέγεθος video και συνδέονται σε μία πηγή (π.χ. αποκωδικοποιητής) και εκπέμπουν στις υπόλοιπες συσκευές. Έτσι ας πούμε (αν ζεις σε μονοκατοικία) μπορείς να βάλεις filmnet κανονικά και με 3 τέτοιες συσκευές να βλέπεις στο pc σου και στην κρεβατοκάμαρα και στο σαλόνι. Ή (αν ζεις σε πολυκατοικία) μπορείς να συννενοηθείς με τους υπόλοιπους ενοίκους και να μοιραστείτε τα έξοδα για να έχετε όλοι filmnet.
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το κάνω στην πολυκατοικία μας γιατί όλοι οι υπόλοιποι ένοικοι είναι πιο παλιοί κι απ' τους δεινόσαυρους και μπερδεύουν τα κουμπιά του ασανσέρ!!! Οπότε αν τους πεις για filmnet μάλλον θα σε κοιτάξουν με το βλέμα της αγελάδας!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Filmnet sto PC

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Ιαν 2004 07:28

fmayakos έγραψε:Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το κάνω στην πολυκατοικία μας γιατί όλοι οι υπόλοιποι ένοικοι είναι πιο παλιοί κι απ' τους δεινόσαυρους και μπερδεύουν τα κουμπιά του ασανσέρ!!! Οπότε αν τους πεις για filmnet μάλλον θα σε κοιτάξουν με το βλέμα της αγελάδας!
Asta na pane argiri!!!!

Thelo na stiso mia keraioura stin taratsa gia na sindetho me to AWMN kai tremo na zitiso ta kleidia apo ton Diaxiristi...

Ante na tou eksigiso ti thelo na kano!!!!

xxaxaxaxaxaaxxaxa

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης