help!! χρειαζομαι τη γνωμη σας

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
redcloud

Δημοσίευση από redcloud » 20 Ιαν 2004 01:02

παιδια,θα προσπαθησω να μη γραψω βιβλιο,δεν ειναι ευκολο.
Πριν 2 χρονια αγορασα ενα υπολογιστη απο το πλαισιο,εδωσα 2000 ευρω,δεν εχει νοημα να σας γραψω αναλυτικα,μιλαω για intel p4 2.0G k windows xp-μολις ειχαν κυκλοφορησει.(τα λεφτα εφταναν για κατι αξιοπρεπες για εναν χρηστη,(χωρις καποια "ειδικα"ενδιαφεροντα)ταχυ με καλη αποδοση παντου,κ ευκολα αναβαθμησιμο,αν κ οταν αποφασιζα για κατι το ιδιαιτερο.
Με το που βγηκε απο το κουτι,δεν δουλευε.Αλλαγη τροφοδοτικου,ξανα πισω,μετα λιγες μερες τζιφος.αλλαξανε μητρικη!! για ενα διαστημα δουλευε,αργα.προβληματικα,εως οτου καλεσα κ πληρωσα τεχνικο,του πλαισιου,οποτε ειρωνευομενος τους δικους του,εφτιαξε τα παντα.Eιχαν κανει τα απιστευτα στο σεταρισμα,τι να σας πρωτοπω.Μετα λιγους μηνες,αρχισαν προβληματα,οχι κατι φοβερο,καποιοι ιοι,η τα συνηθη των xp,αλλα απιστευτο σερβις.Ολα δωρεαν,υλικο,courier.
Αλλα,το πας στο σερβις,αλλον ενημερωνεις,σε αλλον μιλαει,αλλος το αναλαμβανει.Το μηχανημα πηγαινοερχοταν,100 τεχνικοι ολοι με μενα,ο ενας δεν ηξερε τι κανει ο αλλος,απο το σερβις των εξαρχειων στο κεντρικο της μεταμορφωσης,χιλιαδες συγνωμες,τον αλλαξαν ολο,τα παντα(κ καλα προληπτικά).Ξαναπαρουσιασε προβλημα,πριν 2 μηνες.οποτε ζητησα κ πηρα τα 2000 πισω,μετα 2 χρονια.
Εχω σπουδασει κ δουλεψει οικονομικα,κ εξαιτιας σοβαροτατου προβληματος υγειας ειχα αφησει τη δουλεια.εξακολουθω να ειμαι εκτος δουλειας,εχω μεγαλη αναγκη το pc,σαν παρεα,δεν μπορω να πολυβγαινω.
Ειλικρινα,αυτο που χρειαζομαι τελικα ειναι τα γνωστα,μουσικη,ταινιες, ιντερνετ.
Δεν θελω να δωσω παραπανω απο 1300,1400,αλλα οταν πηγαινα στα μαγαζια,εμπαινα στο λουκι,παλι εφτανα στα 1800,μονο η αλλαγη απο crt17 σε TFT17,καταλαβαινετε.Ωραιο design,αλλα δε με πειθουν στα χρωματα κ αυτα που διαβασα στο site εδω,απο παθοντες με τις TFT τρελαθηκα.
Δεν εχω κανενα φιλο με γνωσεις σε αυτα,εχω συζητησει το θεμα με αρκετους δημοσιογραφους,ακρη δεν εβγαλα,αλλα ο ενας,αλλα ο αλλος,τα αναποδα στα περιοδικα.Δεν ειμαι γνωστης,αλλα τα περιοδικα παιζουν πολυ "καποια παιχνιδια".
Εγραψα το μεγαλυτερο e-mail,ετσι?προτεινετε μου κατι ως 1300-1400
Να διαλεξω κομματια κ να παω σε καποιο τεχνικο,συμφωνειτε?οχι συνθεσεις κ προσφορες.
Οθονη crt??καποια philips?δεν εχουν κ τον ογκο των συνηθισμενων οθονων.
Το κυριοτερο:να παω για AMD?M/B ASUS,οι παντες προτεινουν ASUS,ειτε για AMD ειτε για INTEL.Δεν με παιρνει οικονομικα για καλη καρτα γραφικων,νομιζω οτι αναγκαστικα μενω σε ATI9200 η σε FX5200.Mε ενδιαφερουν οι προτασεις σας στο κομματι CPU-M/B-RAM-HD κ VGA(στο επιπεδο που ανεφερα πιο πανω)
Για οποιον απαντησει ευχαριστω εκ των προτερων.
κ παλι σορρυ για το μεγεθος,ισως καποτε να βγαλουμε μια ακρη,για το τι συνεβη.
ΣΟΣ.Εκτακτο:καποιοι πιτσιρικαδες που ασχολουνται πολυ,μου ειπαν αντι για win.xp να παρω win2000!! κουφο η σωστο?

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 20 Ιαν 2004 10:08

Με τα λεφτά που δίνεις αγοράζεις άνετα κάτι καλό. Καλύτερα πήγαινε στην cosmodata και όχι στο πλαίσιο. Εκτός άν μποτρείς να πάρεις τα εξαρτήματα και να στα συναρμολογήσει κάποιος γνωστός σου(εγώ τα συναρμολογώ μόνος μου και αγοράζω απο διάφορα καταστήματα, όπου τα έχουν φθηνότερα). Για το πλαίσιο εγώ αλλά και οι φίλοι μου μόνο καλή εντύπωση δέν έχουμε. Εγώ χρησιμοποιώ motherboard της microstar (αυτή η εταιρεία είναι αδυναμία μου :) μαζί με την abit) με nforce 2 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Έχουν περάσει απο τα χέρια τα δικά μου και φίλων μου 6 motherboard της microstar και για αυτό το λέω! Απο asus ένα περασε με το KT266 και έβγαλε και προβλήματα θερμοκρασίας και κόστισε κάπου 80000 δραχμούλες... Βέβαια η asus διαθέτει καί το κύρος καί την φίμη. Μπορεί να έτυχε.
Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς άνετα να πάρεις τα παρακάτω
AMD 2600XP
512 MB DDR 400mhz
motherboard με το nforce3 (microstar η abit)
σκληρό δίσκο της western digital 120 MB
DVD pioneer 120s

κάρτα ήχου κάποια της soundblaster

κάρτα γραφικών μπορείς να πάρεις και καλύτερη

Για τα υπόλοιπα κανόνισε εσύ τι θές να βάλεις, η παραπάνω σύνθεση πάντως σε υπέρκαλύπτει και σε βγάζει και στα λεφτά.

Μπορείς να βάλεις και τα δύο (2000 και XP) Τα 2000 είναι πιο σταθερά (και επαγγελματικά) αλλά άν θές να παίζεις και παιχνίδια πχ δέν είναι και ότι καλύτερο. Τα xp εγώ δέν τα συμπαθώ. Ακόμα τα Win98SE έχω.

ΥΓ : Όχι δέν έγραψες το μεγαλύτερο μήν. Ούτε κάν ένα απο τα μεγαλύτερα. :wink:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 20 Ιαν 2004 14:43

Για την Cosmodata έχω πείρα, και το service της ήταν τουλάχιστον πριν 2-3 χρόνια χειρότερο από αυτό του Πλαισίου.
Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με το Πλαίσιο ΄(ούτως ή άλλως εαν υπήρχε πρόβλημα θα έλυνα και θα ξανάφτιαχνα τον υπολογιστή μόνη μου).
Πάντω θα ήταν καλύτερο να ψάξεις και τις προσφορές που δίνουν κάποια καταστήματα. Μερικές από αυτές είναι συμφέρουσες με καλές προδιαγραφές.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 27 Ιαν 2004 23:37

Εγώ έχω αγοράσει πάρα πολλά πράγματα από το e-shop.gr καθώς διαθέτει τις χαμηλότερες τιμές στην Ελλάδα από οσα έχω δει. Service χρειάστηκα 2 φορές, μία για έναν καμένο AMD επεξεργαστή, οπότε ταλαιπωρήθηκα αρκετά καθώς έπρεπε να σταλεί στην αντιπροσωπεία της AMD και απο κει στο εξωτερικό (!!!) για να γίνει επίσημος έλεγχος πριν αντικατασταθεί (το οποίο δεν πρέπει να συμβαίνει σε άλλα καταστήματα όπως το πλαίσιο), αυτό κράτησε 2 μήνες αλλά όταν αντικαταστάθηκε μου έδωσαν 2000+ αντί 1800+.. Η άλλη φορά ήταν για σκληρό δίσκο, ο έλεγχος και η διάγνωση έγινε άμεσα εντός μιας εβδομάδας (βέβαια αυτό φαντάζομαι ότι οφείλεται στην αντιπροσωπεία της Maxtor). Έκτοτε δεν ξαναπαίρνω AMD.. :P

Εν πάσει περιπτώσει, στη θέση σου θα έπαιρνα την παρακάτω σύνθεση από eshop (την πρότεινα σε ένα φίλο μου και το μηχάνημα δεν παρουσιάζει καμία "ιδιοτροπία" ).
GIGABYTE GA-8S655FX ULTRA RETAIL 93.81 euro

INTEL PENTIUM 4 NORTHWOOD 2,60GHz - 800 - BOX 185.75 euro

MAXTOR 6Y250M0 250GB - 8MB CACHE - SERIAL ATA 266.35 euro

DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz) GOLD x 2 155.48 euro

ATI OEM RADEON 9600LE 128MB DVI + TVOUT RETAIL 111.87 euro

ΚΟΥΤΙ INNOVATOR MIDI TOWER 350W 44 euro

MS DSP WIRELESS OPTICAL DESKTOP 51.67 euro

LG DVD -R/-RW GSA-4081B 131.91 euro

LG 19'' CRT 910B 280.3 euro
Σύνολο βγαίνει γύρω στα 1300 euro

Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή χονδρικά αυτό είναι το καλύτερο μηχάνημα που μπορεί να πάρει κάποιος τώρα με βάση την σχέση τιμή-απόδοση. Δηλαδή με επιλογή των βέλτιστων στοιχείων στο βαθμό που η απόδοση ανεβαίνει ανάλογα της τιμής.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 28 Ιαν 2004 16:09

Nomos :

OTAN KATI BGALEI PANW APO MIA BLABH KAI EINAI KAINOURIO PREPEI NA PAREIS ALLO.

Sto magazi pou douleyw ta xw dei polles fores ayta.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες