disk boot failure

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
zipgr
Επικοινωνία:

disk boot failure

Δημοσίευση από zipgr » 25 Ιαν 2004 02:47

Καλημέρα σας! Εδώ και ένα μήνα το pc μου όταν ξεκινά αντί να μπει κανονικά στα windows βγάζει μήνυμα: Disk boot failur, insert system disk and press enter. Το σβήνω, λοιπόν, και με τη δεύτερη προσπάθεια ανοίγει κανονικά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Υ.Γ.: Να έχετε υπόψιν ότι είναι κομμάτι παλιό το μηχάνημα... :oops:
Εικόνα

No Name
Επικοινωνία:

disk boot failure

Δημοσίευση από No Name » 25 Ιαν 2004 03:22

Προφανώς για να ξεκινάει (έστω και με την δεύτερη ) κανονικά τα windows δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα.

Αυτό που μου ήρθε στο μυαλό είναι οι ρυθμίσεις του Bios.
μήπως κάνει boot απο το CD ή τη δισκέτα.
Βέβαια αυτό θα έπρεπε να σου το βγάζει και την έύτερη φορά αλλά...

Μου φαίνεται οτι δεν βοήθησα πολύ αλλά είναι κι αυτό μία αρχή....

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

disk boot failure

Δημοσίευση από e-times » 25 Ιαν 2004 11:30

Για κοιτα μεσα απο το Bios απο που bootαρει το μηχανημα.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

zipgr
Επικοινωνία:

disk boot failure

Δημοσίευση από zipgr » 25 Ιαν 2004 14:45

Το άλλο που συμβαίνει είναι ότι στην Επανεκκίνηση διαβάζει το CD και δεν ανοίγει εκτός αν το σβήσεις και περάσουν μερικά λεπτά, οπότε ανοίγει κανονικά.
Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς ρυθμίσεις χρειάζεται το BIOS και μου δυσκολεύει το βίος... :-? "Ανθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο" λέει η μαμά μου κι έχει δίκιο.
Πάντως αυτό το πρόβλημα, όχι της επανεκκίνησης, αλλά το να βγάζει το "disk boot failure" ξεκίνησε από τότε που εγκατέστησα το AVG 6.0 anti-virus system...
Αν έχετε κάποια συγκεκριμένη ιδέα να μου πείτε να δοκιμάσω, ευχαρίστως θα την επιχειρήσω μήπως και λυθεί το πρόβλημα...
Εικόνα

No Name
Επικοινωνία:

disk boot failure

Δημοσίευση από No Name » 26 Ιαν 2004 00:25

Απο ιδέες άλλο τίποτα......
Η πιό εύκολη λύση είναι να το πετάξεις αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα σου αρέσει και πολύ.
:lol: :lol: :lol:
Anyway.
To BIOS (καμία σχέση με το βίος) είναι με απλά λόγια κάποιες ρυθμίσεις για το Hardware του υπολογιστή σου.
Για να μπείς στο BIOS όταν ξεκινάει ο υπολογιστής σου πατάς το del (θα το βρείς κάπου πάνω απο τα βελάκια!!! ).
Όταν με το καλό μπείς (θα εκτιμήσεις το γραφικό περιβάλλον των Windows ) μετακινείσαι στα μενού με τα βελάκια.
Στο κάτω μέρος της οθόνης θα βρείς περισσότερες οδηγίες.
Πηγαίνεις στο μενού
"Advanced bios features"
Σε κάποιο σημείο θα δείς τις επιλογές
first boot device
Second boot device
third boot device

Ουσιαστικά εκεί του δηλώνεις από που θα ξεκινάει ο υπολογιστής σου
Προτείνω να βάλεις στο first boot device την επιλογή HDD-0 (αλλάζεις την επιλογή με το + και το - του numpad)
Στα άλλα δύο βάλε disabled
Πάτησε Esc για να βγείσ στο κεντρικό μενού και μετά επέλεξε save and exit (κάτω δεξια ).

όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη.....

Καλό θα ήταν να το κάνει κάποις έμπειρος αν και δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά γυναίκα και υπολογιστής.......

Άβαταρ μέλους
cracker

disk boot failure

Δημοσίευση από cracker » 26 Ιαν 2004 09:44

το πισί σου μερικές φορές σου βγάζει αυτό το μήνυμα και μερικές ξεκινάει κανονικά ή πάντα αυτό το μήνυμα βγάζει?

κάτι τέτοια μηνύματα πέρνουμε και όταν έχει χτυπήσει ο σκληρός.

zipgr
Επικοινωνία:

disk boot failure

Δημοσίευση από zipgr » 26 Ιαν 2004 17:08

No Name έγραψε:όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη.....

Καλό θα ήταν να το κάνει κάποις έμπειρος αν και δεν είναι τίποτα δύσκολο αλλά γυναίκα και υπολογιστής.......
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου No name. Θα μου φανούν χρήσιμες. :) Και λέω να αγοράσω και κανένα σχετικό βιβλίο μιας και οι απορίες μου είναι πάμπολλες... :-?
Εικόνα

zipgr
Επικοινωνία:

disk boot failure

Δημοσίευση από zipgr » 26 Ιαν 2004 17:13

cracker έγραψε:το πισί σου μερικές φορές σου βγάζει αυτό το μήνυμα και μερικές ξεκινάει κανονικά ή πάντα αυτό το μήνυμα βγάζει?

κάτι τέτοια μηνύματα πέρνουμε και όταν έχει χτυπήσει ο σκληρός.
Το μήνυμα το βγάζει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή. Οταν τον κλείνω και τον ξανανοίγω δεν έχει πρόβλημα. Αυτό γίνεται συνέχεια... Λέω μήπως φταίνε τα προγράμματα του antivirus που τρέχουν στην αρχή, δεν ξέρω... :question: Πάντως αν χτυπήσει ο σκληρός, θα... τον χτυπήσω κι εγώ για να μάθει... να να να :hammer: :hammer: :hammer: Αίσχος και ντροπή στα κατεστραμένα τα πισί...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

disk boot failure

Δημοσίευση από gaucho » 26 Ιαν 2004 18:47

first i second boot device bale HDD0 sto bios

i den exeis balei leitourgiko

i petakse ton disko

Άβαταρ μέλους
Planet20

disk boot failure

Δημοσίευση από Planet20 » 31 Ιαν 2004 08:54

koitaxe to BIOS, alla na koitaxeis kai to norton stis rithmisis pou exeis kanei, i pou exei apo mono tou, giati mporei na exeis chekarei kati sto norton xoris na doseis idieteri prosoxi.
(oso gia ta sfirakia pano sto pc. :hammer: :hammer: :hammer: .tha protimousa na mou to xarisis,kati tha vro na to kano :P)
''min petate ta PCs. sas, alla tous dimiourgous diaforon programaton,gia tin athlia politiki pou akolouthoun''
<kante kaka kai oxi serfarisma> :lol:

zipgr
Επικοινωνία:

disk boot failure

Δημοσίευση από zipgr » 02 Φεβ 2004 18:25

Τελικά, άλλαξα τις ρυθμίσεις στο BIOS και το ρύθμισα ώστε να διαβάζει πρώτα τον C. Επίσης στο Boot up floppy disk: έβαλα Disabled, και έτσι ξεκινά κανονικά χωρίς προβλήματα! :D Ελπιζω να παραμείνει έτσι. Ευχαριστώ όλους σας!!! :pint: Και πίνω αυτό το ποτήρι στην υγειά μας!!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες