greeklish - Ελληνικά...

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cvoodan » 01 Φεβ 2004 22:11

greek_manager έγραψε:δεν θα βάζει βαθμούς για την ορθογραφία, πιστευω, ο Σκλάβος στο τέλος του 3μηνου ;)
κάποιοι κάποιοι όμως θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε βλέποντας "μπαρούφες"... :hammer: :hammer: :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cordis » 01 Φεβ 2004 23:38

δεν είναι η ώρα να συζητήσουμε για την ορθογραφία...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από fmayakos » 01 Φεβ 2004 23:53

(δεν θα προβώ σε ορθογραφικές διορθώσεις σ' αυτό το topic για να μην φέρω σε δύσκολη θέση κανέναν - όπως ειπώθηκε)
Κατ' αρχήν θα πρέπει να δώσουμε το καλό παράδειγμα εμείς οι moderators... Αυτό ίσως θα πρέπει να γίνει απαράβατος κανόνας στο εξής: Κανένας moderator να μην γράφει αγγληνικά. (προτείνω)
Ξέρω ότι για πολλούς είναι κουραστικό να πατούν συνέχεια Alt+Shift για να γράψουν μία και μονον λέξη αλλά υπάρχουν και χειρότερα. (π.χ. αυτοί που γράφουν tuts...)
Ξέρω επίσης ότι μερικοί διαβάζουν γρήγορα greeklish αν και δεν μπορώ να δεχθώ ότι διαβάζουν πιο γρήγορα απ' τα ελληνικά. Είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι κανείς δεν μπορεί να διαβάσει πιο γρήγορα greeklish εξ αιτίας των χιλιάδων παραλλαγών τους (th, 8, ou, oy , ks , j , 3 κτλ.)
Αυτά προς υπεράσπιση των υποστηρικτών των αγγληνικών... Πιστεύω όμως ότι τα πλεονεκτήματα των ατόφιων ελληνικών είναι πολλα περισσότερα:
Πρώτα απ' όλα για πατριωτικούς και εθνικιστικούς λόγους (μην ξεχνάμε ο εθνικισμός είναι καλό πράγμα - παρά την έννοια που έχει πάρει πλέον και έχει γίνει συνωνυμο του σωβινισμού) αξίζει να γράφουμε ελληνικά. (αν και για να είμαι ειλικρινής - προσωπικά δεν με απασχολεί αυτός ο τομέας)
Έπειτα, για να δείξουμε σ' αυτές τις κυράτσες (βλ. Λουκά), που βγαίνουν στις τηλεοράσεις και λένε: "Το Internet αυτό, το Internet το άλλο...", ότι το Internet είναι ένα πραγματικά σύνθετο φαινόμενο που για τον μη-επαγγελματία χρήστη κινείται πάντα με γνώμονα την πραγματική ψυχαγωγία και εκπαίδευση.
Γιατί να μην μάθει ορθογραφία κάποιος στα 30 στα 40 και στα 50 του; Δεν το καταλαβαίνω καθόλου... (μη μου πείτε τώρα τη λαϊκή ηλιθιότητα: "μάθε γέρο γράμματα τώρα στα γεράματα" που προήλθε ξεκάθαρα απο τον ωχαδερφισμό και τη ραστώνη του λαού μας σε θέματα μόρφωσης) Απο τη στιγμή που κάποιος αρνείται να μάθει περισσότερα στη ζωή του είναι ξοφλημένος! Μακάρι να μην πω ΠΟΤΕ στη ζωή μου: "αρκετά έμαθα μέχρι σήμερα"... Δηλαδή πως διαβάζει κάποιος 30άρης εφημερίδα; Δεν βλέπει ποια είναι τα σωστά;;; Όποιος έχει σοβαρή εξήγηση να μου την πει...
Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου Παναγιώτη στο σημείο που είπε ότι μια απόφαση για να σταματήσουμε τα greeklish θα είναι σαν τις αποφάσεις για δίατα που παίρνουμε κάθε Δευτέρα! Ή για κόψιμο τσιγάρου κάθε Πρωτοχρονιά!
Ωστόσο θα διαφωνήσω στο σημείο που έκανε αναφορά σε δύο αυστηρούς καθηγητές που εν τέλει τον βοήθησαν να εξελιχθεί. Εσύ αντέδρασες έτσι! Δεν σημαίνει ότι όλοι θα αντιδρούσαν το ίδιο! Είναι καθαρά για μένα θέμα ιδιοσυγκρασίας και ψυχοσύνθεσης. Και ίσως πήρες την απόφαση να βελτιωθείς στα αντίστοιχα μαθήματα γιατί στην πράξη δεν είχες άλλη εναλλακτική (π.χ. να παρατήσεις το σχολείο). Σε έναν χώρο όμως τόσο φιλελεύθερο (ευτυχώς!) όσο το Intrernet κάτι τέτοιο θα προκαλούσε αναχωρητικές τάσεις στους επισκέπτες του fs!!
Πιστεύω ότι αυτά αποκλείουν την εφαρμογή αυστηρών κανόνων. Ίσως να αρχίσουμε σιγά σιγά: αρχικά να επιβάλλουμε στους moderators. Έπειτα να μην μετράνε στο ενεργητικό κάθε χρήστη τα μυνήματα σε greeklish...
Και ίσως και κάποιοι άλλοι κανόνες (καλό θα ήταν να γίνουν προτάσεις) που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα σταδιακά και όχι ριζικά και άμεσα γιατί μάλλον περισσότερες αντιδράσεις θα φέρει, παρά αποδοχή!
Αυτά είχα να πω!
πλήστον <- πλείστον
εκτώς <- εκτός
δεν άντεξα άλλο! θα έσκαγα!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Φεβ 2004 23:58

mallon 8a me steilete gia kainourio keyboard. Ta plhktra : Alt, Shift kai backspace douleyoun poly xalia :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ka8e fora Alt-Shift bareto einai re magkes.

Fantasou na 8eleis na grapseis:

To modem tou ypologisth mou einai motorola kai den mporw na brw drivers.

4 fores Alt Shift einai katapiestiko :pint:

my 2 eurocents

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από fmayakos » 02 Φεβ 2004 00:10

ThyClub έγραψε:mallon 8a me steilete gia kainourio keyboard.
click :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2004 01:22

Ok.
Tin apopsi mou tin eipa pantos.
An einai na epiblithei kati tetio stous moderators na xerete oti ego den eimai simfonos eksarxis.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cordis » 02 Φεβ 2004 01:28

δεν επιβάλουμε τίποτα, συζήτηση κάνουμε για να δούμε πόσο είμαστε διατεθειμένοι για κάτι τέτοιο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Φεβ 2004 02:08

ε βάλε και μια ψηφοφορία ντε να δούμε και έμπρακτα τι συμβαίνει.

fmayakos σωστά δε λειτουργεί η επίκριση ευεργετικά σε όλους τους ανθρώπους γι αυτό και χρησιμοποίησα το "πολλές φορές" στο post μου. Απλά πιστεύω ότι ο εγωισμός των περισσοτέρων θα αφυπνιστεί λίγο.

α και John το επιβάλλουμε με 2 "λ" :kaloe: :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

philipp

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από philipp » 02 Φεβ 2004 02:18

Μα δεν το έχει θέσει το θέμα ο Γιάννης στους όρους χρήσης? "Απαγορεύεται ρητά η αποστολή περιεχομένου όπως πορνογραφικού".

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Expl0it » 02 Φεβ 2004 02:28

Το άσχετο έτσι ?? :wink:
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2004 09:28

Whateverrrrrrr

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Youli » 02 Φεβ 2004 13:27

Εγώ δε θα γράψω ολόκληρη έκθεση για να υποστηρίξω αυτό που θα πω, ούτε θα το πάω το θέμα σε εθνικισμούς, αναλφαβητισμούς κ.λ.π. Το θέμα είναι πολύ απλό. Αν είναι να γράφουν όλοι μόνο ελληνικά και χρειάζομαι 10 λεπτά να καταλάβω τί γράφει ο άλλος απο την ανορθογραφία του, τότε, όχι, ευχαριστώ πολύ, προτιμώ να διαβάζω greeklish !!!
Είναι καλύτερο να βλέπεις μια απάντηση σε greeklish παρά σε ελληνικά με 5 λάθη σε 10 λέξεις. Άποψή μου, πάντα.

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Darkchilde » 02 Φεβ 2004 13:36

Εγώ προτιμώ τα ελληνικά. Παρόλο που χρησιμοποιώ το internet από το 1992, ποτέ δεν μπόρεσα να συνηθίσω τα greeklish. Τα αποφεύγω όσο μπορώ, και τα χρησιμοποιώ μόνο σε e-mail λόγω του ότι μερικοί δεν βλέπουν καθόλου ελληνικά...
Προτιμάω την λάθος ορθογραφία, παρά τα Greeklish. Και στο κάτω κάτω, η ελληνική ορθογραφία είναι αρκετά πολύπλοκη και ακόμα και οι καλύτεροι ορθογράφοι κάνουνε λάθη.

[Edit]: όσο για συνδυασμό πλήκτρων από ελληνικά σε αγγλικά και αντίστροφα, ο πιό εύκολος συνδυασμός (και που χρησιμοποιώ) είναι Ctrl-Shift (πάντα τά αριστερά πλήκτρα).
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

LightForce
WebDev Moderator

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από LightForce » 02 Φεβ 2004 17:05

Τελικα τι apofasi βγαlate ?
:D:D:D

Άβαταρ μέλους
greekbytes