greeklish - Ελληνικά...

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
giota1963
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από giota1963 » 02 Φεβ 2004 17:51

Ελληνικα και παλι ελληνικα . Στο κατω κατω δεν κανουμε διαγωνισμο ορθογραφιας

Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Nidas » 02 Φεβ 2004 20:16

gia na po ki ego ti gnomi mou...
emena tha mou arese perissotero me ta ellinika,
alla poio poli gia tin efmanisi tou forum....
alla pisteuo pos einai kalitera me ta greeklish
giati proton oi perissoteroi pisteuo pos exoun
sinithisei etsi kai deuteron ante kathe pente
lepta na patas Alt-Shift (Alt-Strg)
Fantasou na 8eleis na grapseis:

To modem tou ypologisth mou
einai motorola kai den mporw na brw drivers.
sostosssss :kaloe: :lol: :kaloe: :D

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Φεβ 2004 20:50

Κι εγώ προτιμώ τα Ελληνικά.Αν και εξαιτείας του chating έχω μάθει να γράφω πολύ γρήγορα και σχεδόν με τυφλό σύστημα.Πάντως πρέπει να συνηθίσουμε να γράφουμε Ελληνικά και στο διαδίκτυο για να μην...τα ξεχάσουμε.Παλιότερα είχα πιάσει τον εαυτό μου να έχω γράψει σε επιστολή μου το "ξ" ως"κς" λογω των greeklish,ευτυχώς το διόρθωσα αμέσως

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2004 21:59

giota1963 έγραψε:Ελληνικα και παλι ελληνικα . Στο κατω κατω δεν κανουμε διαγωνισμο ορθογραφιας
Ayto fovamai distixos... ekei tha kataliksei apo kapious...

Opos eipe kai i Youli protimo na blepo ta greeklish para mia frasi tou tipou:
Εγο ημε πωλι κουραμενως σιμαιρα κε δεν το κωβο να καθωμαι μαιχρη αργα σιμαιρα στο φωρουμ

Exo dei tetia orthografia epidi ton piesan na grapsei me ellinika (kai to palikari einai dislektikos kai to dilone... e ti na peis...) :hammer:

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από fmayakos » 03 Φεβ 2004 00:08

γιατί αν δεις
Ego hme pwli koyramenws simaira ke den to kwvo na kauwmai maixrh arga simaira sto fwroym
θα το διαβάσεις νομίζεις πιο εύκολα;

τέλος, επειδή με το "κάποιους" μάλλον εννοούσες εμένα (ή και κανα δυο ακόμη) θα ήθελα να πω ότι όποια διόρθωση κάνω την κάνω 100% καλοπροαίρετα. αλλά αν παρερμηνεύεται έτσι, θα το σταματήσω...

στο 0,0005% του forum που είναι δυσλεκτικοί θα δείξουμε κατανόηση πιστεύω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fmayakos την 03 Φεβ 2004 00:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Φεβ 2004 00:10

Den ennoousa esena.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Φεβ 2004 01:39

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ο δυσλεκτικός δεν έχει σχέση με την ορθογραφία αλλά με πολλά άλλα βαρύτερα πράγματα όπως η σύγχυση των κατευθύνσεων (αριστερά, δεξιά, πάνω, κάτω κλπ), ο ακατάστατος τρόπος γραφής -διευθύνσεις, κατευθύνσεις, μορφές-, η δυσκολία αναγνώρισης φθόγγων και φωνημάτων, αδυναμία συνειδητοποίησης των επικρατέστερων άνω και κάτω άκρων κλπ κλπ.

Όλα τα παραπάνω οφείλονται σε κληρονομικά αίτια και αν δεν προληφθούν από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού, τότε ακολουθούν το άτομο σε όλη του τη ζωή.

Οπότε κάποιος δυσλεκτικός δε θα έκανε απλώς και μόνο λάθη στην ορθογραφία αλλά αμφιβάλλω πώς θα μπορούσε να συμμετέχει σε ένα forum που πρέπει να διαβάσει τόσα πράγματα.

Αυτά για ευρύτερες γνώσεις.

Και οσον αφορά το ζήτημα: από αισχρά ελληνικά γράψτε greeklish, εγώ θα έλεγα ότι αντί για αισχρά ελληνικά να γράφετε σωστά αγγλικά ή κάποια άλλη γλώσσα τουλάχιστο. Το διαδίκτυο γιγαντώνεται και ήδη παρέχει παιδεία σε πολλές ηλικίες. Είναι πολύ άδικο να κατακρεουργείται και να απαξιώνεται η ελληνική γλώσσα.

Προσωπικά αν δεν ήξερα ορθογραφία, πριν ανεβάσω ένα site -ας μην πάρω την περίπτωση της συμμετοχής σε συζητήσεις- θα έλεγχα το κείμενο τουλάχιστο στο λεξικό του word.

Η ανορθογραφία ή τα greeklish στο διαδίκτυο είναι όπως ο κεκεδισμός ή άλλες ανωμαλίες στον προφορικό λόγο: ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Σκοπός μας είναι η επικοινωνία. Γράψτε σωστά σε όποια γλώσσα θέλετε. Τα greeklish δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι γλώσσα ακόμα. Και μην ξεχνάτε ότι ποτέ δεν είναι αργά να μάθετε ορθογραφία. Δεν είναι προαιρετικό, είναι ανάγκη!
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από matakia » 03 Φεβ 2004 02:59

ωραία η γλώσσα μας, κακώς που δεν ξέρουμε να την χρησιμοποιούμε(πρώτη και καλύτερη εγώ), ωραίο το forum μόνο με ελληνικά, ωραία όλα αυτά...Αλλά...

μια ανακοίνωση του στύλ: "παρακαλούμε τα μέλη μας, τους mode κ.τ.λ. να προτιμάνε να γράφουν στα ελληνικά", θα μπορούσε να βγεί. Απο εκεί και πέρα, το τι θα κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα...

είναι δύσκολο να πιέσεις τον άλλον για το πως θα γράφει,είναι ακόμα χειρότερο αν ο άλλος αποφασίσει οτι δεν θέλει να γράφει έτσι όπως τον πιέζουν και να σταματήσει να εκφράζει τις απόψεις του(ας μην φεύγουμε απο το ένα κακό, για να πέσουμε στο άλλο).

τώρα αν βγεί κάποια απόφαση, θα προσπαθήσω να την ακολουθήσω(χωρίς να υπόχομαι οτι θα την τηρώ και πιστά :P :P )

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από macman » 03 Φεβ 2004 10:41

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύουμε δυο πράγματα: άλλο είναι αν θα γράφουμε ελληνικά ή greeklish (και εδώ νομίζω ότι τα επιχειρήματα υπέρ των ελληνικών είναι σοβαρότερα) και άλλο αν θα κάνουμε τους ξύπνιους και θα διορθώνουμε κάθε ορθογραφικό κάθος ή αβλεψία.

Αλλωστε δεν δίνουμε εξετάσεις. Από κει και πέρα είναι αισθητικό ζήτημα του καθενός αν, αντί να απαντήσει επί της ουσίας, στέκεται και δημιουργεί θέμα για ορθογραφικά ή συντακτικά λάθη.

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Expl0it » 03 Φεβ 2004 11:33

Πολύ συζήτηση για το τίποτα !! Εγώ λέω να το αφήσουμε όπως είναι (δηλ όποιος θέλει να γράφει Ελληνικά και όποιος θέλει greeklish) γιατί είναι πολύ καλύτερο απο το να υπάρχουν αντιπαραθέσεις από ένα ολόκληρο Forum για ένα τέτοιο λόγο !

Εγώ πάντως θα συνεχίσω να γράφω Ελληνικά και όσον αφορά την ορθογραφία μου ας με διορθώνει όποιος θέλει. Εγώ δεν μπήκα σε αυτό το Forum για να δείξω ότι ξέρω καλή ορθογραφία άλλα για να πώ 5-10 πράγματα που γνωρίζω πάνω σε προγραμματισμό και στους Η/Υ γενικότερα !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GhostShip

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από GhostShip » 03 Φεβ 2004 11:59

Αν και μάλλον αργά απαντώ για να πάρω θέση σε αυτό το θέμα, έχω να πω τα εξής:

1. Η Ελληνική γλώσσα είναι από τις ομορφότερες, τις πιο ερωτικές, τις πιο πλούσιες στον κόσμο - αν όχι Η ορμοφότερη, Η πιο ερωτική, Η πιο πλούσια.

2. Σίγουρα δεν θα επιβληθεί σε κανέναν να κάνει κάτι που δεν θέλει. Τελευταία φορά που κοίταξα, ο Γιάννης δεν ήταν Στρατηγός για να επιβάλλει στρατιωτικό νόμο. Όπως επίσης και το οτι έχουμε δημοκρατία είναι και αυτό ένα πλεονέκτημα.

3. Ναι μπορεί να πει κάποιος οτι για την "ομοιογένεια" του Forum καλό θα ήταν να ακολουθούν τα μέλη του μία συγκεκριμένη τακτική πάνω και σε αυτό το θέμα.

4. Δεν θα γίνουμε δημόσιοι κατήγοροι όταν δούμε κάποιον να κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη. Υπάρχουν άλλωστε και άλλες τακτικές, όπως τα PM, όπου θα μπορούν να γίνονται απλά υποδείξεις για το πως πρέπει να γράφονται κάποιες λέξεις. Μην ξεχνάτε ότι μπορεί να γίνει και αυτό αφορμή ώστε κάποιος να βελτιωθεί.

5. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γράψει κάποιος σε αγγλελληνικά μία λέξη, όμως υπάρχει μόνο ένας τρόπος να την γράψεις στην γλώσσα της.

Για όλα τα παραπάνω, προτείνω να υπάρξει μία δοκιμαστική περίοδος, για όσο καιρό αποφασίσει ο Γιάννης, όπου όλοι θα προσπαθήσουμε να γράφουμε Ελληνικά. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που εσκεμμένα θα προσπαθήσει να σαμποτάρει την όλη προσπάθεια, ή που θα κάνει πλάκα γράφοντας πότε έτσι και πότε αλλιώς...

Που ξέρετε, μπορεί και να μας αρέσει...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από EneMe » 03 Φεβ 2004 15:29

greek_manager έγραψε:Εγώ προσωπικά τα μηνύματα που είναι σε greeklish τα διαβάζω εντελώς στα πεταχτά. Είναι απωθητικά όπως και να το κάνουμε...
Και φυσικά δεν θα βάζει βαθμούς για την ορθογραφία, πιστευω, ο Σκλάβος στο τέλος του 3μηνου ;)
:wink:

giota1963
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από giota1963 » 03 Φεβ 2004 20:05

Cha0s έγραψε:
giota1963 έγραψε:Ελληνικα και παλι ελληνικα . Στο κατω κατω δεν κανουμε διαγωνισμο ορθογραφιας
Ayto fovamai distixos... ekei tha kataliksei apo kapious...

Opos eipe kai i Youli protimo na blepo ta greeklish para mia frasi tou tipou:
Εγο ημε πωλι κουραμενως σιμαιρα κε δεν το κωβο να καθωμαι μαιχρη αργα σιμαιρα στο φωρουμ

Exo dei tetia orthografia epidi ton piesan na grapsei me ellinika (kai to p alikari einai dislektikos kai to dilone... e ti na peis...) :hammer:
To θεμα ειναι οτι εδω ο βασικος στοχος ειναι η επικοινωνια και η ανταλαγη αποψεων . Δεν νομιζω οτι θα κριθει κανεις πως γραφει αλλα απο το περιεχομενο Επειτα ειναι ευκαιρια για εξασκηση στα καυμενα ελληνικα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Enigma » 04 Φεβ 2004 00:42

Εγώ θέλω ο fmayakos όταν γράφει μεγάλα κείμενα να χωρίζει παραγράφους! 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από panos78 » 04 Φεβ 2004 14:48

ThyClub έγραψε: To modem tou ypologisth mou einai motorola kai den mporw na brw drivers.

4 fores Alt Shift einai katapiestiko :pint:
Η σωστή γραφή χρειάζεται όντως 4 φορές τη χρήση των πλήκτρων Alt,Shift.
Αλλά μπορεί κάλλιστα να γραφεί και ετσί:
Το μόντεμ του υπολογιστή μου είναι Μοτορόλα και δεν μπορώ να βρω οδηγούς.
Για την ορθογραφία νομίζω ότι κακώς τίθεται. Όπως είπε και ο Chaos, το φόρουμ είναι τεχνικό και όχι ορθογραφικού χαρακτήρα.
Υπάρχουν φόρουμ που έχουν ώς κανόνα μόνο τα ελληνικά.
Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι που δεν συνδέονται από δικό τους υπολογιστή να μην μπορούν να γράψουν ελληνικά.
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα πιστεύω ότι θα είναι πολύ ευκολότερη η αναζήτηση μέσα στο φόρουμ.
Τελικά προτείνω να αφεθεί στην ευχέρεια του καθενός το πώς θα γράφει.
Φιλικά
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης