greeklish - Ελληνικά...

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από fmayakos » 05 Φεβ 2004 00:40

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Φεβ 2004 00:52

Κι εγώ αυτή πιστεύω θα ήταν η καλύτερη λύση. Κι αν δεν υπάρχει plugin για ορθογραφικό έλεγχο ελληνικών στο phpbb να περνάνε τα κείμενά τους από το word. Δεν είναι και τόσος κόπος...
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Youli » 05 Φεβ 2004 02:14

Μου έρχονται ήδη στο μυαλό 2-3 άτομα που θα σταματήσουν να γράφουν στο forum αν είναι να κάνουν αυτήν την διαδικασία κάθε φορά που θα πρέπει να απαντήσουν σε ένα θέμα.... :roll: :roll: Δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτό...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Φεβ 2004 09:03

Αργύρη εσύ το έφτιαξες αυτό ή υπάρχει;
Άμα υπάρχει θα βοηθήσει απίστευτα πιστέυω.

Γιούλη έχεις δίκιο...

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Darkchilde » 05 Φεβ 2004 14:21

Όπως είπαμε δεν κάνουμε διαγωνισμό ορθογραφίας. Εαν υπάρχει κάτι που μπορεί να βοηθήσει, καθώς γράφετε το μύνημα καλώς. Εγώ δεν έχω ελληνικό ορθογράφο στο Word απλούστατα διότι πάντα παίρνω τις αγγλικές εκδόσεις που δεν έχουν ελληνικό ορθογράφο, και είμαι με το Office 97 ακόμα. (δεν μπορώ να δουλέψω εύκολα ελληνικές εκδόσεις, δεν μπορώ να συνηθίσω τα ελληνικά μενού). Παρ'όλα αυτά νομίζω ότι η ορθογραφία μου είναι αρκετά καλή και πραγματικά εάν γράψω κάποια λέξη ανορθόγραφα θα ήθελα να μου το πεί κάποιος ώστε να μάθω την σωστή γραφή της λέξεως. Δεν θα κατηγορήσω κάποιον που δεν ξέρει ορθογραφία, διότι η ελληνική γλώσσα είναι από τις πιο πολύπλοκες σε αυτό τον τομέα. Νομίζω πως όσοι μπορούμε πρέπει να γράφουμε στα ελληνικά για να δίνουμε το καλό παράδειγμα.
Επίσης πολλοί λένε για τον συνδυασμό Alt+ Shift για να αλλάξουν γλώσσα. Εγώ χρησιμοποιώ Ctrl+Shift διότι είναι πιο εύχρηστο αφού το Ctrl βρίσκεται ακριβώς από κάτω από το Shift και δεν παρεμβάλλεται κανένα άλλο πλήκτρο μεταξύ τους.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Drizzt » 05 Φεβ 2004 15:11

Λιπων τη να πο εισως θα ιταν κάλο να γραφουμαι σε Ελλινεικα :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Drizzt » 05 Φεβ 2004 15:20

Πέρα από την πλάκα αυτό που έχω δει σε πολλά forums….είναι....

«Από την Χ ημερομηνία...τα μηνύματα με greeklish θα σβήνονται»
Αν και είναι και ακούγεται λίγο αυταρχικό ίσως καλό θα ήταν να γίνει κάτι παρόμοιο

Δεν χρησιμοποιώ word
:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Youli » 05 Φεβ 2004 15:28

Κώστα, αμα δεν θες να σου έρθει ο λογαριασμός του ΟΤΕ πολλαπλασιασμένος με τον αριθμό των posts σου, άλλαξε υπογραφή τώρα!!! :P :P :P :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Drizzt » 05 Φεβ 2004 16:01

OXI..... :hammer:

spookyb52
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από spookyb52 » 05 Φεβ 2004 20:54

Greeklish Vs (Βς) Ελληνικά
Έθνος 20 Μαρτίου 2004.......... έγραψε:Είναι πλέον κοινό μυστικό πως η ellhnikh διαδικτυακή κοινότητα παρακολουθεί με μεγάλο ενδιαφέρον τις ραγδαίες εξελίξεις στο freestuff.

Όλα ξεκίνησαν στις 1 Φλεβάρη 2004 όταν και ο Administrator John Sclavos κάλεσε τα μέλη του freestuff να συζητήσουν το ενδεχόμενο περιορισμού και στη συνέχεια απαγόρευσης της χρήσης greeklish στο freestuff.
Σύντομα τα μέλη χωρίστηκαν σε παρατάξεις. Απο τη μία οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί της ελληνικής και απο την άλλη οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί της greeklish!

Ο διχασμός οδήγησε σε σύγκρουση και ρίξη...

Επισκεφθήκαμε το κρυσφήγετο των ανταρτών με την ονομασία : "h antistash" και μιλήσαμε με τον αρχηγό τους, τον Cha0s

Reporter : Μίλησε μας για τις συνθήκες που επικρατούν και πώς γενικεύτηκε η σύρραξη.

Cha0s : Στην αρχή τα πράγματα ήταν χαλαρά αλλά όσο περνούσε ο καιρός οι συνθήκες γίνονταν όλο και πιό δύσκολες. Spiders και worms σάρωναν το freestuff ανιχνεύοντας χρήστες της greeklish. Οι παραβάτες τιμωρόυνταν με ban 2 εβδομάδων και βαθμούς ποινής στη λίστα που είχε την ονομασία : Οι αγράμματοι.

Reporter : Ποιά θα είναι η αντίδραση σας;

Cha0s : Ίσως να έχει πάρει το μάτι σας μιά ραγδαία αύξηση των μελών του Freestuff... Όλοι εμείς οι αντιστασιακοί κάνουμε διπλοεγγραφές και τριπλοεγγραφές. Όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα βομβαρδίσουμε το freestuff με εκατοντάδες μηνύματα γραμμένα σε greeklish.

Αποφασίσαμε όμως να επισκεφθούμε και το Administrator του freestuff.

Reporter : Τα μέτρα που πήρατε είναι πολύ σκληρά....

J Sclavos : Κάθε άλλο. Αρκεί να σας παρουσιάσω τα νέα μέτρα που θα ισχύσουν. Αρχικά σε κάθε κείμενο πρίν γίνει post θα περνάει απο έλεγχο και θα παίρνει σφραγίδα word prood, το chat του Lightforce έχει ήδη αρχίσει να μετατρέπεται σε ελληνικό! Άλλο μέτρο που σκεφτόμαστε να εφαρμόσουμε είναι η επαναφορά στην Ελλάδα και η χρήση στο freestuff της οξείας, της περισπωμένης, της υπογεγραμμένης κτλ. Υπάρχουν και άλλα μέτρα αλλά δέ θέλω να τα αποκαλύψω...

Reporter : Υπάρχει περίπτωση να δεχτείτε πίσω μέλη της antistashs?

J. Sclavos : Ναί, υπο την προυπόθεση οτι θα τηρούν τους όρους του freestuff και οτι θα μετατρέψουν όλα τα posts που έχουν κάνει μέχρι τώρα απο greeklish σε Ελληνικά...
Όταν πρωτομπήκα στο freestuff η χρήση greeklish ήταν πολύ πιο γενικευμένη. Αυτό ώθησε και εμένα λίγα απο τα πρώτα μηνύματα μου να έιναι γραμμένα σε greeklish. Άν δεν κάνω λάθος είχε γίνει και μια συζήτηση τότε σχετικά με το τί σας χαλάει στο freestuff. Η ορθογραφιά και η εκτεταμένη χρήση greeklish ήταν μια απο τις απαντήσεις. Ακόμα και ο John Sclavos έγραφε σε greeklish ( άν δεν κάνω λάθος, δε συγκράτησα ποτέ τον τρόπο με τον οποίο γράφετε...)

Εμένα αυτό που με ενοχλεί στα greeklish είναι οτι με κουράζουν στην ανάγνωση, ειδικά όταν είναι μεγάλα και δέν είναι χωρισμένα με κενά σε "παραγράφους".

Η άσχημη χρήση της ορθογραφίας δέν ισχύει μόνο για τα Ελληνικά αλλά και για τα greeklish

Ποια η διαφορά μεταξύ των : dain katalabeno th lais και : δαίν καταλαβένο τι λαις Και στις δύο περιπτώσεις ξεχνάς αυτά που ξέρεις...

Το μέτρο χρήσης ελληνικών χαρακτήρων δέν νομίζω οτι πρέπει να ισχύσει υποχρεωτικά αλλά παραινετικά να προσπαθήσουμε να πείσουμε και τους υπόλοιπους να το gyrίσουν.

Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να ξεκίνησει η προσπάθεια απο τους ίδιους τους moderators. Sorry Cha0s αλλά δέν μπορώ να σκεφθώ πως θα μπορούσε ποτέ ο χρήστης με username : Gimme greeklish or gimme death να άλλαζε την γραφή του σε ελληνικούς χαρακτήρες άν έβλεπε τους συντονιστές, διαχειριστές του forum να γράφουν σε greeklish.

Σχετικά με το άν θα μετατραπεί σε διαγωνισμό ορθογραφίας το freestuff. Δεν το νομίζω. Κανείς δέ θέλει κάποιον να τον ελέγχει και άν κάποιος επιδικνύει μια τέτοια συνεχή συμπεριφορά διδασκάλου της ελληνικής τα μέλη νομίζω (θιγόμενα και μή) θα αντιδράσουν

Τέλος όλοι κάνουμε ορθογραφικά λάθη κάποια γίνονται και χωρίς τη θέληση μας και όχι απο άγνοια απαραίτητα αλλά γιατί το γράψιμο στο πληκτρολόγιο προδιαθέτει για κάτι τέτοιο :)

Σας κούρασα και ζητώ συγνώμη αλλά έπρεπε να τα πώ... I am not a native speaker
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Φεβ 2004 21:25

Epidi ksero oti an epiblithoun ta Ellinika tha stamatisoun na grafoun 2 atoma - poli kala meli tou forum thelo na apotrepso na simbei kati tetio.

Prosopika an ginei kati tetio i tha perioristoun ta post mou katakorifa (logo tou oti gia na grapso sosta ellinika thelo toulaxiston misi parapano ora aposo me ta greeklish kai o xronos den einai kati pou exo eukero :P )i apla tha parakoloutho...

Sigoura to na blepoun oi users tous mods protous na min grafoun ellinika einai kako paradeigma alla den mpeno sto forum epidi eimai mod alla epidi thelo na grapso kai na peraso ton eleythero xrono mou kai na kseskaso ligo apo tin douleia.

An to oti eimai mod einai problima gia to ti eikona tha deikso paraekso os mod protimo na mou aferethei ayto to 'aksioma' (an mporo na to apokaleso etsi) kai na meino aplo melos.

Simfono me osa anaferthikan giati prepei na xrisimopiithoun ellinika.
An egrafa ellinika opos ta greeklish na eisai sigouros oti tha eimoun o protos pou tha to 'epebala'.
Distixos omos den mporo na grafo ellinika...

Anyway... as apofasistei oti theloun oi perisoteroi. Tin thesi mou tin dilosa.

PS: Gelasa poli me tin sinenteyksi mou!!!
XAXAXAXAXAXAXAxA

Greeklikades olou to freestuff enothiteeeeee!!!!!!
DEN THA PERASEI O FASISMOS!!!

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAXAXA

PS2 (oxi playstation :P:P) : Tora ithela na grapso ellinika alla logo tou oti exo xtipisei to xeri mou me to zori egrapsa ta greeklish :P:P:P:P

philipp

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από philipp » 05 Φεβ 2004 23:24

Χάος με προβληματίζεις. Σκέφτομαι διάφορα. Ανησυχώ. Το περιπλέκεις το θέμα, σε παρακαλώ πες μας ποιός είναι πραγματικά ο λόγος που φοβάσαι τα ελληνικά. Νομίζω όλα τα παιδιά θα δείξουν κατανόηση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cordis » 05 Φεβ 2004 23:26

ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας κάνοντας ψυχαναλύσεις...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από ThyClub » 05 Φεβ 2004 23:36

http://members.lycos.co.uk/thyclub/greek2ell.exe

Απο μένα για όλους όσους έχουμε πρόβλημα με τα Ctrl+Shift :P :P :P :P

Δουλεύει πολύ καλά. Ακόμη και το 8 το κάνει θ.

Τεστ:
Ti na kanw pesmou, sbhnw tis plhges mou...

Mono gia to freestuff.

ta leme
Σε:
Τι να κανω πεσμοου, σβηνω τισ πληγεσ μοου...

Μονο για το φρεεστουφφ.

τα λεμε
[ΕΔΙΤ]Το υ το κανει αυτόματα ου :wink: [/ΕΔΙΤ]

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

greeklish - Ελληνικά...

Δημοσίευση από cvoodan » 06 Φεβ 2004 23:04

E-chaos:
http://www.greekgate.com/downloads/greek.exe

poly kalos metatropeas Greeklish-Greek kai Greek-Greeklish
Εικόνα